نرم افزار و برنامه ها

اندروید 15 احتمالاً ویجت‌ها را به لاک‌اسکرین برمی‌گرداند

یکی از ویژگی‌های کاربردی اندروید، امکان افزودن ویجت‌ها به هوم اسکرین است. این ویجت‌ها کاربردهای مختلفی دارند و اطلاعات مفیدی در اختیار کاربران قرار می‌دهند، بااین‌حال برای دسترسی به آن‌ها، باید قفل دستگاه خود را باز کنید. حالا به نظر می‌رسد گوگل می‌خواهد با افزودن ویجت‌ها به لاک‌اسکرین در اندروید 15، این مشکل را برطرف کند.

این ویژگی در دنیای اندروید جدید نیست و گوگل در اندروید 4.2 این قابلیت را در اختیار کاربران قرار داده بود، اما درنهایت تصمیم گرفت در اندروید 5.0 آن را حذف کند. بااین‌حال با اضافه‌شدن ویجت‌ها به لاک‌اسکرین iOS 16، بسیاری منتظر بازگشت این ویژگی به دنیای اندروید بودند. گوگل در اندروید 14 با شورتکات‌ها و ساعت‌های مختلف، قابلیت شخصی‌سازی لاک‌اسکرین را در اختیار کاربران قرار داد و ظاهراً این ویژگی‌ها در اندروید 15 افزایش می‌یابند.

ویجت‌های لاک‌اسکرین در اندروید 15؟

به گزارش Android Authority، یکی از منابع دنیای فناوری به نام «میشال رحمان» دو ویژگی درحال توسعه را شناسایی کرده که می‌توانند ویجت‌ها را به لاک‌اسکرین اندروید 15 برگردانند. اولین ویژگی فضای «اشتراکی» نام دارد که ظاهراً شبیه یک کشوی ویجت عمل می‌کند و می‌توان آن را با کشیدن دست خود به سمت داخل از طرف راست لاک‌اسکرین، باز کرد. رحمان این ویژگی را در آپدیت اندروید 14 QPR2 بتا 3 فعال کرده، البته محدودیت‌هایی در این زمینه وجود داشته است.

بیشتر بخوانید ...   استفاده از چاپ سه بعدی در طراحی لوله داربست

رابط کاربری این ویژگی ظاهراً هنوز راه زیادی تا کامل‌شدن دارد و طراحی آن با کمبودهایی همراه است. برای مثال این ویژگی درحال‌حاضر تنها از ویجت‌های قدیمی پشتیبانی می‌کند و با یک سیستم ادغام قدیمی روبه‌رو هستیم که بسیاری از اپ‌ها از آن پشتیبانی نمی‌ٰکنند. بنابراین انتظار داریم در نسخه نهایی با یک سیستم جدید روبه‌رو شویم.

رحمان همچنین موفق به پیداکردن یک ویژگی دیگر شده است که می‌تواند ویجت‌ها را در لاک‌اسکرین گوشی‌های هوشمند فعال کند. ویجت At a Glance گوگل در گوشی‌های پیکسل برای هوم اسکرین و لاک‌اسکرین ساخته شده است که البته با ویجت‌های سنتی تفاوت دارد. برای مثال این ویجت از RemoteViews پشتیبانی نمی‌کند؛ سیستمی که امکان انتقال اطلاعات به ویجت‌های هوم اسکرین را ممکن می‌کند.

حالا به نظر می‌رسد گوگل می‌خواهد پشتیبانی از RemoteViews را به ویجت At a Glance‌ بیاورد. بنابراین شاید در اندروید 15 ویجت‌ها به لاک‌اسکرین گوشی‌های هوشمند اضافه شوند، هرچند تضمینی برای این موضوع وجود ندارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا