افزایش 9 درصدی کارایی پردازنده Core Ultra 9 285K اینتل در سیستمعامل لینوکس

بر اساس گزارشهای تازهای که منتشر شده، کارایی پردازنده Core Ultra 9 285K شرکت اینتل، که یک سال پیش به دنیای تکنولوژی قدم گذاشته است، به میزان 9 درصد در سیستمعامل لینوکس بهبود یافته و مصرف انرژی آن نیز کاهش یافته است. اگر علاقمند به جزئیات بیشتری هستید، با ما همراه باشید.
ارتقا عملکرد و کاهش مصرف برق پردازنده Core Ultra 9 285K Arrow Lake اینتل در لینوکس
به نظر میرسد که Phoronix دوباره به بررسی پردازنده دسکتاپ Core Ultra 9 285K Arrow Lake اینتل پرداخته است. این تراشه اکنون در بیشتر از 240 آزمایش، عملکرد بهتری به میزان 9 درصد نسبت به تستهای انجامشده در اکتبر 2024 را نشان میدهد. از سوی دیگر، میانگین مصرف انرژی آن از 136 وات به 116 وات کاهش یافته که تقریباً 85 درصد از مقدار اولیه را تشکیل میدهد.
قابل ذکر است که در این آزمایشات جدید، هیچ تغییری در پیکربندی سختافزاری ایجاد نشده است. Phoronix از همان پردازنده Core Ultra 9 285K، مادربرد ROG MAXIMUS Z890 HERO از برند ایسوس، حافظه 16 گیگابایتی DDR5-6400 و کارت گرافیک Radeon RX 7900 GRE از شرکت AMD استفاده کرده است. تفاوت قابل توجه در این آزمایش تنها در بخش نرمافزاری مشهود است. تست اولیه بر پایه Ubuntu 24.04 LTS با هسته لینوکس 6.10، GCC 13.2 و Mesa 24.2 انجام شده بود، در حالی که آزمایش اخیر از Ubuntu 25.10 با لینوکس 6.18 Git و همچنین GCC 15.2 و Mesa 25.2 استفاده کرده است.
بارهای کاری وب، به ویژه بنچمارکهای فایرفاکس مانند Speedometer، Octane و Jetstream، نسبت به تستهای قبلی، بهبودهای قابل توجهی از خود نشان دادهاند. این پیشرفتها نتیجه آپدیتهای مرورگر و بهینهسازیهای صورت گرفته در زمانبندی هستههای P و E در نسل پردازندههای Arrow Lake اینتل میباشند. به علاوه، مصرف انرژی در آزمایشهای جدید مرورگر نسبت به زمان ورود این پردازنده به بازار کاهش یافته است.
سایر بهبودها
بهبودها در زمینه کامپایل کد (code compilation)، تولید محتوا، بارهای HPC، کدگذاری رسانهای و آزمایشهای گفتار هوش مصنوعی مانند Whisper.cpp نیز گسترش یافته است، به گونهای که بیشتر نمودارهای نتایج، به سمت تنظیمات نوامبر 2025 تمایل دارند. میانگین هندسی تمامی بنچمارکها نشاندهنده افزایش 9 درصدی در عملکرد است. علاوه بر این، میانگین مصرف انرژی پردازنده تقریباً 20 وات کاهش یافته و حداکثر توان مصرفی در حدود 250 وات باقی مانده است. به گفته Phoronix، این نتایج نتیجه تلاشهای پیوسته اینتل برای بهبود عملکرد هستههای ترکیبی لینوکس و ابزارهایی مانند Thermald است که به تدریج به بهینهسازی کارایی تراشههای نسل Arrow Lake منجر شدهاند.
مشخصات پردازندههای Arrow Lake شرکت اینتل در جدول زیر قرار داده شده است:
| نام پردازنده | معماری (P/E) | هستهها / رشتهها | کلاک پایه (P/E CORE) | MAX BOOST (P/E CORE) | اینتل TVB | INTEL TBMT 3.0 | حافظه کش (L3/L2) | حداکثر توان مصرفی (PL1 / PL2) |
| Core Ultra 9 285K | Lion Cove / Skymont | 24/24 (8+16) | 3.7 / 3.2 گیگاهرتز | 5.7 / 4.6 گیگاهرتز | تا 5.7 گیگاهرتز | تا 5.6 گیگاهرتز | 36 مگابایت / 40 مگابایت | 125 وات / 250 وات |
| Core Ultra 7 265K | Lion Cove / Skymont | 20/20 (8+12) | 3.9 / 3.3 گیگاهرتز | 5.4 / 4.6 گیگاهرتز | تا 5.5 گیگاهرتز | تا 5.5 گیگاهرتز | 30 مگابایت / 36 مگابایت | 125 وات / 250 وات |
| Core Ultra 7 265KF | Lion Cove / Skymont | 20/20 (8+12) | 3.9 / 3.3 گیگاهرتز | 5.4 / 4.6 گیگاهرتز | تا 5.5 گیگاهرتز | تا 5.5 گیگاهرتز | 30 مگابایت / 36 مگابایت | 125 وات / 250 وات |
| Core Ultra 5 245K | Lion Cove / Skymont | 14/14 (6+8) | 4.2 / 3.6 گیگاهرتز | 5.2 / 4.6 گیگاهرتز | تا 5.2 گیگاهرتز | – | 24 مگابایت / 26 مگابایت | 125 وات / 159 وات |
| Core Ultra 5 245KF | Lion Cove / Skymont | 14/14 (6+8) | 4.2 / 3.6 گیگاهرتز | 5.2 / 4.6 گیگاهرتز | تا 5.2 گیگاهرتز | – | 24 مگابایت / 26 مگابایت | 125 وات / 159 وات |
امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید…




