بازار خودرو

حذف شرط رهن بودن سند خودرو به مدت یکسال از ضوابط فروش خودرو ؛ حرکت جنجالی شورای رقابت به نفع دلالان!


طبق آخرین مصوبه شورای رقابت شاهد حذف شرط رهن بودن سند خودرو به مدت یکسال هستیم که این تصمیم کاملاً در جهت منافع دلالان خواهد بود.

موضوع مصوبه 571 شورای رقابت اصلاح مصوبه 543 این شورا (دستورالعمل 543 تنظیم بازار خودروهای سواری) بوده که حاوی شرط بازدارنده جهت جلوگیری از انتقال سند خودرو است که حالا حذف شده است.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

بیشتر بخوانید‌: مجازات مخدوش کردن پلاک خودرو اعلام شد

حذف شرط رهن بودن سند خودرو به مدت یکسال

براساس آخرین مصوبه شورای رقابت بند 7 ماده 4 دستورالعمل 543 شورای رقابت (تنظیم بازار خودروهای سواری) مورخ 11 بهمن سال 1401، تحت عنوان «عرضه‌کننده خودرو موظف است روش های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یکسال، از جمله در رهن گرفتن سند خودرو، اتخاذ و اجرا کند» حذف خواهد شد.

حذف شرط رهن بودن سند خودرو به مدت یکسال

بر این اساس تمامی مالکین خودروهای صفرکیلومتر که اکنون از طریق سامانه یکپارچه یا بورس کالا اتومبیل خریداری می‌کنند، قادر به فروش اتومبیل خود خواهند بود. بنابراین طی مدتی کوتاه خودروهای سند آزاد صفر کیلومتر بازار خودرو را اشباع خواهند کرد.

البته خرید و فروش این خودروها مستلزم پرداخت سود عایدی خواهد بود. بنابراین دو اهرم به صورت همزمان قیمت خودرو را کنترل می‌کنند. از یک سو آزاد بودن سند خودروهای صفر کیلومتر عرضه آن‌ها را در بازار افزایش می‌دهد اما از سوی دیگر، مالیات بر عایدی خودرو قیمت این کالا را کنترل خواهد کرد.

در مجموع باید گفت این طرح از یک سو باعث تسهیل معامله و حذف مشکلات قانونی مربوط به معاملات وکالتی خواهد شد و از سوی دیگر دست دلالان را برای خرید وفروش خودروهای ثبت نامی باز می گذارد. حرکتی که اساسا با فلسفه وجودی شورای رقابت و قیمت گذاری دستوری و …در تضاد به نظر می رسد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص حذف شرط رهن بودن سند خودرو به مدت یکسال چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.Source link

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا