هوش مصنوعی

ارزش بازار هوش مصنوعی تا دهه‌ آینده از مرز ۱.۳۲ تریلیون دلار عبور می‌کند


بررسی‌های آماری جدید نشان می‌دهد ارزش بازار هوش مصنوعی که برخی متخصصان آن را تهدیدی برای آینده بشریت می‌دانند، احتمالاً‌ از ۴۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ به ۱.۳۲ تریلیون دلار در سال ۲۰۳۲ می‌رسد. براساس آمارهای منتشر شده از سوی بلومبرگ نرخ رشد مرکب سالیانه این صنعت ۴۲ درصد است.

ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی از جمله هوش مصنوعی  ChatGPT و Google Bard توانسته‌اند توجه جهان را به خود جلب کنند.

ارزش بازار هوش مصنوعی روند رو به رشدی را طی می‌کند

بلومبرگ در گزارش خود به تفکیک حوزه‌های تجاری مختلف این صنعت را مورد بررسی قرار داده و می‌گوید نرم‌افزارهای هوش مصنوعی مانند دستیارهای هوش مصنوعی، محصولات زیرساختی و برنامه‌هایی که سرعت کدنویسی را افزایش می‌دهند، می‌توانند تا سال ۲۰۳۲ بازاری ۲۸۰ میلیارد دلاری را از آن خود کنند که خبر از نرخ رشد سالیانه ۶۹ درصدی می‌دهد.

با این حال، بر اساس برآورد بلومبرگ، سخت افزار بخش عمده‌ای از درآمد ۱.۳۲ تریلیون دلاری را تشکیل می‌دهد که تا سال ۲۰۳۲ در این بخش می‌توان انتظار بازار ۶۴۱ میلیارد دلاری را داشت. گفتنی است از این رقم ۶۴۱ میلیارد دلار، ۱۶۸ میلیارد دلار از دستگاه‌ها و ۴۷۳ میلیارد دلار از زیرساخت‌ها تأمین می‌شود.

درآمد بخش سخت افزاری از سرورهای هوش مصنوعی، ذخیره سازی هوش مصنوعی، محصولات هوش مصنوعی بینایی کامپیوتری و همچنین ابزارهای هوش مصنوعی مربوط به مکالمه ارزشی معادل ۱۰۸ میلیارد دلار خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، تبلیغات دیجیتال مربوط به هوش مصنوعی حدود ۱۹۲ میلیارد دلار درآمد خواهد داشت، در حالی که ارزش نرم افزار دستیار هوش مصنوعی ۸۹ میلیارد دلار خواهد بود.

همچنین انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۲ هوش مصنوعی مولد در حدود ۱۰ الی ۱۲ درصد از هزینه‌هایی که در حوزه IT و صنعت بازی می‌شود را به خود اختصاص می‌دهد. این رقم در حال حاضر کمتر از یک درصد است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا