نرم افزار و برنامه ها

بنیان‌گذاران اینستاگرام اپلیکیشن Artifact خود را تعطیل می‌کنند

آرتیفکت، اپلیکیشن خبری که توسط «کوین سیستروم» و «مایک کرایگر»، بنیان‌گذاران اصلی اینستاگرام یک سال پیش رونمایی شد، حالا به پایان کار خود رسیده است. این اپلیکیشن از هوش مصنوعی برای ارائه اخباری که ممکن است کاربران دوست داشته باشند بخوانند استفاده می‌کرد. به گفته این استارتاپ، ظرفیت و فرصت بازار این اپلیکیشن به اندازه‌ای بزرگ نیست تا سرمایه‌گذاری مستمر در آن را تضمین کند.

کوین سیستروم، مدیرعامل شرکت، در یک پست وبلاگی نوشت:

«ما چیزی ساخته‌ایم که گروه اصلی کاربران آن را دوست دارند، اما حالا به این نتیجه رسیده‌ایم که فرصت بازار به اندازه کافی بزرگ نیست تا سرمایه‌گذاری مداوم در این راه را تضمین کند. این اپلیکیشن از امروز تعطیل می‌شود. کاربران دیگر نمی‌توانند نظرات یا پست‌های جدیدی اضافه کنند ولی Artifact همچنان به شما اجازه می‌دهد اخبار را تا پایان فوریه [اوایل اسفند] بخوانید.»

کوین سیستروم (سمت راست) و مایک کرایگر (سمت چپ)

اپلیکیشن Artifact و تعطیلی آن

از زمان رونمایی این اپلیکیشن در بهمن 1401، ویژگی‌های جدید و جالبی مانند خلاصه مقالات با استفاده از هوش مصنوعی و قابلیت اظهارنظر درباره مقالات به آن اضافه شده بود. همچنین با قابلیت اشتراک‌گذاری مطالب جالب در وب، مشابه پست‌های توییتر (ایکس فعلی)، این اپلیکیشن از تمرکز صرف بر اخبار جلوگیری می‌کرد.

بیشتر بخوانید ...   واتس‌اپ از قابلیت تماس صوتی شبیه دیسکورد و تلگرام رونمایی کرد

البته Artifact دارای ضعف‌هایی بود و گاهی کاربران نمی‌دانستند با چه نوع اپلیکیشنی طرف هستند. مشخص نبود آیا Artifact یک پلتفرم مکالمه‌محور همانند توییتر بود، یا رقیبی برای پینترست یا یک اپلیکیشن خبری مبتنی بر هوش مصنوعی. این امر احتمالاً منجر به ازدست‌رفتن فرصت‌هایی برای جلب توجه کاربران شده بود.

همچنین تعطیلی اپلیکیشن Artifact در بحبوحه افزایش رقابت اپلیکیشن‌های متن‌محور همانند ایکس و تردز متا صورت می‌گیرد. از سویی نحوه یافتن اخبار و اطلاعات با ورود هوش مصنوعی در حال تغییر است.

سیستروم می‌گوید که تیم هشت‌نفره‌ای که روی Artifact کار می‌کنند راه‌های جداگانه‌ای را طی خواهند کرد. او می‌گوید که شخصاً برای ساختن چیزهای جدید هیجان‌زده است. همچنین او با وجود تعطیلی این اپلیکیشن، اخبار و اطلاعات را بسترهایی حیاتی برای سرمایه‌گذاری استارتاپ‌ها می‌داند و معتقد است که افرادی دیگر با ذهن‌‌های روشن روی چنین ایده‌هایی در این زمینه کار خواهند کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا