کامپیوتر و سخت افزار

کارت گرافیک انویدیا GeForce RTX 4090 از لیست تحریم چین برداشته شد


به گزارش videocardz، از این پس گیمرها در کشور چین خوشحال خواهند شد، زیرا کارت گرافیک انویدیا GeForce RTX 4090 از لیست تحریم چین برداشته شده است و از این به بعد، آنها می‌توانند این محصول را به صورت مستقیم تهیه کنند. اتفاقی که احتمالا تاثیر بسیار چشم گیری در قیمت این کارت خواهد داشت.

افزایش دو برابری قیمت GeForce RTX 4090 در چین به دلیل ممنوعیت صادرات ایالات متحده

ممکن است نسخه‌ای با توان محدود شده مجاز به صادرات باشد

محدودیت‌های جدید صدور مجوز صادرات از سوی دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی ایالات متحده برای واحدهای پردازشی پیشرفته انویدیا که در سراسر جهان فروخته می‌شوند، از اکنون وارد فاز اجرایی شده است. از تاریخ 25 مهر (17 اکتبر)، پرونده SEC NVIDIA رسماً تأیید کرد که چندین تراشه با کارایی بالا این شرکت، مانند کارت گرافیک L40 و RTX 4090 اکنون تحت این محدودیت‌ها قرار دارند. اما در کمال تعجب، این مدل‌ها از امروز دیگر در لیست تحریمی وجود ندارند.

لیست تحریم چین کارت گرافیک

این یعنی که انویدیا دیگر هیچ محدودیتی برای ارسال این کارت‌ها به بسیاری از کشورها از جمله کشور چین ندارد. به عبارت دیگر، از این پس، شرکت انویدیا مجاز است به صادرات قوی‌ترین پردازنده گرافیکی گیمینگ خود به این مکان‌ها ادامه دهد. علاوه بر این، NVIDIA اطلاعیه‌ای دریافت کرده است که کنترل‌های صادراتی در مدل‌های باقی‌مانده، که شامل A100، H100 و انواع ویژه آن‌ها می‌شود که برای غلبه بر محدودیت‌های قبلی (A800/H800) طراحی شده‌اند، دیگر نمی‌توانند با اثر فوری ارسال شوند، و جایگزین دوره 30 روزه قبلی برای انطباق می‌شوند.

در 1 آبان 1402 (23 اکتبر 2023)، دولت ایالات متحده به شرکت انویدیا در رابطه با الزامات مجوز قانون نهایی موقت با عنوان «اجرای کنترل‌های صادراتی اضافی: برخی موارد پیشرفته محاسباتی؛ استفاده نهایی از سوپرکامپیوتر و نیمه هادی اطلاع داد. به‌روزرسانی‌ها و اصلاحات، مورخ 26 مهر (18 اکتبر 2023)، قابل اعمال برای محصولاتی است که دارای «عملکرد پردازش کل» 4800 یا بیشتر هستند و برای مراکز داده طراحی یا به بازار عرضه شده‌اند، بلافاصله اعمال می‌شوند و بر محموله‌های A100، A800، H100، H800 و H100 شرکت تأثیر می‌گذارند. محصولات L40S این الزامات مجوز در ابتدا پس از یک دوره 30 روزه اعمال می‌شد، همانطور که برای اولین بار در گزارش فعلی شرکت در مورد فرم 8-K ارائه شده در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در 25 مهر (17 اکتبر 2023) توضیح داده شد. با توجه به قدرت تقاضا برای شرکت محصولات در سرتاسر جهان، شرکت پیش‌بینی نمی‌کند که زمان‌بندی تسریع‌شده الزامات مجوز تأثیر معناداری کوتاه‌مدت بر نتایج مالی آن داشته باشد.

23 اکتبر بایگانی NVIDIA SEC

کارت گرافیک انویدیا RTX 4090 به معماری ADA AD102 مجهز شده و دارای 16384 هسته CUDA است. با این حال، قوانین سختگیرانه ایالات متحده محدودیتی را بر کل قدرت محاسباتی آن اعمال کرده و آن را به 4800 TOPS محدود کرده است. تنها در یک هفته پس از تشکیل پرونده اخیر SEC، که RTX 4090 را تحت این محدودیت‌های جدید قرار داد، قیمت آن در بازار چین سر به فلک کشیده، ابتدا دو برابر بعد سه برابر و حتی در یک مورد حتی چهار برابر شده است. علاوه بر این، تعداد زیادی از شرکای هیئت مدیره تصمیم گرفته‌اند این کارت‌ها را از فروشگاه‌های رسمی خود جمع آوری کنند، در حالی که گروهی دیگر با پیش‌بینی اینکه محدودیت‌ها به یک مشکل دائمی تبدیل خواهد شد، کارت‌های RTX 4090 را ذخیره کرده‌اند.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز