کامپیوتر و سخت افزار

مادربرد گیگابایت سری 600/700 آماده پذیرایی از پردازنده نسل بعد اینتل


افشاگران و برخی افرادی که به سخت افزار اولیه دسترسی دارند باید بدانند که اکنون می‌توانند بنچمارک‌های مربوط به پردازنده‌های نسل بعدی اینتل را روی مادربردهای گیگابایت اجرا کنند. به گزارش VideoCardz ممکن است پشتیبانی از پردازنده‌ آینده اینتل یعنی Raptor Lake نوسازی شده که احتمالا در اوایل سپتامبر ارائه می‌شود، به تازگی به برخی از مادربردهای گیگابایت سوکت LGA1700، از جمله مادربرد B660M AORUS Elite اضافه شده باشد.

به روزرسانی برای برطرف شدن یک آسیب پذیری منتشر شد

بایوس جدید در نتیجه گزارش‌های اخیر از آسیب‌پذیری جدی مادربرد گیگابایت در بخش میان‌افزار منتشر شده است. این آسیب پذیری ممکن بود به مهاجمان اجازه دهد تا نرم‌افزار را بدون تأیید اعتبار دانلود کنند. این شرکت با اجرای اقدامات امنیتی جدید مجبور به افزایش امنیت در این بخش شد. در حال حاضر این به‌روزرسانی‌هایی برای مادربردهای اینتل 600/700 و سری‌های AMD 400/500 منتشر شده است، در حالی که این شرکت در حال کار بر روی اضافه کردن سری‌های اینتل 400/500 و AMD 600 به این لیست است.

اما نکته مهم این به روز رسانی، ممکن کردن پشتیبانی از پردازنده نسل بعدی اینتل است. البته در این تغییرات سیستم‌افزار هیچ توضیحی وجود ندارد که بیان کند این میان‌افزار چه سری‌ از پردازنده‌های مرکزی اینتل را قابل اسفتاده خواهد کرد. اما از آنجایی که ما در سوکت LGA1700 غیر از پردازنده شایعه شده Raptor Lake Refresh (معروف به سری Core 14th) انتظار دیگری نداریم، فعلا نمی‌توان انتظار چیز دیگری داشت.

مادربرد گیگابایت Raptor Lake

سازندگان مادربرد در حال حاضر آماده سازی خط تولید خود را برای سری جدید با معرفی مادربردهای پیشرفته Z790 با پشتیبانی از شبکه Wi-Fi7 و 5 GbE به طور پیش فرض هستند. اما نکته جالب این است که مادربرد نام برده شده در بالا به هیچ عنوان یک نسخه رده بالا به حساب نمی‌آید. به نظر می‌رسد که این موضوع خود تایید می‌کند که هیچ مشکلی در راه‌اندازی پردازنده‌های مرکزی جدیدتر اینتل بر روی مادربردهای موجود، از جمله اولین نسل از سری LGA1700، و در این مورد B660M AORUS Elite وجود ندارد.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز