کامپیوتر و سخت افزار

عرضه پردازنده های Xeon Sierra Forest اینتل در نیمه اول 2024 – تا 144 هسته E


شرکت اینتل به تازگی و طی همایش دیتاسنتر و هوش مصنوعی (Data Center and AI Investor Webinar) از جدیدترین نقشه راه خود و برنامه‌هایش برای عرضه پردازنده‌های جدید سرور، برای رویارویی با پردازنده‌های جدید AMD EPYC Bergamo با معماری Zen4c پرده برداشته است. اینتل قصد دارد از معماری ترکیبی Atom/Efficient برای نسل جدید پردازنده های Xeon خود استفاده کند و اولین سری این پردازنده‌ها که به بازار می‌آیند، پردازنده های Xeon Sierra Forest خواهند بود.

پردازنده های Xeon Sierra Forest اینتل، برای سال 2024

شرکت اینتل قصد دارد پردازنده‌های Xeon خود را به دو دسته تقسیم کند، یک دسته بر پایه معماری‌های Performance و یک دسته بر پایه معماری‌های Efficient. هر گروه پردازنده بسته به نوع معماری و هسته، برای یک سری پردازش‌های خاص مناسب‌تر خواهند بود. تا پیش از این، تمام پردازنده‌های Xeon اینتل تنها بر پایه معماری‌های Performance بودند اما معماری‌های Efficient قرار است مصرف انرژی بهینه‌تری ارائه بدهند و آن را با تعداد بیشتر هسته‌ها جبران کنند.

پردازنده های Xeon Sierra / Clearwater Forest، با هسته‌های Efficient

شرکت اینتل قرار است در سال 2024 میلادی پردازنده های Xeon Sierra Forest را عرضه کند. این شرکت تایید کرده که این پردازنده‌ها بر پایه یک معماری‌ Efficient خواهند بود و تا 144 هسته E خواهند داشت. اینطور که اینتل گفته، این معماری در «سلامت سیلیکون عالی» است و برای عرضه در نیمه اول سال 2024 آماده می‌شود. نود پردازشی که برای معماری این پردازنده‌ها استفاده می‌شود، قرار است نود Intel 3 باشد.

علاوه بر آن، تأیید شده که پردازنده‌های Sierra Forest و Granite Rapids اینتل بر پایه یک پلتفرم یکسان و مشابه با نام Birch Stream خواهند بود. طبق زمان‌بندی اینتل، پردازنده‌های Granite Rapids با فاصله کمی از پردازنده‌های Sierra Forest عرضه خواهند شد.

نسل بعد از پردازنده‌های Sierra، پردازنده‌های Clearwater Forest شرکت اینتل هستند که پیش از این هم در شایعات و اخبار غیررسمی، نام آن‌ها را شنیده بودیم، اما امروز برای اولین بار به صورت رسمی وجود آن‌ها توسط اینتل تأیید شده است. این معماری برای عرضه در سال 2025 میلادی برنامه‌ریزی می‌شود و از نود Intel 18A برای آن استفاده خواهد شد. این پردازنده‌ها، اولین پردازنده‌های Xeon اینتل بر پایه این نود هستند.

پردازنده‌های Xeon Emeralds / Granite Rapids، با هسته‌های Performance

نسل پنجم پردازنده‌های Xeon Scalable شرکت اینتل با نام Emeralds Rapids، قرار است در سه‌ماهه چهارم امسال عرضه بشوند. این سری پردازنده‌ها، جایگزین مستقیم پردازنده‌های Sapphire Rapids محسوب می‌شوند و از پلتفرم و سوکت یکسانی با آن‌ها استفاده خواهند کرد.

طی همین رویداد، شرکت اینتل اولین تصویر رسمی از بستر پردازنده‌های Emeralds Rapids را منتشر کرد. همان طور که از تصویر مشخص است، این بستر از دو بلوک هسته تشکیل شده است:

علاوه بر آن، نسل ششم پردازنده‌های Xeon اینتل با نام Granite Rapids نیز طی این رویداد، با پهنای باند 1.5 ترابایت بر ثانیه از طریق حافظه‌های DDR5 طی این رویداد نمایش داده شدند. این پردازنده‌ها تا 80 درصد نسبت به پردازنده‌های سرور فعلی اینتل عملکرد بهتری خواهند داشت و از حافظه‌های DDR5-8800 در حالت MCR پشتیبانی خواهند کرد.

مطالب مرتبط

بدون امتیاز