کامپیوتر و سخت افزار

اینتل از پردازنده Meteor Lake با VPU اختصاصی ویژه هوش مصنوعی رونمایی کرد

اینتل ضمن رونمایی از پردازنده مرکزی Meteor Lake اعلام کرده است که این پردازنده مرکزی اولین محصول آنها برای رایانه شخصی خواهد بود که دارای VPU اختصاصی برای سرعت بخشیدن به مدل‌های هوش مصنوعی در ویندوز 11 است. با توجه به داغ بودن تنور هوش مصنوعی در این روزها، و پیشرفت بسیار سریع در این زمینه، چنین خبری از سوی اینتل اصلا تعجب برانگیز نیست.

اینتل به دنبال عرضه میلیون‌ها پردازنده Meteor Lake با شتاب‌دهنده اختصاصی VPU برای هوش مصنوعی

پردازنده‌های Meteor Lake اینتل اولین SoCهای مشتری این شرکت خواهند بود که طراحی کاشی‌شده (تراشه‌ای) را ارائه می‌کنند که از IPهای مختلف استفاده می‌کند. این تراشه یک عنوان اختصاصی محاسباتی، گرافیکی، SoC و I/O ارائه می‌کند که استراتژی اینتل برای معماری تراشه‌های تفکیک‌شده آینده آن است. یکی از اجزای کلیدی در این پردازنده‌های جدید Meteor Lake، VPU خواهد بود که روی کاشی SoC قرار می‌گیرد و از شتاب‌دهنده‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای تقویت مدل‌های یادگیری ماشین و یادگیری عمیق در نسخه نسل بعدی ویندوز 11 استفاده می‌کند.

در طول سال آینده، اینتل قصد دارد میلیون‌ها واحد از Meteor Lake را با موتور اختصاصی هوش مصنوعی خود ارسال کند.

همانطور که اینتل با نسل‌های بعدی محصولات افزایش گسترده‌تر می‌شود، این افزایش عظیم در مقیاس و حجم، تجارب شتاب‌دهی هوش مصنوعی را در دست صدها میلیون نفر قرار می‌دهد و همکاری هوشمند، سرعت پردازش و قابلیت‌های لازم برای ایجاد تغییرات بی‌سابقه را ممکن می‌سازد.

نقل شده از بیانیه اینتل

اینتل پردازنده Meteor Lake

VPU داخلی عصبی موجود در پردازنده‌های Meteor Lake یک موتور اختصاصی هوش مصنوعی است که در تراشه ادغام شده است که همراه با شتاب‌دهنده‌های اضافی موجود در CPU و GPU می‌تواند عملکرد را بهبود بخشد و تجربه کلی شما را در اجرای چندین برنامه وابسته به هوش مصنوعی بهتر کند. از جمله بهره‌برداری از ویژگی‌های چند رسانه‌ای جدید در Adobe Premiere Pro (تشخیص ویرایش خودکار و تشخیص صحنه).

Pavan Davuluri، معاون شرکت، Windows Silicon & System Integration، شرکت مایکروسافت، گفت: ما از همکاری در زمینه هوش مصنوعی با اینتل با مقیاسی که Meteor Lake به اکوسیستم رایانه شخصی ویندوز خواهد آورد، هیجان زده هستیم. با هم، ما به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهیم تا از ONNX Runtime و زنجیره‌های ابزار مرتبط برای اجرای بهینه مدل‌های هوش مصنوعی خود بر روی پلتفرم ویندوز استفاده کنند.

علاوه بر ONNX-RT، توسعه دهندگان Meteor Lake می‌توانند منتظر موارد زیر باشند:

استفاده از ابزارهای توسعه دهنده، از جمله پشتیبانی ONNX Runtime که از طریق OpenVino-EP و DirectML-EP فعال شده است.
یادگیری ماشین موثرتر در WinML/DirectML برای شتاب دادن به VPU عصبی و GPU.
مایکروسافت استودیو افکت از جمله تاری پس زمینه، کادربندی خودکار چشم، فوکوس صدا.

نقل شده از بیانیه اینتل

البته تا به این لحظه اینتل هنوز اعلام نکرده است که سری پردازنده مرکزی Meteor Lake دقیقاً چه زمانی عرضه می‌شود، اما این شرکت امیدوار است تا سال آینده میلادی میلیون‌ها تراشه جدید خود را روانه بازار کند. انتظار می‌رود این شرکت جزئیات بیشتری را در مورد پردازنده‌های Meteor Lake و چگونگی بهبود ویندوز 11 در جلسه امروز Intel BUILD 2023 معرفی کند.

بیشتر بخوانید ...   تنظيمات بهينه سازى SSD براى ويندوز 10 و 11
اینتل پردازنده Meteor Lake

علاوه بر این اعلام رسمی، بنچمارک پردازنده مرکزی Core Ultra 7 1003H اینتل نیز در پایگاه داده Pugetsystem فاش شده است. این یک تراشه نسل بعدی از سری Meteor Lake است که دارای نام تجاری جدید است و می‌توان آن را به عنوان یک قطعه Meteor Lake-P با حافظه 16 گیگابایتی DDR5-5600 SO-DIMM و یک راه‌حل گرافیکی Arc که بخش یکپارچه آن از معماری پردازنده گرافیکی Alchemist است مشاهده کرد. این همان تراشه‌ای است که قبلاً به بیرون درز کرده بود و از آن زمان تاکنون شاهد نشت چندین بنچمارک از پردازنده Meteor Lake-P بوده‌ایم.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز