بازار خودرو

نقش بیش از 50 درصدی پراید و پژو در تصادفات نوروز 1402


ظبق اخبار منتشر شده، خودروهای پراید و پژو بیش‌ از 50 درصد تصادفات نوروز 1402 را تشکیل داده‌اند.

براساس اعلام سردار سید تیمور حسینی، جانشین رئیس پلیس راهور فراجا، خودروهای پراید و پژو 51 درصد از کل فوتی‌های تصادفات نوروز 1402 را به خود اختصاص داده‌اند.

در اینجا بازهم بحث ایمنی خودروهای ایرانی به میان می‌آید که مهم‌ترین عامل بروز این حوادث و کشته شدگان سوانح رانندگی است. سردار حسینی آمارهای دیگری نیز در مورد سفرهای نوروزی اعلام کرده است که می‌توانید جزئیات آنها را در ادامه بخوانید.

بیشتر بخوانید: افزایش تیراژ خودرو به بهای سقوط کیفیت؛ چرا گزارش‌های سازمان کیفیت دیگر منتشر نمی‌شود؟

نقش پررنگ پراید و پژو در تصادفات نوروز 1402

سردار سید تیمور حسینی با بیان اینکه اجرای طرح نوروزی از ۲۴ اسفند ماه آغاز شد و تا پایان روز ۱۴ فروردین بیش از ۵۱۳ میلیون تردد در جاده‌های کشور به ثبت رسید، گفت:‌ «متاسفانه در این مدت ۸۷۱ تن نیز جان خود را از دست دادند که ۲۸ درصد از این افراد زیر ۱۸ سال، سه درصد عابرین پیاده، ۱۰ درصد موتورسواران و ۳۳ درصد رانندگان وسایل نقلیه بوده‌اند.»

وی تعداد کل تصادفات اعم از زخمی، فوتی و خسارتی را ۸۵ هزار و ۴۶۹ فقره اعلام کرده و افزود:

مقایسه آمار تصادفات با میزان ترددهای انجام شده حاکی از آن است که تنها دو صدم درصد از کل ترددهای کشور منجر به تصادف شده که این موضوع کاهش چشمگیری در مقایسه با سال‌های قبل داشته است، لازم به ذکر است عمده این تصادفات نیز خسارتی بوده است.

نقش پررنگ پراید و پژو در تصادفات نوروز 1402

جانشین رئیس پلیس راهور فراجا درباره سهم خودروهای داخلی و خارجی از کل تصادفات فوتی نیز گفت: «۲۷ درصد خودروها در تصادفات فوتی خودروی پژو، ۲۴ درصد خودروی پراید، پنج درصد خودروهای خارجی و کمتر از یک درصد هم اتوبوس بودند، مابقی نیز مربوط به انواع دیگر خودرو و موتورسیکلت است.»

وی متوسط سرعت تردد در جاده‌های کشور در طول اجرای طرح نوروزی را ۷۹ کیلومتر بر ساعت در جاده‌ها اعلام کرد و افزود:

بالاترین میانگین سرعت در خراسان جنوبی با ۱۰۳ کیلومتر بر ساعت بود و کمترین میانگین سرعت نیز ۶۱ کیلومتر بر ساعت در استان گیلان بود. بارندگی‌ها و ترافیک معابر در کاهش میانگین سرعت اثرگذار بود.

بیش از 35 هزار نمره منفی در نوروز 1402 به ثبت رسید

به گفته حسینی در طول اجرای طرح نوروزی ۳۵ هزار و ۱۹۵ نمره منفی برای شش هزار و ۲۰۵ راننده ثبت شده است. ۴۰ هزار و ۴۳۸ مورد توقیف ساعتی و ۳۶ هزار مورد توقیف روزانه به دلیل تخلفات حادثه ساز نیز در سراسر کشور انجام شده است. در ابتدای طرح نوروزی نیز یک و نیم میلیون پیامک هشدار برای رانندگان پرخطر ارسال شده است.

جانشین رئیس پلیس راهور فراجا از ارائه شش میلیون و ۲۱۲ هزارو ۶۴۰ نفر- ساعت – خدمت در سطح معابر و محورهای مواصلاتی نیز خبر داد و گفت:‌ «خودروهای گشت پلیس راه و راهور در طول طرح ۹ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۲۸ کیلومتر پیمایش داشتند.»

وی به آمار انسداد مسیرها نیز اشاره کرد و گفت:

تلاش ما این بود که در طول اجرای طرح هیچ محوری مسدود نشود، مگر آنکه ایمنی مردم به خطر بیفتد، در همین راستا نیز ۹ مورد انسداد راه به دلیل ریزش کوه یا سیلاب داشتم. در مجموع در طول ۱۳ روز از اجرای طرح نوروزی امسال پلیس راه درگیر شرایط جوی ناپایدار(برف و باران) بوده است.

نقش پررنگ پراید و پژو در تصادفات نوروز 1402

3 میلیون و 500 هزار جریمه در نوروز 1402 ثبت شد

سردار حسینی در ادامه به آمار جریمه‌ خودروهای متخلف اشاره کرده و به ایسنا گفت:‌ «در طول اجرای طرح 3 میلیون و ۵۶۴ هزار و ۱۲۵ مورد تخلف اعمال قانون شد که این تعداد معادل ۱.۳ دهم کل ترددهای ما بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که حدود ۹۹ درصد رانندگان در هنگام نوروز قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کردند. بیشترین جریمه نیز در تهران بزرگ و خراسان رضوی صادر شده است. کمترین جریمه هم مربوط به استان خراسان شمالی است.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص نقش پررنگ پراید و پژو در تصادفات نوروز 1402 چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.Source link

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا