بازار خودرو

طرح بزرگ فروش خودرو وزارت صمت تا 18 فروردین 1402 تمدید شد [+زمان نوبت‌دهی تحویل خودروها]


طرح بزرگ فروش خودرو وزارت صمت حالا بعد از چندین بار تمدید به مرحله نوبت‌دهی تخصیص خودرو رسیده است. برای اطلاع از جزئیات زمان نوبت‌دهی تا پایان با ما باشید.

کم کاری شبکه بانکی منجر به تمدید دوباره‌ طرح بزرگ فروش خودرو شد. از آنجایی که برخی از بانک‌ها همچنان فهرست مشتریانی که با واریز 100 میلیون تومان حساب وکالتی افتتاح کرده و آن را به نام سازمان حمایت کرده‌اند، در دسترس وزارت صمت قرار نداده‌ است، برای جلوگیری از ضایع شدن حق این افراد، مدیران صمت تصمیم گرفته‌اند مهلت ثبت نام را برای این دسته از مشتریان تمدید کنند.

بنابراین، تنها افرادی که حساب وکالتی دارند و بانک‌ها نام‌ آنها را به وزارت صمت اعلام نکرده می‌توانند از این فرصت پیش رو بهره ببرند.

بیشتر بخوانید: فهرست محصولات مدیران خودرو در طرح بزرگ فروش 500 هزار خودرو وزارت صمت اعلام شد [+لیست خودروها]

طرح بزرگ فروش خودرو وزارت صمت

در حال حاضر حضور 9 شرکت خودروساز در این طرح قطعی شده و این شرکت‌ها عبارتند از؛ ایران خودرو، سایپا، بهمن موتور، فردا موتورز، کرمان موتور، مدیران خودرو، صنایع خودروسازی ایلیا، آرین پارس موتور و مکث موتور که محصولات خود را در قالب طرح‌ فروش عادی و طرح فروش جوانی جمعیت عرضه خواهند کرد.

متقاضیانی که در روزهای گذشته حساب وکالتی آن‌ها تایید شده است، از ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ می توانند با مراجعه به وبسایت esalecar.ir خودروی مورد نظر خود را انتخاب کنند و پس از آن، فهرست اولویت‌بندی بر اساس حجم تقاضا و قرعه‌کشی اعلام می‌شود.

طرح بزرگ فروش خودرو 20 اسفند 1401
طرح بزرگ فروش خودرو 26 اسفند 1401

زمان‌بندی ثبت نام طرح فروش خودرو

متقاضیان خرید خودرو داخلی به روش جدید و بدون قرعه‌کشی، از روز شنبه ۲۰ اسفند تا سه شنبه ۲۳ اسفند ابتدا باید یک حساب شخصی وکالتی به نام «سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان» ایجاد کرده و از جمعه ۲۶ اسفند تا یکشنبه ۲۸ اسفند، با ورود به وب سایت «esalecar.ir» نسبت به ثبت نام خودرو مورد نظر اقدام کنند. تا پایان فروردین ۱۴۰۱ دو فرآیند زیر صورت خواهد گرفت:

  • اولویت‌بندی متقاضیان (احتمالا با قرعه کشی!)
  • زمان‌بندی تحویل خودرو

هزینه لازم برای حساب وکالتی طرح ثبت‌نام بدون قرعه‌کشی خودرو

تا پایان این فرآیند که فعلا گفته می‌شود تا پایان فروردین ۱۴۰۱ به طول خواهد انجامید، بدون توجه به مدل خودرو مورد تقاضا باید مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان را در حساب وکالتی خود مسدود کنید!

حال اگر زمان تحویل خودرو شما بیش از ۳ ماه باشد، با حفظ نوبت می‌توانید نسبت به رفع انسداد مبلغ مربوطه اقدام کنید. سپس با فراخوان خودروساز به قطعی کردن ثبت نام خود اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید: عرضه خودرو در بورس کالا برای همیشه متنفی شد

قیمت خودروها چند است؟

پرسش کاملا بدون پاسخی که این بار تقریبا تهدیدآمیز پاسخ داده شده است. در حالی که نه قیمت خودروها مشخص است و نه راه‌حل قیمت‌گذاری آن‌ها به صورت نگران کننده‌ای گفته می‌شود:

خریداران خودرو توجه داشته باشند قیمت خودرو در زمان تحویل، قیمت روز اعلامی مطابق دستورالعمل شورای رقابت خواهد بود و کسانی که صرفا با هدف کسب درآمد قصد ثبت نام دارند باید خطر بالای این کار را در نظر بگیرند!

تا جایی که پیداست، قیمت خودروها در این طرح با قیمت کارخانه متفاوت خواهد بود اما اینکه چقدر است و چه زمانی این قیمت اعلام خواهد شد، مشخص نیست. آیا به صورت ماه به ماه و با تحویل‌های جدید مشخص می‌شود، آیا سالانه تعیین می‌شود یا …، مشخص نیست.

طرح بزرگ فروش خودرو 20 اسفند 1401
طرح بزرگ فروش خودرو

چه برندهایی با چه خودروهایی در این طرح خودرو ارائه می‌کنند؟

فهرست خودروهای اعلام شده برای عرضه در سامانه فروش یکپارچه اسفند 1401 به شرح زیر است:

ردیف شرکت عرضه کننده نام محصول طرح فروش عادی طرح فروش جوانی جمعیت
۱ ایران خودرو پژو ۲۰۷i با پیشرانه TU3 دارد دارد
۲ ایران خودرو پژو ۲۰۷i دنده ای دارد دارد
۳ ایران خودرو پژو ۲۰۷i اتوماتیک ۶AT دارد دارد
۴ ایران خودرو دنا پلاس دارد دارد
۵ ایران خودرو دنا پلاس توربو دنده ای دارد دارد
۶ ایران خودرو دنا پلاس توربو اتوماتیک دارد دارد
۷ ایران خودرو سورن پلاس دوگانه سوز دارد دارد
۸ ایران خودرو سورن پلاس بنزینی دارد دارد
۹ ایران خودرو وانت آریسان ۲ دارد دارد
۱۰ ایران خودرو هایما S5 دارد دارد
۱۱ ایران خودرو هایما S7 پلاس دارد دارد
۱۲ ایران خودرو تارا دنده ای ندارد دارد
۱۳ ایران خودرو تارا اتوماتیک ندارد دارد
۱۴ ایران خودرو پژو پارس XU7P دارد دارد
۱۵ ایران خودرو پژو پارس XU7P ELX دارد دارد
۱۶ ایران خودرو پژو پارس XU7P سفارشی دارد دارد
۱۷ سایپا شاهین G دارد دارد
۱۸ سایپا کوییک آر دنده ای دارد دارد
۱۹ سایپا کوییک آر اتوماتیک دارد دارد
۲۰ سایپا کوییک S دارد دارد
۲۱ سایپا کوییک اتوماتیک دارد دارد
۲۲ فردا موتورز FMC SX5 دارد دارد
۲۳ فردا موتورز FMC T5 دارد دارد
۲۴ فردا موتورز FMC سوبا M4 دارد دارد
۲۵ آرین پارس موتور لاماری ایما دارد دارد
۲۶ مکث موتور تیارا دارد دارد
۲۷ صنایع خودروسازی ایلیا دایون Y5 دارد دارد
۲۸ کرمان موتور جک J4 دارد دارد
۲۹ کرمان موتور جک S3 دارد دارد
۳۰ کرمان موتور جک S5 دارد دارد
۳۱ کرمان موتور KMC J7 دارد دارد
۳۲ کرمان موتور KMC T8 دارد دارد
۳۳ بهمن موتور اینرودز دارد دارد
۳۴ بهمن موتور وانت کارا تک کابین دارد دارد
۳۵ بهمن موتور وانت کارا دو کابین دارد دارد
۳۶ بهمن موتور ریسپکت پرایم دارد دارد
۳۷ بهمن موتور فیدلیتی پرایم دارد دارد
۳۸ بهمن موتور دیگنیتی پرایم دارد دارد
۳۹ مدیران خودرو فونیکس آریزو ۶ پرو دارد دارد
۴۰ مدیران خودرو فونیکس تیگو ۷ پرو دارد دارد
۴۱ مدیران خودرو فونیکس FX پرمیوم دارد دارد
۴۲ مدیران خودرو فونیکس تیگو ۸ پرو دارد دارد
۴۳ مدیران خودرو فونیکس تیگو ۸ پرو مکس دارد دارد
۴۴ مدیران خودرو ام وی ام X22 پرو IE دارد دارد
۴۵ مدیران خودرو ام وی ام X55 پرو دارد دارد
۴۶ مدیران خودرو ام وی ام آریزو ۵ توربو دارد دارد

تمدید طرح فروش یکپارچه خودرو برای هفتم و هشتم فروردین [بروزرسانی 4 فروردین 1402]

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت با اشاره به اینکه ساعت ۲۴ امروز ۲۹ اسفند سامانه ثبت نام طرح عرضه یکپارچه خودرو بسته می‌شود گفت:

هر چند پیش‌بینی می‌شود تمام متقاضیان ثبت نام خود را تا آن زمان انجام دهند اما برای آن دسته از افرادی که حساب وکالتی را در مهلت مقرر بنام سازمان حمایت باز کرده‌اند ولی موفق به ثبت نام نشده‌اند یا بانک‌ها اسامی آنها را به موقع به سامانه ارسال نکرده‌اند مجدداً در روزهای ۷ و ۸ فروردین ثبت نام به عمل خواهد آمد.

وی گفت: «وزارت صمت با افزودن روزهای ۷ و ۸ فروردین از متقاضیان واجد شرایط می‌خواهد با آرامش در روزهای یاد شده خودروی مورد نظرشان را ثبت نام کنند.»

ملاک ثبت نام با افراد دارای حساب وکالتی است [بروزرسانی 6 فروردین 1402]

امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت در خصوص نحوه ثبت‌نام جاماندگان طرح یکپارچه فروش خودروهای داخلی گفت: «متقاضیان خودروی داخلی که در قالب طرح یکپارچه تخصیص خودرو در روزهای 20 تا 23 اسفند سال قبل حساب وکالتی 100 میلیون تومانی بنام سازمان حمایت افتتاح کرده اند، چنانچه از 26 تا 29 اسفند نتوانسته‌اند ثبت نام کنند روزهای 7 و 8 فروردین نیز مهلت ثبت نام خواهند داشت.» وی افزود:

 همچنین متقاضیانی که در مهلت یاد شده حساب وکالتی افتتاح کرده اند اما بانک‌ها اسامی آنها را به سامانه یکپارچه ارسال نکرده‌اند نیز می‌توانند در روزهای 7 و 8 فروردین ثبت نام کنند.

طرح بزرگ فروش خودرو وزارت صمت فروردین 1402 [+نحوه ثبت نام، شرایط و محصولات طرح]
طرح بزرگ فروش خودرو وزارت صمت فروردین 1402

قالیباف گفت: «ملاک ثبت نام در سامانه esalecar.ir در این مرحله فقط و فقط اعلام اسامی متقاضیانی است که حساب وکالتی 100 میلیون تومانی با سازمان حمایت ایجاد کرده‌اند از سوی بانکهاست و بنابراین اگر فردی در سامانه با اشکال مواجه می‌شود، باید علت را از بانک خود سوال کند که چرا اسمش ارسال نشده است.» وی درباره امکان ویرایش متقاضی و تغییر خودرو انتخاب شده، گفت:

پس از ثبت نام تمام متقاضیان که تا 8 فروردین به پایان می‌رسد کار بررسی اطلاعات متقاضیان (با توجه به شرایط ذکر شده در طرح) آغاز و فهرست نهایی متقاضیان خودروهای داخلی مشخص خواهد شد و پس از ان امکان ویرایش برای خریداران فعال می‌شود.

مشاور وزیر صمت بیان داشت: «در طرح یکپارچه تخصیص خودرو بیش از 950 هزار متقاضی حساب وکالتی با سازمان حمایت افتتاح کرده اند (که 880 هزار نفر تا 29 اسفند ثبت نام و خودرو خود را انتخاب کردند) اما عده‌ای هم بودند که به دلایل مختلف از جمله یکی دانستن طرح فروش ایران خودرو با طرح یکپارچه تخصیص خودرو ،حساب وکالتی بنام ایران خودرو را ایجاد کرده بودند که باید به نام سازمان حمایت تغییر می یافت و به همین دلیل حذف شدند.»

قالیباف افزود: «با توجه به این مسئله وزارت صمت در آخر بهار مجددا در قالب طرح یکپارچه تخصیص خودرو ثبت نام خواهد گذاشت و افراد حذف شده در این نوبت می توانند کمتر از 3 ماه دیگر جهت خرید خودرو ثبت نام کنند.»

بیشتر بخوانید: دستور قاطع وزارت صمت برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده خرید خودروهای وارداتی

تمدید مهلت ثبت نام در طرح فروش یکپارچه خودرو 16 تا 18 فروردین 1402 [بروزرسانی 8 فروردین 1402]

طرح بزرگ فروش خودرو
طرح بزرگ فروش خودرو

سخنگوی وزارت صنعت گفت افرادی که در بازه ۲۰ تا ۲۳ اسفند حساب وکالتی باز کرده‌اند اما بانک هنوز اسامی آن‌ها را به وزارت صنعت اعلام نکرده است از ۱۶ تا ۱۸ فروردین فرصت دارند در سامانه فروش خودرو ثبت نام کنند. امید قالیباف سخنگوی وزارت صنعت در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم گفت:

متاسفانه برخی از بانک ها همچنان لیست افرادی که در بازه زمانی ۲۰ تا ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۱ حساب وکالتی باز کرده‌اند را به وزارت صنعت ارسال نکرده است.

وی افزود: «برای حفظ حقوق این افراد قرار است از چهارشنبه ۱۶ فروردین تا ۱۸ فروردین ماه سامانه فروش خودرو برای این دسته از افراد باز شود تا آنها نیز امکان ثبت نام پیدا کنند.»

زمان نوبت دهی تحویل خودروهای داخلی در طرح یکپارچه فروش خودرو [بروزسانی 21 فروردین 1401]

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: نوبت‌دهی زمان تحویل خودروهای داخلی طرح تخصیص یکپاچه، اواخر فروردین‌ماه یا حداکثر در روزهای آغازین اردیبهشت‌ماه مشخص می‌شود. «امید قالیباف» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا ضمن بیان این مطلب افزود:

در تاریخ یاد شده، سامانه طرح یکپارچه تخصیص خودرو باز می‌شود و متقاضیان ضمن مطلع شدن از زمان نوبت‌دهی تحویل خودروی خود می‌توانند نسبت به ویرایش و تغییر خودروی ثبت‌نامی اقدام کنند.

وی تعداد قطعی ثبت‌نام شدگان در این طرح را ۹۳۰ هزار نفر عنوان کرد که حساب وکالتی برای خرید خودرو اعلام کردند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص طرح بزرگ فروش خودرو 26 اسفند 1401 چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.Source link

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا