بازار خودرو

توقف ثبت سفارش خوردو وارداتی ؛ پرونده واردات بسته شد؟


به نظر می‌رسد که توقف ثبت سفارش خوردو وارداتی با بسته شدن وب‌سایت اختصاصی آن تأیید شده است. آیا پرونده واردات خودرو، شروع نشده تمام شد؟

به تازگی خبر از توقف ثبت سفارش خوردو وارداتی به دلیل بسته شدن وب‌سایت اختصاصی آن رسیده است. ظاهراً سازمان توسعه تجارت به دلیل عدم مشخص بودن وضعیت ثبت‌نامی‌های قبلی، اقدام به متوقف کردن روند ثبت‌نام خودروهای وارداتی کرده است. باتوجه به اینکه روند تحویل خودروهای وارداتی به مشتریان نیز هنوز آغاز نشده، ممکن است اخلال‌های دیگری نیز در این مسئله بوجود آید.

بیشتر بخوانید: وزیر صمت: مانع اصلی واردات خودرو مشکل تامین ارز است!

توقف ثبت سفارش خوردو وارداتی

به گزارش تکراتو به نقل از دنیای اقتصاد؛ اخیراً برخی اخبار از بسته بودن سایت ثبت سفارش خودرو حکایت داشت. اخبار رسیده حاکی از آن است که ثبت سفارش خودرو فعلاً متوقف مانده است. گفته می‌شود سازمان توسعه تجارت تا تعیین‌تکلیف ثبت سفارشات قبلی، اجازه ثبت‌ سفارش محصولات جدید توسط واردکنندگان را نمی‌دهد. چهارم شهریورماه سال گذشته بود که بعد از حدود پنج سال از ممنوعیت واردات خودرو در نهایت آیین‌نامه اجرایی واردات ابلاغ شد.

این‌طور که گفته می‌شد تا آبان‌ماه واردات خودرو کلید خواهد خورد، اما این تنها آغازی بود بر شروع وعده‌های مکرر در مورد عملیاتی شدن واردات خودرو. بارها مسوولان مختلف وزارت صمت طی مصاحبه‌های مختلف اعلام کردند که در آینده نزدیک خودروهای خارجی وارد کشور خواهند شد.

توقف ثبت سفارش خوردو وارداتی ؛ پرونده واردات بسته شد؟
توقف ثبت سفارش خوردو وارداتی

حتی سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر پیشین وزارت صنعت، معدن و تجارت، چندین‌بار اعلام کرد که خودروهای وارداتی از «هفته آینده» یا «دو هفته آینده» وارد کشور می‌شوند. با این وجود نه‌تنها هفته‌های بعد بلکه ماه‌های بعد نیز پشت سر گذاشته شد اما خیابان‌های کشور میزبان خودروهای خارجی نشدند. این در شرایطی بود که طبق اظهارات سخنگوی پیشین وزارت صمت تا ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ حدود ۸۰هزار دستگاه خودرو برای واردات ثبت سفارش شده بود اما بیش از این گامی پیش نمی‌رفت. همین موضوع یکی از عللی بود که پای فاطمی‌امین را برای استیضاح به‌مجلس کشانده شد. در جلسه استیضاح وزیر سابق صمت بسیاری از نمایندگان مخالف وی، به موضوع واردات خودرو و روند کندی که پشت سر می‌گذارد اشاره کردند.

با روی کار آمدن علی‌آبادی به‌نظر می‌رسد باز هم گره‌ای از واردات خودرو باز نشده و همچنان نمی‌توان به‌قطعیت گفت واردات خودرو عملیاتی شده است. حالا اما اخباری به‌گوش می‌رسد که مطابق آن حتی ثبت سفارش واردات خودرو متوقف شده است. گویا دلیل این موضوع مخالفت سازمان توسعه تجارت با ثبت سفارشات جدید است. این سازمان تاکید کرده است که تا ثبت سفارشات قبلی تعیین‌تکلیف نشود، سفارش جدید نباید ثبت شود.

توقف ثبت سفارش خوردو وارداتی ؛ پرونده واردات بسته شد؟
توقف ثبت سفارش خوردو وارداتی

با این وجود برخی از واردکنندگان این امر را به‌عنوان توقف ثبت سفارش خودرو در نظر نمی‌گیرند، چراکه گفته می‌شود از انتهای هفته جاری قرار است ترخیص خودروها آغاز شود و بعد از ترخیص این محصولات، دوباره اجازه ثبت سفارش خودرو داده می‌شود. گویا مشکل اصلی ترخیص این خودروها عدم‌صدور مجوز از سوی سازمان استاندارد بوده که این مشکل حل شده است و از انتهای هفته جاری محصولاتی که در گمرک مانده‌اند ترخیص خواهند شد. البته وعده‌هایی از این دست تاکنون به‌کرات داده شده و باید دید آیا ا‌ین‌بار واقعا خودروهای خارجی راهی به‌بازار ایران پیدا می‌کنند یا خیر.

واردکنندگان خودرو عقب‌نشینی می‌کنند؟

حتی اگر مشکل ثبت سفارش خودرو طی هفته آینده حل شود، این پرسش باقی است که آیا مشکلات موجود بر سر راه واردات خودرو همچنان انگیزه ثبت سفارش و واردات را برای واردکنندگان ایجاد خواهد کرد؟ در واقع در شرایط موجود واردات خودرو با هفت خان عجیبی مواجه است. برای مثال واردکنندگان نسبت‌به تامین ارز بی‌اعتماد شده‌اند.

سال گذشته و زمانی که آیین‌نامه اجرایی واردات تنظیم شد، تاکید شد که بانک مرکزی دومیلیارد یورو برای واردات خودرو تخصیص خواهد داد؛ حتی صالح‌آبادی، رئیس کل وقت بانک مرکزی، در اظهار‌نظری اعلام کرد که بانک مرکزی هیچ مشکلی برای تامین ارز واردات خودرو ندارد. با این حال در پایان سال ۱۴۰۱ حتی یک یورو برای واردات خودرو تخصیص داده نشد. در این مدت اظهار‌نظرهای مختلفی در مورد ارز موردنیاز برای واردات خودرو از طرف سیاستگذاران انجام شده که شامل ارز حاصل از صادرات و حتی ارز در اختیار مردم نیز می‌شود.

توقف ثبت سفارش خوردو وارداتی
توقف ثبت سفارش خوردو وارداتی

بنابراین فضا برای تامین ارز واردات به‌قدری مبهم است که مشکلی جدی در راه واردات خودرو محسوب شود. از طرف دیگر مشکلاتی همچون تاییدیه سازمان‌های مختلف مانند سازمان ملی استاندارد نیز وجود دارد. همان‌طور که اشاره شد، ترخیص محصولات موجود در گمرکات نیز طی هفته‌های گذشته با مخالفت سازمان استاندارد مواجه بود. بوروکراسی‌ پیچیده واردات خودرو نیز یکی از دلایلی است که می‌تواند انگیزه واردکنندگان خودرو را برای صرف سرمایه خود برای واردات خودرو کاهش دهد.

بنابراین می‌‌توان این پیش‌بینی را داشت که در صورت رفع مشکل ثبت سفارش همچنان استقبال چندانی از ادامه کار توسط واردکنندگان خودرو انجام نشود. مروری بر این شرایط نشان می‌دهد که در نهایت تنها کسی می‌تواند در واردات خودرو موفق شود که به ارز دسترسی داشته باشد. این بدان معناست که درنهایت احتمالاً تنها خودروسازان و مونتاژکاران موفق خواهند شد که خودرو وارد کنند.

برای مثال یک شرکت عادی یا به‌قول آیین‌نامه واردات خودرو «هر شخص حقیقی و حقوقی» نمی‌تواند به منابع ارز حاصل از صادرات دسترسی داشته باشد، اما خودروسازان از محل صادرات خود می‌توانند ارز مورد‌نیازشان را تامین کنند.

روز یکشنبه نیز محمدعلی تیموری، مدیرعامل سایپا، در واکنش به نامه مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت پیرامون موضوع تامین ارز خودروسازان و هشدار نسبت‌به بازنگری برای تامین ارز این صنایع، ضمن تاکید بر اینکه این گروه خودروسازی مشکلی در تامین ارز ندارد، اعلام کرد در کنار کمک بانک مرکزی در تامین و تخصیص ارز، ارزهای صادراتی را نیز در اختیار داریم. گرچه نامه وزارت صمت به سازندگان وسایل نقلیه در مورد ارز مورد‌نیاز تولید بود، اما پاسخ تیموری نشان می‌دهد که خودروسازان به ارز دسترسی دارند.

مونتاژکاران نیز به‌واسطه شرکت‌های خارجی که با آنها کار می‌کنند کار سختی برای تامین ارز مورد‌نیاز خود برای واردات ندارند، اما از آنجا که بانک مرکزی ارزی برای واردات خودرو تخصیص نمی‌دهد احتمالا باقی شرکت‌ها مشکلات جدی در این مورد داشته باشند که ممکن است موجب شود از اساس پای خود را از ورطه واردات خودرو خارج کنند. علاوه بر این، مروری‌بر این شرایط به ما اجازه می‌دهد که بگوییم احتمالا منتفعان انحصار در بازار در حال گذاشتن سنگ‌ جدید در برابر واردات خودرو هستند.

توقف ثبت سفارش خوردو وارداتی ؛ پرونده واردات بسته شد؟
توقف ثبت سفارش خوردو وارداتی

شاهد این ادعا ترخیص آسان و بی‌سر‌و‌صدای خودروهای بازیکنان تیم ملی است که نشان می‌دهد بوروکراسی ترخیص خودرو آن‌قدر پیچیده نیست که چندین ماه خودروهای وارداتی در گمرکات کشور خاک بخورند؛ موضوعی که حتی صدای نمایندگان مجلس را نیز درآورد.

روز یکشنبه جلال رشیدی کوچی، نماینده مجلس، با انتشار توییتی نسبت‌به این موضوع انتقاد کرد و نوشت:

با ترخیص خودروهای فوتبالیست‌ها مشخص شد اگر بخواهند، در چند روز قانون مصوب خودشان را دور می‌زنند، خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی و بالای ۲۰۰۰۰ دلار را وارد می‌کنند و ماشین ۵میلیاردی را به قیمت‌های فضایی ۹۰ تا ۱۰۰میلیارد تومان معامله می‌کنند.

با این وجود به‌نظر می‌رسد حدود پنج سال ممنوعیت واردات خودرو و ایجاد انحصار در بازار، منتفعان چنان قدرتمندی ساخته است که هر روز در مقابل ترخیص واردات سنگ جدید می‌گذارند. از طرف دیگر وضعیت کاملا با دوران وزارت فاطمی‌امین که به‌دنبال جلب نظر نمایندگان مجلس بود متفاوت شده است. علی‌آبادی که فشار چندانی روی خود نمی‌بیند مثل وزیر پیشین عجله‌ای برای واردات ندارد و با توجه به مشکلات ارزی، شاید حتی ترجیح می‌دهد که با احتیاط بیشتری به این موضوع ورود کند. مجموع این شرایط در کنار یکدیگر این سناریو را تقویت می‌کند که احتمالا عقب‌نشینی‌هایی جدی برای واردات خودرو پیش رو داشته باشیم.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص توقف ثبت سفارش خوردو وارداتی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا