بازار خودرو

افزایش قیمت خودرو در تعطیلات نوروز؛ ماجرا چیست؟


افزایش قیمت خودرو در تعطیلات نوروز شیرینی این روزها را به تلخ‌کامی بدل کرد. خودروهای نیم‌میلیاردی سایپا جایی برای بحث باقی نگذاشتند.

باوجود اینکه بازار خودرو در تعطیلات نوروز به‌حالت نیمه‌تعطیل بود، اما درکمال ناباوری شاهد افزایش قیمت خودرو بودیم. این گرانی‌ها درصورتی بود که باتوجه به تعطیلات نوروز و تعطیلی بازار خودرو، پیش‌بینی شده بود که قیمت خودرو روند کاهشی داشته باشد اما همه‌پیز برعکس شد. اما بسیاری از کارشناسان این روند بالعکس را حاصل سیاست غلط وزارت صمت می‌دانند و حالا باید نظاره‌گر ماند و دید که چه اتفاقی در بازار خودرو خواهد افتاد.

بیشتر بخوانید: افزایش قیمت خودرو اجتناب‌ناپذیر است ؛ افزایش چند درصدی قیمت کارخانه ای خودرو

شوک افزایش قیمت خودرو در تعطیلات نوروز

بازار خودرو برخلاف سیاست‌های اشتباه وزارت صمت در تعطیلات نوروزی موتور گرانی را روشن کرده است، شایعات افزایش قیمت خودرو از ۳۰ تا ۷۰ درصد در کارخانه منجربه افزایش «رفتار هیجانی» سودجویان در بازار شده است. باتوجه به اینکه خودرو یک کالای سرمایه‌ای با سوددهی آنی است، شیوه‌های فروش آزمون و خطای وزارت صمت فقط «حباب» قیمتی در بازار ایجاد کرده است.

طرح یکپارچه عرضه خودرو بازار فروردین‌ماه را بر خلاف هر سال به سمت رشد قیمت‌ها سوق داده است، اگر این شرایط بعداز تعطیلات نوروزی ادامه یابد، می‌توان انتظار داشت کنترل قیمت یا کنترل بازار خودرو دیگر امکان پذیر نباشد. سیدرضا فاطمی امین، وزیر صمت به عنوان شخص نخست سیاستگذار صنعتی در کشور، برنامه‌های اشتباهی را برای بازار خودرو اجرایی کرده است که این محصول مصرفی بیشتر از گذشته به عنوان یک کالای سرمایه‌ای شناخته می‌شود، در ادامه به بررسی قیمت 5 خودرو پرفروش که از ابتدا سال جاری تا امروز رشد قیمت قابل توجهی داشتند، می‌پردازیم.

شوک افزایش قیمت خودرو در تعطیلات نوروز

شاهین 700 میلیون تومان را رد کرد

خودرو شاهین به عنوان سدان جدید گروه خودروسازی سایپا جز معدود محصولاتی بود که سودجویان در بازار توجه کافی به آن نداشتند، این خودرو در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۶۲۰ میلیون تومان در بازار معامله می‌شد. ولی امروزه قیمت این خودرو در بازار بیشتر از ۷۰۰ میلیون تومان است، رشد ۸۰ میلیون تومانی شاهین در ایام تعطیلات نشان از «هوش هیجانی» سودجویان در برابر طرح یکپارچه عرضه خودرو دارد. چرا که بیشتر کارشناسان و مشتریان معتقد هستند زمان تحویل خودروهای داخلی در طرح مذکور مشخص نبوده و این مساله منجربه کمبود محصول در بازار خواهد شد.

افزایش 30 میلیونی خودرو تارا

تارا را می‌توان خودرو برجامی یا دولتی نامید، چرا که این محصول با انتخاب دولت دوازدهم و با تکلیف وزارت صمت در گروه صنعتی ایران خودرو طراحی و تولید شد. تارا در نسخه اتوماتیک توانسته سهم بازار قابل توجهی کسب کند، این خودرو در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۹۷۰ میلیون تومان معامله می‌شد، ولی امروز بهای این محصول حدود ۱ میلیارد تومان است. رشد آهسته قیمت تارا در تعطیلات سال جدید نشان می‌دهد این محصول بزودی به قیمت بالای 1 میلیارد تومان خواهد رسید.

شاید در اینجا باید ذکر کرد که وزارت صمت توان کنترل بازار خودرو را ندارد و فرمان قیمتی بازار خودرو در دست سودجویان است.

رانا پلاس احتمالاً 700 میلیون را رد کند

رانا را می‌توان جانشین به حق پژو ۲۰۶ صندوق دار معرفی کرد، گروه صنعتی ایران خودرو برای افزایش فروش این محصول همزمان با توقف تولید پژو ۲۰۶ آپشن‌های جدیدی برای نسخه رانا پلاس پانوراما از جمله: فرمان برقی و گیربکس شش سرعته تعبیه کرده است. رانا پلاس پانوراما در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۵۹۰ میلیون تومان در بازار معامله می‌شد، اما این خودرو به قیمت ۶۸۰ میلیون تومان رسیده است.

رشد ۹۰ میلیون تومانی این محصول نشان از گرانی مجدد آن پس از تعطیلات نوروزی در بازار دارد.

قیمت پژو 206 تیپ 2 چند شد؟

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ یکی از هاچ بک‌های پرفروش گروه صنعتی ایران خودرو در بازار است، علی‌رغم توقف تولید این محصول، قیمت آن بالا رفته است. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۵۱۰ میلیون تومان در بازار معامله می‌شد، ولی امروز قیمت این خودرو ۶۱۰ میلیون تومان شده است. رشد ۱۰۰ میلیون تومانی این محصول طی ۱۴ روز نشان از توجه ویژه سودجویان به این خودرو دارد.

گفتنی است که کیانوش پورمجیب، قائم مقام توسعه و تولید گروه صنعتی ایران خودرو، به نگارنده این مطلب توضیح داده بود:

«پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به دلیل سختگیری‌های سازمان ملی استاندارد با توقف تولید همراه و پس از ارتقای استانداردی، این محصول مجدد به خط تولید باز می‌گردد.»

شوک افزایش قیمت خودرو در تعطیلات نوروز

کوییک آر پلاس نیم میلیاردی شد

کوییک با شعار تولید ارزان‌ترین خودرو اتوماتیک روی خط تولید گروه خودروسازی سایپا قرار گرفت، اما سیاست‌های اشتباه وزارت صمت این محصول اقتصادی را تبدیل به یک خودرو نیم میلیاردی در بازار کرده است. کوییک با تیپ آر پلاس در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۴۶۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شد، ولی امروز قیمت این خودرو به بیشتر از ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است.

افزایش بهای ۳۵ میلیون تومانی این خودرو نشان از رفتار هیجانی مشتریان در برابر شایعات گرانی ۷۰ درصدی خودرو در کارخانه دارد.

درپایان باید اشاره داشت که معاملات خودرویی در بازار علیرغم روزهای تعطیلی سال جدید متوقف نشده است، احتمال افزایش قیمت خودرو با توجه گرانی ۳۰ تا ۷۰ درصدی خودرو در خودروسازی‌ها توام با ثبت نام میلیونی مشتریان در طرح یکپارچه عرضه خودرو ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص افزایش قیمت خودرو در تعطیلات نوروز چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.Source link

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا