هوش مصنوعی

جامعه باید برای تأثیرات هوش مصنوعی آماده شود


«ساندار پیچای»، مدیرعامل گوگل، در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت جامعه برای پیشرفت سریع فناوری هوش مصنوعی آماده نیست. او گفت قوانینی که باید پیشرفت این فناوری را کنترل کنند نباید توسط یک شرکت معین شوند. پیچای همچنین اظهار داشت که هوش مصنوعی بر تمام محصولات همه شرکت‌ها تأثیر خواهد گذاشت.

به گزارش CNBC، مدیرعامل گوگل و آلفابت در مصاحبه با برنامه «60 دقیقه» شبکه CBS آمریکا اعلام کرد که جامعه باید برای عرضه سایر محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی آماده شود. «اسکات پلی» که در این برنامه با ساندار پیچای مصاحبه می‌کرد، گفت برخی از پروژه‌های هوش مصنوعی گوگل را آزمایش کرده و از عملکرد آن‌ها بهت‌زده شده است.

پیچای در این مصاحبه گفت جامعه باید خود را با هوش مصنوعی وفق دهد؛ چرا که بعضی از مشاغل ازجمله شغل‌های فکری تحت تأثیر این فناوری قرار می‌گیرند: «این اتفاق روی همه محصولات در همه شرکت‌ها اثر می‌گذارد. برای مثال، شاید شما یک رادیولوژیست باشید؛ اگر به پنج تا ده سال آینده فکر کنید، احتمالاً در کنار خود یک دستیار هوش مصنوعی خواهید داشت.»

اسکات پلی بحث سایر محصولات هوش مصنوعی گوگل ازجمله محصولات کسب‌وکار دیپ‌مایند را مطرح کرد که در آن ربات‌ها می‌توانند فوتبال بازی کنند یا بدون نیاز به کمک انسان‌ها، خودشان کارهای مختلف را یاد بگیرند. پلی می‌گوید در یکی از واحدهای این شرکت رباتی را دیده است که می‌توانست آیتم‌ها را ببیند و به درخواست پلی یک سیب به او داده بود.

مدیرعامل گوگل: هوش مصنوعی باید در سطح جهانی قانون‌مند شود

ساندار پیچای درباره عواقب استفاده از هوش مصنوعی به مسئله نشر اطلاعات نادرست و اخبار و تصاویر جعلی اشاره کرد و گفت این محتواها می‌توانند آسیب‌زننده باشند. مدیرعامل گوگل معتقد است که جامعه باید به‌سرعت به قانون‌گذاری روی بیاورد و سوءاستفاده از این فناوری‌ها را با مجازات روبه‌رو کند. به‌علاوه، باید معاهداتی میان کشورها امضا شود تا هوش مصنوعی به‌شکلی ایمن توسعه یابد و قوانینی سازگار با ارزش‌های بشری در این حوزه به‌وجود بیاید.

پیچای گفت به‌نظر او جامعه برای چت‌بات‌هایی مثل بارد آماده نیست، چون سرعت تفکر و تطبیق‌پذیری در جامعه با سرعت پیشرفت فناوری همخوانی ندارد. بااین‌حال، او خوش‌بین است، چون در مقایسه با سایر فناوری‌ها، افراد بیشتری به‌سرعت در جامعه نسبت به هوش مصنوعی واکنش نشان دادند.

پیش‌تر در مقاله‌ای این موضوع را مطرح کردیم که چرا هوش مصنوعی برای انسان‌ها قابل درک نیست. حالا مدیرعامل گوگل هم به وجود نوعی جعبه سیاه در‌زمینه چت‌بات‌ها اشاره کرده است که باعث می‌شود نتوانید به‌طور دقیق بفهمید پاسخ‌ها چرا و چگونه به‌وجود آمده‌اند.Source link

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا