نرم افزار و برنامه ها

سیستم‌عامل iOS 17 احتمالاً برای آیفون X و آیفون 8 منتشر نمی‌شود


سیستم‌عامل‌های iOS 17 و iPadOS 17 که احتمالاً کمتر از سه ماه آینده در WWDC 2023 معرفی می‌شوند، ظاهراً از برخی دستگاه‌های قدیمی این شرکت ازجمله آیفون X پشتیبانی نخواهد کرد.

یکی از منابع آگاه بازار با انتشار توییتی، می‌گوید اپل ظاهراً پشتیبانی از نسخه جدید سیستم‌عامل خود را برای برخی از مدل‌های آیفون و آیپد متوقف کند.

برخی دستگاه‌های قدیمی‌تر اپل از iOS 17 پشتیبانی نمی‌کنند

اپل iOS 17

منبع آگاهی که این اطلاعات را به اشتراک گذاشته است، پیشتر نیز اطلاعاتی در مورد به‌روزرسانی‌های قبلی اپل منتشر کرده که درنهایت مشخص شد که موثق بوده‌اند. این منبع حالا در توییت جدیدی اعلام کرده است که iOS 17 و iPadOS 17 از دستگاه‌های ذیر پشتیبانی نخواهند کرد:

  • آیفون ۸
  • آیفون ۸ پلاس
  • آیفون X
  • آیپد (نسل پنجم)
  • آیپد پرو ۹.۷ اینچی (نسل اول)
  • آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی (نسل اول)

همین اتفاق همزمان با معرفی iOS 16 افتاد و اپل پشتیبانی از تعدادی از دستگاه‌ها ازجمله آیفون 6S، آیفون 6S پلاس، آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس، آیفون SE (نسل اول) و آیپاد تاچ (نسل هفتم) را در این نسخه متوقف کرد.

اگر چنین تصمیمی در مورد iOS 17 صحت داشته باشد، به نظر می‌رسد تصمیم اپل برای کنارگذاشتن این دستگاه‌ها در سیستم‌عامل iOS 17 می‌تواند به مربوط به آسیب‌پذیری غیرقابل‌رفع Boot ROM در تراشه‌های A5 تا A11 باشد.

علاوه‌براین، اپل حتی پس از انتشار iOS 17، به بهینه‌سازی و ارتقا امنیت سیستم‌عامل iOS 16 ادامه می‌دهد. همین مسئله برای نسخه iOS 15 هم اتفاق افتاد و به‌روزرسانی‌های متعددی را برای رفع آسیب‌پذیری‌های امنیتی عمده دریافت کرد. با این وجود، باید به این موضوع هم توجه داشت که اپل اغلب، برخی از ویژگی‌های نسخه جدید iOS را تنها برای جدیدترین دستگاه‌های خود عرضه می‌کند.

برای مثال، یکی از ویژگی‌های iOS 16 به نام «Live Text» فقط در آیفون XS، آیفون XR و نسخه‌های جدیدتر آن پشتیبانی می‌شوند. همین موضوع در آیپد هم دیده شد و برخی ویژگی‌ها به دستگاه‌های جدید محدود شدند. این بدان معناست که حتی اگر دستگاهی قدیمی‌تر از iOS 17 یا iPadOS 17 پشتیبانی کنند، ممکن است کاربران باز هم برخی از ویژگی‌های چشمگیر iOS 17 را از دست بدهند.

Source link

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا