نرم افزار و برنامه ها

سافاری 18 با ویژگی‌ جدیدی به‌روز شد: های‌لایت برای خلاصه‌سازی مقاله‌ها


اپل درجریان کنفرانس WWDC24 روز دوشنبه، ویژگی جدیدی به نام «های‌لایت» یا Highlights را برای iOS 18 در مرورگر سافاری معرفی کرد که از یادگیری ماشینی برای تولید خلاصه‌ها و استخراج اطلاعات مفید دیگر درباره صفحات وب استفاده می‌کند.

طبق اعلام اپل، ویژگی جدید Highlights در سافاری، می‌تواند اطلاعات مفیدی را هنگام مرور صفحات به کاربران ارائه دهد که شامل خلاصه مقاله‌ها، مسیرها و لینک‌های سریع است.

ویژگی های‌لایت در ابتدا و در زمان توسعه، به‌عنوان «جستجوی هوشمند» (Intelligent Search) نامگذاری شده و خبرهای مختلفی نیز در مورد آن منتشر شده بود.

های‌لایت، ویژگی کاربردی و جدید سافاری 18

با های‌لایت کاربران قادر خواهند بود به‌سرعت اطلاعات مرتبط درباره افراد، موسیقی‌ها، فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و مکان‌ها را مرور و دریافت کنند.

برای مثال، هنگام برنامه‌ریزی برای سفر، کاربران می‌توانند مرتبط‌‌ترین اطلاعات درباره یک مکان را دریافت کنند. این موضوع می‌تواند شامل شماره تماس و آدرس یک هتل باشد که کاربر ممکن است به آن علاقه‌مند باشد.

طبق گفته اپل، کاربران گزینه پخش موسیقی یک هنرمند از طریق Highlights یا دریافت جزئیات درباره یک برنامه تلویزیونی یا فیلم را نیز در اختیار خواهند داشت.

سافاری 18 همچنین دارای حالت خوانش (Reader view) بازطراحی شده است که شامل یک فهرست از مطالب تولیدشده توسط هوش مصنوعی و همچنین خلاصه مقاله‌های خبری است. همان نوع خلاصه‌ها نیز در رابط کاربری های‌لایت در داخل سافاری در دسترس خواهند بود.

پیش‌تر در گزارش اختصاصی وب‌سایت اپل اینسایدر درباره پروژه BlackPearl اپل گفته شده بود که نرم‌افزار هوش مصنوعی این شرکت قادر است خلاصه‌های سه‌جمله‌ای از مقالات تولید کند. به‌نظر می‌رسد سافاری 18 از این نوع خلاصه‌سازی برای های‌لایت‌ها و حالت خوانش جدید استفاده خواهد کرد.

سافاری 18 همچنین دارای حالت جدیدی به نام Viewer است که بلافاصله ویدیو را در صفحه شناسایی کرده و گزینه انتقال ویدیو به حالت تصویردرتصویر یا تغییر به حالت تمام‌صفحه را ارائه می‌دهد.

ویژگی مسدودکننده محتوای داخلی اپل به‌نام Web Eraser به‌طور قابل توجهی در نسخه جدید سافاری غایب است. احتمالاً به‌دلیل فشارها و شکایات از سوی انجمن رسانه‌های خبری بریتانیا و گروهی از ناشران فرانسوی، ظاهراً اپل این ویژگی را قبل از انتشار کنار گذاشته است.

اسپانسر این رویداد در وب‌سایت دیجیاتو، زیتل است؛ Say no to limits ,zitel

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا