نرم افزار و برنامه ها

حکم ممنوعیت تیک تاک در مونتانا به دلیل نقض حقوق آزادی بیان متوقف شد

ممنوعیت اپلیکیشن چینی تیک تاک در ایالت مونتانا قرار بود از اول ژانویه سال 2024 اجرایی شود، اما حالا به فاصله یک ماه تا زمان اجرایی‌شدن این دستور، قاضی ناحیه‌ای ایالت متحده، «دونالد مولوی»، دستور مقدماتی را برای جلوگیری از این ممنوعیت صادر کرده است. با این وجود، ByteDance و استورهای برنامه می‌توانند به ارائه خدمات تیک تا‌ک برای کاربران مستقر در ایالت مونتانا ادامه دهند.

همانطور که رویترز در گزارش خود توضیح می‌دهد، به گفته قاضی این ممنوعیت «از اختیارات قدرت دولتی خارج است و حقوق اساسی کاربران را نقض می‌کند.» تاکنون پنج تولیدکننده محتوا در تیک تاک و همچنین ByteDance به‌عنوان مالک این پلتفرم در شکایت‌های خود به این موضوع اشاره کرده بودند. همچنین سوالاتی در این زمینه وجود داشت که آیا گوگل و اپل نیز چنین ممنوعیتی را در سراسر ایالت در استورهای اپلیکیشن خود اعمال خواهند کرد یا خیر.

شکایت‌های مطرح‌شده علیه تیک تاک

از زمان‌های قدیم ادعا شده بود که تیک تاک اطلاعات شخصی کاربران آمریکایی را با دولت چین به اشتراک می‌گذارد و هرچند ByteDance از زمان ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» چنین ادعایی را رد کرده است، اما در نهایت باعث شد تا لایحه مربوط به ممنوعیت آن در مونتانا ثبت شود. تاکنون هیچ ایالت دیگری لایحه‌ای را برای ممنوعیت تیک تاک تصویب نکرده است و نتیجه پرونده مونتانا می‌تواند در زمینه ادامه فعالیت این برنامه در سایر نقاط سرنوشت‌ساز باشد.

بیشتر بخوانید ...   توییتر احتمالاً تعداد پیام‌های خصوصی را برای کاربران عادی محدود می‌کند

تاکنون برخی ایالت‌های دیگر نیز از تیک‌تاک شکایت کرده‌اند. به‌عنوان مثال چند ماه قبل در گزارشی گفته شده بود که ایالت یوتای آمریکا از تیک‌تاک به‌خاطر ارائه ویژگی‌های اعتیادآور برای کودکان شکایت کرد و گفت تیک‌تاک نه‌تنها والدین را در مورد ایمنی برنامه خود برای کودکان گمراه می‌کند، بلکه با ویژگی‌هایی که برای تشویق به حضور در برنامه طراحی شده‌اند، کودکان را به‌طور غیرقانونی تحریک می‌کند و در‌نهایت درآمد خود را افزایش می‌دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا