نرم افزار و برنامه ها

اپل چند اپلیکیشن VPN را به درخواست مقامات روسیه از اپ استور حذف می‌کند


اخیراً یک خبرگزاری روسی گزارش داد که اپل 25 برنامه VPN را از اپ استور خود در روسیه حذف می‌کند؛ این اقدام به درخواست رگولاتور اینترنت روسیه، Roskomnadzor، انجام می‌شود. اکنون دو سرویس Le VPN و Red Shield VPN از اپل نامه‌ای مبنی بر حذف برنامه آن‌ها از اپ استور دریافت کرده‌اند.

اینترنت در روسیه به‌شدت کنترل‌ می‌شود و کاربران روسی اغلب برای دورزدن محدودیت‌ها و دسترسی به محتوای مسدودشده به VPNها روی می‌آورند. به‌تازگی نیز دو سرویس Le VPN و Red Shield VPN به تک‌کرانچ گفتند نامه‌ای از اپل دریافت کردند که آ‌ن‌ها را از تصمیم این شرکت برای حذف برنامه‌هایشان از اپ استور مطلع کرده است.

البته چند روز قبل نیز خبرگزاری روسی اینترفاکس گزارش داد که اپل 25 اپلیکیشن VPN مانند NordVPN و Proton VPN را از اپ استور روسیه حذف می‌کند.

حذف اپلیکیشن‌های VPN از اپ استور روسیه

اپل در نامه‌ای که به سازنده Red Shield VPN ارسال کرده است، می‌گوید: «بدین وسیله به شما اطلاع می‌دهیم که اپلیکیشن شما، به موجب درخواست Roskomnadzor، از اپ استور روسیه حذف می‌شود، زیرا حاوی محتوای غیرقانونی در روسیه است.»

نامه اپل به سازندگان VPN در روسیه

این نامه اساساً استدلال می‌کند که برنامه‌های VPN موردنظر، قوانین روسیه را نقض می‌کنند. اپل می‌گوید که این اپلیکیشن‌ها باید با تمام الزامات قانونی در هر مکانی که در دسترس قرار می‌گیرند، مطابقت داشته باشند. اپل به این سازندگان VPN می‌گوید: «ما می‌دانیم که این موارد پیچیده هستند، اما این مسئولیت شماست که اپلیکیشن خود را با تمام قوانین محلی مطابقت دهید.»

مدیرعامل Red Shield VPN می‌گوید که این سرویس و همچنین سایر برنامه‌هایی که حذف شده‌اند، مانند HideMyName و Le VPN توسط افرادی توسعه یافته‌اند که درک عمیقی از مکانیسم‌های سانسور اینترنت در روسیه دارند. او دراین‌باره می‌گوید: «ما می‌دانیم که چگونه این محدودیت‌ها را دور بزنیم و دائماً درحال بهبود سرویس‌های خود هستیم. به‌رغم سال‌ها تلاش برای مسدود‌کردن سرویس‌های ما، آن‌ها همچنان برای کاربران در دسترس هستند. اکنون به نظر می‌رسد که اپل این کار را برای مقامات روسی، با کیفیت بهتری انجام داده است.»

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا