نرم افزار و برنامه ها

افزایش دو برابری در چند ماه؛ سهم اندروید 13 میان نسخه‌های مختلف اندروید به 12 درصد رسید


‌گوگل در جدیدترین آمار توزیع نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل اندروید اعلام کرد که آخرین نسخه منتشرشده آن یعنی اندروید 13، از ژانویه تاکنون سهم بازار خود را دو برابر کرده و اکنون روی بیش از 12 درصد دستگاه‌های اندرویدی نصب شده است.

در گزارش ماه ژانویه، اندروید 13 برای اولین‌بار به نمودارهای گوگل اضافه شد و طبق آن، سیستم‌عامل جدید گوگل روی 5.2 درصد دستگاه‌های اندرویدی نصب شده بود. (در گالری زیر، تصویر سمت راست به آوریل 2023 و تصویر سمت چپ به ژانویه 2023 مربوط می‌شود)

نرخ پذیرش فعلی اندروید 13

گوگل نمودارهای خود را یک‌بار دیگر به‌روزرسانی کرده و به‌نظر می‌رسد که تعداد کاربران اندروید 13 افزایش قابل‌توجهی داشته است. براساس آخرین داده‌های گوگل، اکنون بیش از 12 درصد گوشی‌‌ها و تبلت‌های اندرویدی از اندروید 13 استفاده می‌کنند.

برای مقایسه، اولین‌باری که اندروید 12 رسماً در نمودارهای گوگل ظاهر شد، (تقریباً یک سال پس از انتشار) تنها 13.3 درصد کاربران آن را اجرا می‌کردند. به‌نظر می‌رسد اندروید 13 به‌طور قابل‌توجهی از نسخه قبلی خود در این زمینه پیشی گرفته است، اما برای اطمینان بیشتر باید منتظر به‌روزرسانی بعدی گوگل باشیم.

همانطور که می‌توان انتظار داشت، سهم بازار تمام نسخه‌های قبلی اندروید نیز کاهش پیدا کرده است. بااین‌حال، اندروید 11 که سال 2020 منتشر شد، همچنان پیشتاز است و 23.5 درصد از کل کاربران اندرویدی را به خود اختصاص داده است (بسیار بالاتر از اندروید 12 و 12L با سهم 16.5 درصدی).

در گذشته، گوگل به‌صورت ماهانه گزارشی درباره تعداد دستگاه‌های اندرویدی که از نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل اندروید استفاده می‌کنند، منتشر می‌کرد. این اطلاعات می‌تواند برای توسعه‌دهندگان مفید باشد تا بتوانند حداقل میزان استفاده از یک نسخه خاص را متوجه شوند. همچنین این داده‌ها برای اطلاع از تعداد دستگاه‌های اندرویدی که آخرین نسخه را اجرا می‌کنند نیز مفید است. بااین‌وجود، گوگل داده‌های خود را فقط در اندروید استودیو منتشر می‌کند و اکنون گزارش‌های جدید آن را به‌صورت فصلی (به‌جای ماهانه) ارائه می‌کند.

در همین رابطه، روز گذشته گوگل اولین نسخه بتای اندروید 14 را در دسترس کاربران قرار داده بود.Source link

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا