موبایل

ارائه 500 میلیارد تومان تسهیلات برای تولید یک میلیون گوشی هوشمند داخلی


رئیس سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد تولید یک میلیون گوشی هوشمند داخلی را در دستور کار قرار داده‌اند. به گفته خوانساری، امسال حداقل 500 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی برای این امر در نظر گرفته شده است.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از ایرنا، «محمد خوانساری» رئیس سازمان فناوری اطلاعات برنامه‌های این سازمان در صنعت فاوا برای سال 1402 را تشریح کرد و گفت: «یکی از برنامه‌ها تولید گوشی هوشمند تلفن همراه داخلی است که امسال حداقل 500 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی برای آن در نظر گرفته شده و هدف‌گذاری ما ساخت یک‌ میلیون گوشی هوشمند است.»

تولید گوشی هوشمند داخلی موضوعی است که از سوی شورای عالی فضای مجازی مطرح شده است. این شورا طی مصوبه بهمن 1398، بر دستیابی به 20 درصد از سهم بازار گوشی هوشمند با استفاده از محصولات بومی تأکید کرده است.

عملیاتی شدن این هدف نیز از وزارت ارتباطات دولت دوازدهم در دستور کار قرار گرفته است. خرداد 1400، معاون فناوری و نوآوری وقت وزارت ارتباطات از طرح 5 ساله این وزارتخانه برای تولید بیش از 14 میلیون تلفن همراه خبر داد.

«ستار هاشمی» دی ماه همان سال در گفتگو با دیجیاتو اعلام کرد در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، طرح آزمایشی تولید گوشی ملی به زودی اجرا خواهد شد. طرحی که از اجرایی شدن آن هیچ اطلاعی در دست نیست.

حمایت برای توسعه سیستم عامل بومی

خوانساری در بخش دیگری از سخنان خود به حمایت‌هایی برای توسعه سیستم عامل اشاره کرد و گفت منابعی برای آن لحاظ شده و شرکت‌هایی اعلام توانمندی کرده‌اند. خوانساری ابراز امیدواری کرد این مهم در سال 1402 به سرانجام‌ خوبی خواهد رسید.

آذر ماه سال گذشته بود که وزارت ارتباطات برای تولید سیستم‌عامل بومی تلفن همراه فراخوان داد. در فراخوان منتشر‌شده معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات، آمده بود:

«در راستای اجرای بند 18 اهداف عملیاتی سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات و به‌منظور شناسایی ظرفیت‌های فنی و اجرایی تولید و توسعه سیستم‌عامل تلفن همراه هوشمند، از بین اشخاص حقیقی و حقوقی شامل شرکت‌های خصوصی، غیردولتی و سازمان‌های مردم نهاد که تا تاریخ بیستم دی‌ماه 1401 دارای حداقل یک سیستم‌عامل عملیاتی نصب‌شده روی گوشی هوشمند باشند، برای ارزیابی دعوت به‌عمل می‌آید.»

توسعه رقیب ایرانی اندروید نیز یکی دیگر از تکالیف شورای عالی فضای مجازی است که بر عهده وزارت ارتباطات نهاده است.

وزارت ارتباطات دولت دوازدهم نیز به بحث تولید نسخه سفارشی شده اندروید با هدف مقابله با حذف کسب‌وکارهای ایرانی از روی گوشی‌های اندرویدی ورود کرده بود.

ارائه هزار میلیارد تومان برای توسعه کسب‌وکارها

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه مشترک معاونت فناوری و سازمان فناوری اطلاعات برای حمایت از کسب‌وکارها، اظهار داشت هزار میلیارد تومان منابع برای توسعه کسب‌وکارها در حوزه اقتصاد دیجیتال تخصیص داده شده است.

وی درباره بومی‌سازی تجهیزات شبکه ملی اطلاعات هم توضیح داد: «در 16 سرفصل با 43 موضوع اعلام شده است و شرکت‌های توانمند و علاقه‌مند برای فعالیت در این حوزه می‌توانند در جلسات مشترک وزارت اطلاعات و معاونت علمی وزارت صمت شرکت داشته باشند و برنامه خود را ارائه کرده و تعهداتی بدهند که چگونه می‌توانند این بومی‌سازی را انجام دهند و وزارت ارتباطات هم حمایت‌هایی در این زمینه خواهد داشت.»

به گفته خوانساری، درباره توسعه فناوری هم هدف‌گذاری‌هایی از سوی وزارت ارتباطات صورت گرفته و دو اپراتور هوشمندسازی خواهند شد.



Source link

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا