رمزارزها

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال ایرانی ؛ آشنایی با CBDCهای ایران

اگر به خرید و فروش پرسودترین ارزهای ایرانی علاقه دارید و می‌خواهید با آگاهی بیشتری وارد مارکت رمزارزهای ایرانی شوید، با ما همراه شوید تا به معرفی بهترین ارزهای دیجیتال ایرانی بپردازیم و ارزهای دیجیتال ملی ایران را موشکافی کنیم.

ارزهای دیجیتال به گونه‌ای گسترده شده‌ و رواج یافته‌اند که اکثر کشورها به‌ناچار آن را پذیرفته‌اند و حتی بسیاری از آنها به تولید یا آزمایش ارز دیجیتال ملی خود پرداخته‌اند. با توجه به تحولات چشمگیری که در بازارهای مالی ایجاد شده است، کشورها پول ملی خود را در خطر دیده‌اند و به همین دلیل هم تلاش کردند با سرعت بیشتری وارد بازار ارزهای دیجیتال شوند. از همین رو، بسیاری از کشورها از جمله ایران نیز رمزارز خود را ساخته‌اند.

چندوقتی‌است که ورود به بازار و ترید ارزهای دیجیتال ایرانی برای فعالان این حوزه جذاب شده و همین موضوع، انگیزه‌ای شد که به سراغ بهترین ارزهای دیجیتال و توکن های ایرانی برویم و آنچه می‌دانیم را با شما به اشتراک بگذاریم.


ادامه مطلب در ادامه

بیشتر بخوانید:


معرفی بهترین ارزهای دیجیتال ایرانی

اگر به ارز دیجیتال ایرانی به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری نگاه کنید، باید بگوییم که با توجه به نوسانات ارز و ضعف ریال، انتخاب مناسبی نخواهد بود. اما اگر ارز دیجیتال ملی توانایی پشت سرگذاشتن چالش‌ها را داشته باشد، ممکن است در زندگی مردم نیز جایگاه خود را پیدا کند و تمایل مردم به خرید و فروش توکن ایرانی بیشتر شود. همانطور که می‌دانید، جهان روز به روز بیشتر به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود و پول ملی ایرانی نیز باید با این تغییرات هم‌گام شود.

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال ایرانی
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال ایرانی

قبل از اینکه به سراغ پرسودترین، برترین و گرانترین ارزهای ایرانی برویم، بد نیست بدانیم رمزارز ملی چیست و چه فرایندی دارد. ارز دیجیتال ملی (Central Bank Digital Currency) که به‌طور مخفف به آن CBDC می‌گویند، نوعی ارز دیجیتال است که توسط بانک مرکزی هر کشور ساخته می‌شود. این نوع ارز دیجیتال، ویژگی‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم را دارد، اما ارزش آن توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود؛ نه از طریق عرضه و تقاضا. بنابراین، جزء ارزهای متمرکز به حساب می‌آید.

با توجه به اینکه رمزارز ملی توسط دولت ایجاد و اداره می‌شود، این ارز به شکل متمرکز فعالیت می‌کند و ارزش آن معادل ارز فیات ملی است. بنابراین، پشتوانه CBDC، ارز فیات ملی کشور است و به تبع آن، پشتوانه ارز دیجیتال ملی ایران نیز باید ریال یا تومان باشد. بسیاری از کشورها، در حال توسعه و اجرای CBDCهای خود هستند، و برخی از آنها این کار را انجام داده‌اند. جالب است بدانید که بیشتر کشورهایی که رمزارز ملی خود را راه‌اندازی کرده‌اند، دارای اقتصادهای قوی هستند.

اگرچه از دیدگاه سرمایه‌گذاران، ریال پشتوانه‌ای قدرتمند برای ارز دیجیتال نیست، اما مهم است که بدانیم هدف اصلی ایجاد رمزارز ایرانی، تسهیل تبادلات بانکی و در نهایت، خریدهای روزمره مردم است. ارز دیجیتال ملی قابل استخراج نیست و در بلاکچین‌های خصوصی پیاده‌سازی می‌شود. همچنین، تایید و نگهداری تراکنش‌ها به عهده بانک است و کاربران به اطلاعات تراکنش دسترسی ندارند.

حال که می‌دانیم رمزارز ملی چیست، در ادامه با جزئیات بیشتری به معرفی بهترین ارزهای دیجیتال ایرانی می‌پردازیم.

ارز دیجیتال پیمان

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال ایرانی

این توکن با حمایت از شرکت‌های بهسازان ملت، فناپ و تکوست که زیرمجموعه‌های توسن هستند، و با همکاری بانک‌های پاسارگاد، ملت، ملی و پارسیان، به دنیای کریپتوکارنسی وارد شد. توکن ایرانی پیمان توسط کنسرسیوم ققنوس عرضه شده و پشتوانه‌ی آن طلاست و در ادامه، اموال و املاک مازاد این بانک‌ها پشتوانه آن خواهند بود.

سازندگان این ارز دیجیتال، اهداف اصلی خود از تولید ارز دیجیتال ایرانی پیمان را بهبود وضعیت اقتصادی کشور، افزایش سرعت تراکنش‌های بانکی و کاهش تورم اعلام کرده‌اند. این رمزارز ابتدا با اجرای عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO) فعالیت خود را آغاز کرد.

عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO) به فرآیندی اطلاق می‌شود که در آن افراد یا شرکت‌ها، توکن یا ارز دیجیتالی را صادر کرده و برای تامین مالی اهداف مختلف، آن را به سرمایه‌گذاران عرضه می‌کنند.

ارز دیجیتال ایرانی پیمان با نماد PMN فعالیت می‌کند و در برخی از صرافی‌های ایرانی برای خرید و فروش موجود است. مجموعا یک میلیون توکن از این ارز دیجیتال عرضه شده است که همگی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید:

ارز نوت کوین (Notcoin) تلگرام چیست؟

بهترین نرم افزارها برای ترید ارز دیجیتال

ترید ارزهای دیجیتال ایرانی

ارز دیجیتال تومان کوین

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال ایرانی را با تومان کوین یا IRRCD ادامه می‌دهیم که بر مبنای صرافی‌های غیرمتمرکز کار می‌کند و در بستر بلاکچین پیاده‌سازی شده است. خرید و فروش رمزارز ایرانی تومان کوین در صرافی‌های غیرمتمرکز آنلاین امکان‌پذیر است. هیچ محدودیتی در میزان تولید و عرضه این ارز دیجیتال ایرانی وجود ندارد و بانک مرکزی با پشتوانه ریال، آن را به میزان دلخواه صادر می‌کند. استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال قادر به استخراج رمزارز ملی IRRDC نیستند. با خرید IRRDC، ارزی از کشور خارج نخواهد شد، زیرا فروش آن بر پایه ریال انجام می‌شود. کاربران این رمزارز می‌توانند در تالار معاملات غیرمتمرکز Cryptoex حساب کاربری ایجاد کرده و در بازار بین‌المللی ارزهای دیجیتال، این رمزارز را با هر ارز دیگری که می‌خواهند، مبادله کنند.

ارز دیجیتال آریا

رمز ارز های ایرانی

ویژگی‌های رمزارز ایرانی آریا در وایت پیپر به نحوی به بیت‌کوین شبیه است. اینطور که از شواهد پیداست، بخش قابل توجهی از محتوای وایت پیپر آریا (حدود 80 درصد) از بیت‌کوین کپی شده است. هدف آریا ایجاد یک سیستم پرداخت همتا به همتا و غیرمتمرکز است. تراکنش‌های آریا بر پایه بلاکچین انجام می‌شود و قابلیت استخراج نیز دارد.

آریا کوین یک سیستم پول الکترونیکی است که به شما اجازه می‌دهد ارز را انتقال دهید یا دریافت کنید. همچنین، شما می‌توانید به خارج از کشور بدون محدودیت ارز انتقال دهید. با توجه به اینکه آریا کوین بر پایه بلاکچین است و امضای رمزنگاری دارد، کارمزدهای پایینی دارد و از احتمال دوبار خرج کردن جلوگیری می‌کند. اما امکان خرید رمزارز ایرانی آریا کوین با رمز ارز فیات وجود ندارد و برای خرید آن، باید ابتدا بیت‌کوین خریداری و سپس به یک صرافی مربوطه منتقل کنید.

با این حال، کارشناسان ارز دیجیتال انتقاداتی درباره این رمزارز دارند. از جمله، هش‌ریت پایین شبکه و آسیب‌پذیری در برابر حملات ۵۱ درصدی مورد توجه است. برخی معتقدند که آریا کوین یک پروژه کلاهبرداری است که متعلق به ایران نیست و برای این ادعاها دلایلی ارائه می‌دهند، از جمله:

  • تمام کدهای مرتبط با پروژه در یک روز و توسط یک نفر آپلود شده است.
  • بیشترین تعداد کوین آریا در یک کیف پول نگهداری می‌شود.
  • وایت پیپر آریا کوین از وایت پیپر بیت‌کوین کپی شده است.

با توجه به کمبود اطلاعات دقیق درباره این رمزارز، نیاز است که منتظر بمانیم و ببینیم آیا آریا می‌تواند عملکرد خود را بهبود بخشد و ایرادات موجود را برطرف کند یا خیر.

بیشتر بخوانید:

پیش بینی قیمت دوج کوین 2024

بهترین شت کوین های 2024

آیا خرید و فروش رمزارزهای ایرانی قانونی است؟

وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال در ایران همواره تغییراتی را تجربه کرده است. دولت گام‌هایی در جهت پذیرش این فناوری نوظهور برداشته است که از جمله‌ی آنها می‌توان به استخراج ارزهای دیجیتال با داشتن مجوزهای لازم اشاره کرد.

در حال حاضر، تولید، فروش و خرید توکن های ایرانی به صورت قانونی انجام می‌شود. با این حال، به نظر می‌رسد که در آینده، قوانین شفاف‌تری برای سایر رمزارزها نیز تدوین شود. با توجه به اینکه از دیدگاه کارشناسان، آینده ارزهای دیجیتال واضح است و احتمال از بین رفتن آن نزدیک به صفر است، پیشنهاد می‌شود که اطلاعات بیشتری در این زمینه جمع‌آوری کنید و اطلاعات خود را درباره ترید ارزهای دیجیتال ایرانی افزایش دهید.

خرید و فروش رمزارزهای ایرانی

صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران

در چند سال گذشته، تعداد صرافی‌های ارز دیجیتال در کشورهای مختلف از جمله ایران با افزایش چشمگیری همراه شده است. این افزایش می‌تواند نشانگر افزایش حمایت از ارزهای دیجیتال باشد. صرافی‌ها به عنوان یک بستر مناسب برای بهره‌برداری از فرصت‌های معاملاتی در بازار ارز دیجیتال عمل می‌کنند. امروزه، بسیاری از افراد با خرید و فروش ارز دیجیتال از طریق این پلتفرم‌های آنلاین، به سود قابل توجهی دست پیدا می‌کنند.

با توجه به افزایش تعداد صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران، انتخاب یک گزینه مناسب برای شروع معامله و ترید دشوارتر می‌شود. برخی از ویژگی‌های اساسی یک صرافی خوب عبارتند از:

  • داشتن اعتبار کافی
  • داشتن سیستم امنیتی پیشرفته
  • داشتن یک تیم پشتیبانی قوی
  • داشتن رابط کاربری ساده
  • داشتن کیف پول اختصاصی برای ارز دیجیتال
  • فراهم کردن امکان معاملات جفت ارز برای کاربران

بیشتر بخوانید:

پیش بینی قیمت کاردانو 2024

پیش بینی قیمت شیبا اینو 2024

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی بهترین ارزهای دیجیتال ایرانی پرداختیم و درباره ویژگی‌های آنها صحبت کردیم. با حرکت به سمت دیجیتالی شدن پول و مبادلات به صورت آنلاین در بازارهای مالی، کشورها مجبورند خود را برای جایگزینی پول کاغذی آماده کنند و با تکنولوژی بلاکچین و فضای مبادلات مالی همگام شوند. عدم تطابق با این تغییرات می‌تواند اقتصاد هر کشوری را به خطر بیندازد. بنابراین، منطقی است که ایران نیز مانند سایر کشورهای جهان، آماده پذیرش رمزارزها باشد و با ارزهای دیجیتالی که به جهان ارائه می‌دهد، خدمات ارزهای دیجیتال را برای مردمش فراهم کند.

سوالات متداول

آیا ارزهای دیجیتال ایرانی مجوز دارند؟

بله، ارزهای ملی رسمی که توسط بانک مرکزی ارائه می‌شوند دارای مجوز هستند، اما ارزهای دیجیتال ایرانی که توسط افراد حقیقی یا حقوقی ارائه می‌شوند، مجوز ندارند.

آیا ارزهای دیجیتال ایرانی برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند؟

واقعیت این است که هدف اصلی ارزهای دیجیتال ایرانی سرمایه‌گذاری نیست و بیشتر برای مبادلات استفاده می‌شوند. همچنین، با توجه به ارزش پایین ریال و پشتوانه‌های این ارزها، هنوز به نظر نمی‌رسد که گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری باشند.

ارز ایران چیست؟

رمزارز ایرانی توسط بانک مرکزی به طور انحصاری کنترل می‌شود و هدف از تدوین این ارزها، بهره‌گیری از تکنولوژی ارزهای دیجیتال و ورود به بازارهای جهانی است.

بهترین ارز دیجیتال ایرانی کدام است؟

رمزارز پیمان با پشتوانه بانک مرکزی و چند بانک دیگر به وجود آمده است و اطلاعات مثبت و خوبی درباره این رمزارز منتشر شده است. بنابراین، به نظر می‌رسد که در حال حاضر پیمان بهترین رمزارز ایرانی باشد.

رمزارز کینگ مانی چیست؟

رمزارز کینگ مانی به نظر یک پروژه کلاهبرداری می‌آید که توسط یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای در داخل ایران اداره می‌شده است. بنابراین، توصیه می‌شود از خرید و سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال خودداری کنید.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره پرسودترین ارزهای ایرانی چیست؟ به نظر شما خرید و فروش رمزارز ایرانی می‌تواند به کسب سود منجر شود؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا