رمزارزها

بیت‌کوین می‌تواند جایگزین دلار آمریکا شود


«جک دورسی»، بنیان‌گذار توییتر و مدیرعامل شرکت مالی Block، پیش‌بینی می‌کند بیت‌کوین می‌تواند جایگزین دلار آمریکا به‌عنوان ارز غالب جهانی شود. او پیش‌ازاین نیز گفته بود ارزش بیت‌کوین می‌تواند تا سال 2030 به یک‌میلیون دلار برسد. البته ارزش این رمزارز جمعه به پایین‌ترین حد خود در چهار ماه گذشته رسید؛ کمتر از 54 هزار دلار.

براساس گزارش فوربز، پیش‌بینی دورسی مبنی‌بر اینکه بیت‌کوین درنهایت می‌تواند جایگزین دلار شود، پس از هشدار صندوق بین‌المللی پول (IMF) درباره کاهش قابل‌توجه سهم دلار آمریکا از ذخایر خارجی تخصیص‌یافته در بانک‌های مرکزی و دولت‌ها صورت گرفته است.

پیش‌بینی جک دورسی درباره بیت‌کوین و دلار

جک دورسی در رویدادی در ایتالیا گفت با گذشت زمان، مردم ارزش و قدرت بیت‌کوین را درک خواهند کرد. او می‌گوید:

«کمی طول می‌کشد اما مردم کم‌کم ارزش این سیستم را می‌بینند و متوجه می‌شوند چرا این‌قدر قدرتمند است و چرا می‌تواند مکمل یا جایگزین دلار آمریکا بشود که بر همه‌چیز حاکم است و در‌حال‌حاضر توسط یوان چین به چالش کشیده شده است.»

او توضیح داد دلار آمریکا و یوان چین «دو موجودیتی هستند که ارزش پول شما را کنترل می‌کنند و شما آن‌ها را انتخاب نمی‌کنید، درحالی‌که با بیت‌کوین شما کنترل بسیار بیشتری دارید و آژانس‌های آزاد بسیار بیشتری نیز در این زمینه در دسترستان است.»

هم‌بنیان‌گذار توییتر مدتی قبل پیش‌بینی کرد قیمت بیت‌کوین می‌تواند تا سال 2030 به یک‌میلیون دلار برسد. این پیش‌بینی تا حدی متأثر از پیشرفت‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی است که شرکت او، بلاک، در فناوری بیت‌کوین می‌کند.

چشم‌انداز خوش‌بینانه جک دورسی منعکس‌کننده این باور است که با درک و پذیرش بیشتر مردم از بیت‌کوین، نقش این رمزارز در سیستم مالی جهانی به‌طور فزاینده‌ای بیشتر خواهد شد. البته فقط جک دورسی نیست که چنین پیش‌بینی‌هایی می‌کند؛ مدیرعامل شرکت آرک اینوست (Ark Invest) نیز ابتدای سال 2024 گفت ارزش بیت‌کوین می‌تواند تا 2030 به 1.5 میلیون دلار برسد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا