کامپیوتر و سخت افزار

AMD پردازنده های Ryzen Z1 را معرفی کرد – مخصوص کنسول‌های دستی


به تازگی شرکت AMD پردازنده های سری Ryzen Z1 را رسماً معرفی کرده است که به طور اختصاصی برای کنسول‌های دستی توسعه پیدا کرده‌اند. این سری شامل دو پردازنده می‌شود، Ryzen Z1 و Ryzen Z1 Extreme. البته پیش از این با پردازنده Z1 Extreme در کنسول دستی ROG Ally ملاقات کرده بودیم و این کنسول، اولین کنسولی است که با پردازنده‌های Ryzen Z1 عرضه می‌شود.

پردازنده های AMD Ryzen Z1

پردازنده های Ryzen Z1 بر پایه جدیدترین معماری‌های شرکت AMD هستند، یعنی معماری‌ اصلی Zen 4 و معماری گرافیکی RDNA 3. پردازنده AMD Ryzen Z1 یک پردازنده 6 هسته‌ای و 12 رشته‌ای است و یک پردازشگر گرافیکی RDNA 3 با 4 واحد CU دارد، در حالی که پردازنده Ryzen Z1 Extreme یک پردازنده 8 هسته‌ای و 16 رشته‌ای با 12 واحد CU است.

حین مقایسه پردازنده‌های Ryzen Z1 و Ryzen Z1 Extreme، متوجه تفاوت چشمگیر بین این دو پردازنده می‌شویم. البته با توجه به اینکه تعداد واحدهای CU در نسخه Extreme سه برابر نسخه عادی هستند، چندان عجیب هم نیست. با این روند کنسول‌هایی که به پردازنده 6 هسته‌ای Ryzen Z1 مجهز می‌شوند، برای بهترین عملکرد پردازشی یا گیمینگ توسعه پیدا نمی‌کنند و صرفاً یک کنسول مینیمال و برای تجربه بازی‌های قدیمی و کلاسیک خواهند بود.

طبق اعداد و ارقامی که شرکت AMD اعلام کرده، «ترافلاپ» پردازشگر Ryzen Z1 Extreme به اندازه کنسول نسل هشتمی PS4 Pro است که پیشرفت خیره‌کننده کنسول‌های دستی نسل جدید را نسبت به نسل قبل نشان می‌دهد. در سوی دیگر، ترافلاپ پردازشگر Ryzen Z1 به اندازه کنسول PS4 استاندارد است و می‌توان برای گیمینگ 1080p روی تنظیمات پائین روی آن حساب باز کرد. البته کنسول‌های سونی و پردازشگرهای جدید بر پایه معماری‌های متفاوت هستند و مقایسه مستقیم ترافلاپ آن‌ها کار درستی نیست، اما می‌توان به عنوان یک مرجع برای مقایسه نسبی از آن استفاده کرد.

کنسول دستی ROG Ally شرکت ایسوس، اولین محصولی خواهد بود که به پردازنده‌های Ryzen Z1 شرکت AMD مجهز می‌شود. برای اینکه عملکرد واقعی این پردازنده‌ها را در مقایسه با پردازنده‌های مرجع آن‌ها یعنی Ryzen 7040 Phoenix ببینیم، باید تا عرضه این کنسول دستی صبر کنیم.

مطالب مرتبط

بدون امتیاز