کامپیوتر و سخت افزار

AMD به دنبال استفاده از نسخه کوچک پردازنده گرافیکی Navi 31 به کار رفته در RX 7900 GRE برای لپ تاپ است

یک بررسی‌کننده و افشاکننده قابل اعتماد در حوزه سخت افزار، به نام Golden Pig Upgrade، ادعا کرده است که AMD برنامه‌ای برای ارائه پردازنده گرافیکی Navi 31 جدید خود ویژه لپ تاپ دارد. این شایعه حاکی از آن است که احتمال استفاده از همان پردازنده گرافیکی موجود در کارت گرافیک تازه عرضه شده‌ی Radeon RX 7900 Golden Rabbit Edition (GRE) برای سری موبایل وجود دارد. این نسخه ویژه از خط گرافیکی دسکتاپ از یک بسته کوچکتر به نام Navi 31 XL استفاده می‌کند. با وجود به اشتراک گذاشتن قالب محاسباتی مشابه مدل‌های Navi 31 در XT/XTX به عنوان پرچم‌دار سری Radeon RX 7900، نسخه GRE دارای دو واحد Infinity Cache غیرفعال و یک بسته Navi در اندازه 32 است.

AMD نسخه فشرده Navi 31 را در بسته Navi 32 قرار داده است

آیا به زودی شاهد عرضه کارت گرافیک AMD Radeon RX 7900M با پردازنده گرافیکی Navi 31 هسیتم

این تصور که پردازنده گرافیکی کوچک‌تر Navi 31 می‌تواند راه خود را در فرم فاکتور لپ‌تاپ پیدا کند، منحصر به Golden Pig نیست. درواقع اولین بار Moore’s Law is Dead بود که حدود یک ماه پیش، ضمن فاش کردن برنامه‌های پیش روی این پردازنده گرافیکی جدید به موضوع استفاده از آن در لپ تاپ نیز اشاره شد. با این حال، در آن زمان مشخص نبود که AMD در حال آماده سازی یک پردازنده گرافیکی دسکتاپ RX 7900 GRE است.

پردازنده گرافیکی Navi 31 لپ تاپ

این مدل دسکتاپ دارای توان کل برد (TBP) 260 وات است که مطئنا برای یک دستگاه موبایل، حتی یک لپ تاپ هم بسیار زیاد است. کافیست آن را در مقابل TGP 175 وات سری NVIDIA RTX 40 برای موبایل (با Dynamic Boost) قرار دهید تا متوجه شوید، این توان تا چه حد زیاد است. با این وجود، نشانه‌ها حاکی از آن است که نوع موبایل به طور بالقوه می‌تواند هسته‌های بیشتری نسبت به 80 واحد محاسباتی Navi 31 XL (5120 پردازنده جریانی) داشته باشد. AMD ممکن است کم مصرف‌ترین تغییرات ممکن را انتخاب کند و در نهایت پتانسیل این GPU را برای دستیابی به سطح عملکرد مطلوب کاهش دهد، که حتی با وجود این اصلاحات، هنوز هم باید عملکرد قابل توجه‌ای داشته باشد.

بیشتر بخوانید ...   توقیف صدها CPU، SSD و حافظه رم قاچاق در گمرک چین

گزارشها نشان می‌دهند که این پردازنده گرافیکی در حال حاضر برای راه اندازی آماده نیست. به طور خاص، لپ تاپ در نظر گرفته شده برای استفاده از این GPU با تاخیر مواجه شده است. قابل ذکر است که AMD اخیرا پردازنده Ryzen 9 7945HX3D را با 3D V-Cache معرفی کرده است که به طور انحصاری در لپ تاپ ROG ایسوس موجود است. شاید بتوان حدس زد که آیا قصد اولیه استفاده از این پلتفرم برای راه‌اندازی سری موبایل Navi 31 بوده است یا خیر، اما این لپ تاپ در نهایت گرافیک GeForce RTX 40 را انتخاب کرده است.

به نظر می‌رسد سری AMD Radeon RX 7000M به تدریج شکل نهایی خود را به دست می‌آورد، زیرا همین چند ماه پیش بود که عرضه شد و دارای اجزای مبتنی بر Navi 33 است. با وجود اینکه سری RX 7000M در حال حاضر انتخاب برجسته‌ای در میان تولیدکنندگان لپ تاپ نیست، اما معرفی یک GPU قدرتمند RDNA3 می‌تواند به طور بالقوه‌ای این دیدگاه را تغییر دهد.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز