کامپیوتر و سخت افزار

۱۰ راه حل برای وقتی که صدای ایرپادم کم شده


صدای ایرپاد شما اخیرا کم شده است؟ احساس می کنید یکی از گوشی ها صدای کمتری نسبت به دیگری دارد؟ حتی احساس می کنید ساختمان داخلی ایرپاد ضربه دیده است؟ در این مطلب گویا آی تی به شما کمک می کند تا مشکلات مربوط به کاهش صدای ایرپاد را کشف کنید و با ارائه راه حل هایی مساله را حل کنید.

چرا صدای ایرپادم کم شده

این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مثلا ممکن است مشکل از ساختمان داخلی ایرپاد باشد و یا حتی ممکن است مشکل از شارژ نداشتن ایرپاد باشد. حتی می توان گاهی اوقات بخاطر آلودگی هایی روی ایرپاد صدا را کمتر از حالت اصلی شنید. گاهی نیز مشکل از گوشی است.

با راهکارهایی که در زیر گویا آی تی برای کم شدن صدای ایرپاد ارایه می کند می توانید به علت های کم شدن صدای ایرپاد بیشتر پی ببرید.

صدای ایرپادم کم شدهصدای ایرپادم کم شده

چند راهکار ابتدایی برای بررسی صدای ایرپاد

قبل از این که به سراغ روش های فنی برویم روی چند مورد زیر کار کنید:

 • آیا صدای گوشی به اندازه کافی بلند است؟
 • آیا ایرپاد شارژ دارد؟
 • آیا گوشی شارژ دارد؟
 • آیا اتصال بلوتوث پر قدرت است؟

گاهی اوقات ممکن است که دکمه های کنترل صدا روی آیفون مشکل داشته باشند! در چنین شرایطی اگر مطمین نیستید حتما از سیری بخواهید تا صدا را برای تان زیاد کند.

راه دیگری که به شما کمک می کند تا صدا را کنترل کنید استفاده از مرکز کنترل یا Control Center است. اگر از ایرپاد پروی نسل دوم استفاده می کنید می توانید برای کم و زیاد کردن صدا از کنترل های سوایپ روی پایه استفاده کنید. اگر یک دستگاه ایرپاد مکس دارید نیز یک تاج دیجیتالی در قسمت گوشی سمت چپ می توانید مشاهده کنید که با آن می توانید میزان صدا را کم یا زیاد کنید. اگر آنچه در این قسمت توصیه شد را انجام داده اید و مشکل همچنان وجود دارد راه های زیر را دنبال کنید.

همچنین می توانید از Control Center برای تغییر اندازه صدا استفاده کنید. اگر از AirPods Pro (نسل دوم) استفاده می‌کنید، از کنترل‌های سوایپ روی پایه استفاده کنید تا صدا را کم یا زیاد کنید. در AirPods Max، یک تاج دیجیتالی در قسمت گوش چپ وجود دارد که می‌تواند به شما در تنظیم صدای بلند کمک کند. اگر موارد بالا را به درستی رعایت کرده اید و همه چیز عالی است پس راه های زیر را دنبال می کنیم.

 

ایرپاد خود را تمیز کنید

اگر مدت های زیادی است که از ایرپاد خود استفاده می کنید  و آن را تمیز نکرده اید احتمالا حالا گوشی با آلودگی های گوش و جرم و غیره کثیف شده باشد. این آلودگی ها می توانند میزان صدای گوشی ایرپاد را کم کنند. بنابراین با یک دستمال نرم و بدون پرز گوشی را تمیز کنید. علاوه بر این سعی کنید قاب شارژ را هم تمیز کنید.

صدای ایرپادم کم شدهصدای ایرپادم کم شده

اگر ایرپاد به وسیله یک دستمال خشک معمولی بدون پرز پاک نمی شود از دستمال مرطوب ایزوپروپیل الکل ۷۰% استفاده کنید. البته اپل مخالف استفاده از دستمال مرطوب های الکلی برای تمیز کردن توری ایرپاد است. لطفا قبل از استفاده مجدد مطمین شوید که رطوبت به طور کامل خشک شده است. دقت کنید که اگرچه آیفون ها در مقابل آب مقاوم هستند اما ایرپاد ها اینگونه نیستند پس مبادا آن ها را در آب بیندازید یا زیر لوله بگیرید!

 

نوک گوشی ایرپاد را تعویض کنید

نوک گوشی یا همان حفاظ سیلیکونی که در سایزهای مختلف روی گوشی ها و هدست های مختلف ارایه می شود نیز می تواند گاهی مشکل ساز شود. معمولا نوک گوشی اگر سایز شما نباشد یا نا مناسب باشد می تواند صدای تولیدی را با کیفیت کم به گوش شما برساند. بنابراین آن را تست کنید و سایز های مختلفی که توسط ایرپاد ارایه می شود را بررسی کنید.

در این باره تنظیماتی نیز در گوشی آیفون وجود دارد:

ابتدا به بخش تنظیمات گوشی خود بروید و جایی که نام AirPods در کنار نام خودتان می بینید تمرکز کنید و روی علامت اطلاعات که به صورت i است مطابق تصویر زیر ضربه بزنید

صدای ایرپادم کم شدهصدای ایرپادم کم شده

انگشت خود را به پایین صفحه بکشید و روی Ear Tip Fit Test ضربه بزنید.

 تنظیم صدای ایرپاد تنظیم صدای ایرپاد

در این مرحله باید Continue را انتخاب کنید و در صفحه جدیدی که ظاهر می شود علامت پلی را بزنید:

پخش صدای ایرپاد پخش صدای ایرپاد

اگر توصیه های گوشی حاوی این است که از نوک گوشی مناسب خود استفاده می کنید که همه چیز خوب است اما اگر اینگونه نیست یک نوک گوشی دیگر را استفاده کنید و بعد دوباره همین تست را انجام دهید.

تنظیم نوک گوشی ایرپاد با ایفون تنظیم نوک گوشی ایرپاد با ایفون

تنظیم از حالت ANC یا Transparency به Regular Mode

AirPods Pro و AirPods Max دارای سه حالت تنظیم صدا هستند:

 1. ANC حالت حذف نویز پس زمینه است.
 2. transparency که صدای محیط را از صدای میکروفون حذف می کند تا صدای با کیفیت به گوش شما برسد.
 3. regular listening mode که در حذف نویز و شفافیت در حد معمولی عمل می کند

دقت کنید که حالت اول و دوم با اینکه اوضاع صدا را بهینه تر می کند اما ممکن است ولوم صدا را کاهش دهند. اگر ANC یا Transparency Mode را فعال کرده اید، سعی کنید آن را خاموش کنید و بعد صدا را دوباره بررسی کنید.

برای این کار، با کشیدن انگشت از گوشه سمت راست بالای آیفون و آیپد خود به سمت پایین به مرکز کنترل بروید، نوار لغزنده صدا را فشار داده و نگه دارید و حالت مورد نیاز را انتخاب کنید.

تنظیم از حالت ANC یا Transparency به Regular Modeتنظیم از حالت ANC یا Transparency به Regular Mode

اگر از مک استفاده می کنید این گزینه باید در بالا و سمت راست نوار وجود داشته باشد. در زیر قسمت Sound می توانید روی ایرپاد خود کلیک کنید و حالت شنیداری که می خواهید را تنظیم کنید و تست کنید.

 

Headphone Safety را خاموش کنید

Headphone Safety قابلیتی است که در iOS14 به بعد فعال است. این قابلیت کمک می کند تا با اندازه گیری درست صدا از سلامت گوش شما محافظت کند.

اگر به مدت ۷ روز شما با صدای بلند تر از حد استاندارد از هدفون خود یا ایرپاد استفاده کنید، Headphone Safety برای شما یک نوتیفی ارسال می کند! و صدا را کم می کند و تا سطحی از دسی بل پایین می آورد که معمولا ۸۵ دسی بل است که این صدا صدای محو و نا مفهومی می تواند باشد.

اگر صدای گوشی شما مدتی است کم شده است احتمالا مشکل از این بخش نیز باشد. بدین صورت که یا شما نوتیفی را ندیده اید یا این که خود گوشی به طور اتوماتیک صدا را کاهش داده است. به هر حال می توانید این موضوع را بررسی کنید.

نحوه خاموش کردن Headphone Safety

در گوشی آیفون خود به مسیر Settings > Sound & Haptics بروید.

صدای کم ایرپاد را چطور حل کنیمصدای کم ایرپاد را چطور حل کنیم

روی Headphone Safety ضربه بزنید:

کم شدن صدای ایرپادکم شدن صدای ایرپاد

همانطور که در تصویر بالا می بینید دو گزینه را باید خاموش کنید:

“Headphone Notifications” و “Reduce Loud Audio.”

حالا دوباره صدا را چک کنید تا از وضعیت صدای کم ایرپاد به خاطر مشکلات احتمالی اطمینان کنید.

بیشتر یاد بگیرید: ۸ روش برای حل مشکل قطع شدن ایرپاد

بررسی تنظیمات Sound/Equalizer

اگر بعد از این که اکولایزر را دست کاری کرده اید متوجه شده اید که صدای ایرپاد کم شده است احتمالا یکی از ماشه ها را بد تنظیم کرده اید یا فرکانس خاصی را خاموش کرده اید. به همین خاطر خوب است که دوباره آن ها را بررسی کنید.

برای انجام این تنظیمات به مسیر Settings > Apple Music بروید.

تنظیمات اکولایزر در ایفون تنظیمات اکولایزر در ایفون

EQ را انتخاب کنید و طبق دستورات وارد عمل شوید و در نهایت گزینه Off را که معمولا به عنوان اولین گزینه مشاهده می شود را بزنید.

صدای ایرپاد کم شده است صدای ایرپاد کم شده است

اگر هم تنظیمات Dolby Atmos را دست کاری کرده اید خوب است که تنظیمات را به حالت اول برگردانید و دوباره وضعیت صدای ایرپاد را بررسی کنید.

تنظیم صدای ایرپاد با Dolby Atmosتنظیم صدای ایرپاد با Dolby Atmos

همچنین خوب است که Sound Check را هم خاموش کنید.

خاموش کردن Sound Check برای بهبود صدای ایرپادخاموش کردن Sound Check برای بهبود صدای ایرپاد

اگر از مک استفاده می کنید به مسیر Music > Settings > Playback  بروید و دو گزینه Sound Enhancer و  Sound Check را خاموش کنید.

تنظیم صدای ایرپاد در مکتنظیم صدای ایرپاد در مک

راه حل مشکل کم شدن صدای ایرپاد سمت راست یا چپ

اگر یکی از گوشی های ایرپاد صدای متعادلی نسبت به دیگری ندارد این احتمالا به خاطر تنظمیات بالانس است. برای امتحان این قضیه که مشکل از جای دیگری است خوب است که:

 1. یکبار ایرپاد را از گوش خارج کنید و مجددا در گوش بگذارید
 2. یک بار ایرپاد را در کیس قرار دهید
 3. یک بار کامل ایرپاد را شارژ کنید
 4. نوک ایرپاد را تست کنید (در بالا توضیح داده شد)

اگر هنوز مشکل پا بر جاست خوب است که به Settings بروید و در آنجا Accessibility را انتخاب کنید.

راه حل مشکل کم شدن صدای ایرپاد سمت راست یا چپراه حل مشکل کم شدن صدای ایرپاد سمت راست یا چپ

در این قسمت به پایین بیایید و Audio & Visual را انتخاب کنید.

صدای کم ایرپاد صدای کم ایرپاد

حالا اسلایدر زیر Balance را انتخاب کنید و آن را روی “۰٫۰۰٫” تنظیم کنید.

بالانس کردن صدا در آیفونبالانس کردن صدا در آیفون

حالا مجددا صدای ایرپاد را چک کنید!

میزان صدای AirPods خود را مجدداً تنظیم کنید

استفاده از AirPods با دستگاه‌های مختلف مانند iPhone، iPad و MacBook ممکن است منجر به عدم تطابق حداکثر و حداقل میزان صدا شود. با این حال، می‌توانید AirPods خود را مجدداً کالیبره کنید تا حداکثر بلندی صدا را به دست آورید.

ایرپاد را به ایفون وصل کنید و از برنامه موسیقی صدایی را پخش کنید. با پخش آهنگ صوتی، دکمه کاهش صدا را فشار دهید تا ولوم صدا حداقل شود  و صدا کامل قطع شود. اکنون با غیرفعال کردن بلوتوث از طریق مرکز کنترل، AirPods خود را جدا کنید. اکنون، موسیقی را دوباره پخش کنید (باید از بلندگوهای آیفون شما بیاید). دوباره صدا را به صفر برسانید. اکنون مرکز کنترل را باز کنید، بلوتوث را فعال کنید و AirPods خود را مجددا وصل کنید.

 

ایرپاد را ریست کنید و مجددا با آیفون جفت کنید

اگر هیچ کاری درست نشد، وقت آن است که AirPods خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید. برای این منظور، AirPods خود را در جعبه شارژ آنها قرار دهید و درب آن را ببندید. حدود ۳۰ ثانیه صبر کنید، سپس ایرپادها را از جعبه خود خارج کرده و در گوش خود قرار دهید. اکنون به Settings > Bluetooth > [Your] AirPods بروید، نماد اطلاعات را بزنید و سپس «Forget This Device» را انتخاب کنید. برای شروع فرآیند روی Confirm ضربه بزنید. حالا دوباره بررسی کنید که آیا ایرپاد تان به درستی کار می کند یا نه!

آیا در  زمینه حل مشکل صدای ایرپاد تجربه ای بیش از آنچه در گویا آی تی خواندید دارید؟ لطفا در بخش نظرات برای ما بنویسید.

منبع کمکی:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا