کامپیوتر و سخت افزار

گیگابایت، کارت گرافیک RTX 4060 low-profile را با سه فن عرضه می کند

تقریباً تمام کارت گرافیک‌های سری GeForce RTX 40 گیگابایت دارای سه فن هستند، موضوعی که گاهی درک چرایی آن کمی سخت می‌شود، زیرا در مدل‌های زیر 200 وات تنها وجود دو فن می‌تواند کافی باشد. اما به گزارش videocardz حالا گیگابایت تصمیم گرفته، که این سه فن را بر روی کارت گرافیک RTX 4060 low-profile قرار دهد. کارت گرافیک‌هایی که با ابعاد کوچک‌تر و برای کیس‌هایی با فرم فاکتور Mini-ITX عرضه می‌شوند.

کارت گرافیک ROG STRIX RTX 4060 Ti با 16 گیگابایت حافظه و قیمت غیر منطقی

اولین کارت گرافیک low-profile از سری RTX 40

هم زمان با اینکه انویدیا با سری RTX 4060 خود وارد قلمروی زیر 160 وات شد، این سوال نیز به وجود آمد، که آیا کارت گرافیک‌هایی با طراحی low-profile در این سری از پردازنده‌های گرافیکی به چشم خواهد خورد؟ بله، حالا گیگابایت تصمیم گرفته است که بعد از مدت‌ها دوباره این مدل طراحی را وارد بازار کند. یک مدل طراحی که در آن کارت گرافیک‌ها در ساده‌ترین حالت خود قرار دارند.

آخرین کارت‌گرافیک‌هایی که با طراحی low-profile عرضه شدند، برای پردازنده‌های گرافیکی سری Radeon RX 6400 و GTX 1650 بودند که قطعاً در قسمت محصولات رده پایین دوره خود قرار می‌گرفتند. ولی به هرحال RTX 4060 با پردازنده گرافیکی AD107 و گذرگاه حافظه 128 بیتی حتی همین امروز هم یک محصول بسیار قدرتمند به حساب می‌آید. ولی گیگابایت بدون توجه به اسم و رسم این پردازنده گرافیکی، تصمیم گرفته که برنامه‌های خود را برای طراحی و عرضه کارت گرافیک RTX 4060 low-profile به مرحله اجرا دربیاورد.

بیشتر بخوانید ...   گرافیک موبایلی AMD Radeon RX 7900M با 4608 هسته معرفی شد
گیگابایت RTX 4060 low-profile

وجود یک خنک کننده سه فن برای پردازنده گرافیکی low-profile سری ADA، به این معنی است که محصول نهایی کمی طولانی‌تر از مقدار معمول فرم فاکتور Mini-ITX خواهد بود. با این حال، کسانی که تنها برای مدل‌های دو شیار و low-profile فضای کافی در اختیار دارند، احتمالا از شنیدن خبر عرضه چنین کارتی خوشحال خواهند شد.

علاوه بر این، این مدل دارای یک کانکتور برق 8 پین است که در سری RTX 4060 کاملا رایج است. همچنین می‌توان بر روی آن خروجی‌های نمایشگر مختلفی که شامل دو پورت HDMI 2.1 و دو پورت DisplayPort 1.4 را مشاهده کرد. بسیاری از شرکت‌ها در صورت عرضه کارت گرافیک‌های سطح پایین، به سادگی خروجی‌های نمایشگر را محدود می‌کنند، اما گیگابایت با کنار هم قرار دادن آنها در چنین کارت گرافیکی، این استاندارد را متحول کرده است.

گیگابایت RTX 4060 low-profile

شاید این سوال برای شما پیش بیاید، که این کارت گرافیک‌ها چه کاربردهایی می‌توانند داشته باشند؟ در نگاه اول رایانه‌های شخصی ویژه بخش سرگرمی خانگی و سیستم‌های Mini-ITX با پردازنده‌های گرافیکی جداگانه اولین چیزهایی هستند که به ذهن می‌رسند. اما، مطمئناً گیمرها نیز از این مدل استفاده خواهند کرد، به خصوص برای استفاده از ویژگی‌های رمزگذاری AV1 RTX 4060.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز