کامپیوتر و سخت افزار

گرافیک‌های استخراج رمز ارز سابق اکنون برای ساخت کارت‌های GeForce RTX 3080 استفاده می‌شوند

کارت گرافیک‌های GeForce RTX 3080 بیست گیگابایتی و Radeon RX 580 شانزده گیگابایتی اکنون در چین موجود هستند. شرکت‌های چینی در تلاش هستند تا کارت‌ گرافیک‌های جدیدی مانند GeForce RTX 3080 را توسط سخت‌افزارهای قدیمی که برای استخراج رمز ارز استفاده می‌شدند، تولید کنند.

اخیراً، بحث‌های زیادی در رابطه با کارت گرافیک‌های RTX 4090 که در حال حاضر به عنوان شتاب‌دهنده‌های Al برای بازار هوش مصنوعی در حال جداسازی و مونتاژ مجدد هستند، وجود دارد. مایه تاسف است که چنین شرکت‌هایی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و از پردازنده‌های گرافیکی بازی کاملاً کارآمد و کارت‌های کاملاً جدید به سبک دمنده برای بازاری متفاوت استفاده می‌کنند. با این حال، گاهی اوقات این کارت‌ها منشأ متفاوتی دارند.

بیشتر کارت‌های دمنده در بازار چین، کارت‌های گرافیکی قدیمی استخراج رمز ارز هستند که استفاده از آنها دیگر سودی ندارد. شرکت‌هایی مانند Jieshuo این کارت‌ها را به صورت انبوه خریداری کرده و به آن‌ها فرصت دوباره می‌دهند. تا زمانی که گیمرها بدانند این کارت‌ها قدیمی هستند و برای استخراج رمز ارز استفاده شده‌اند و نسبت به کارت‌های گرافیکی مشابه در بازار دست دوم ارزان‌تر هستند، جای شکایتی وجود ندارد. اما متأسفانه همیشه اینطور نیست.

چرا گرافیک‌های استخراج رمز ارز سابق اکنون برای ساخت کارت‌های GeForce RTX 3080 استفاده می‌شوند؟

یکی از کارت‌های گرافیکی که به تازگی مطرح شده، مدل GeForce RTX 3080 با حافظه 20 گیگابایت است، که هرگز توسط شرکت انویدیا منتشر نشده است، اگرچه شایعات زیادی در مورد برنامه ریزی چنین کارت گرافیک‌هایی وجود داشت. این مدل در نقشه راه شرکای داخلی هیئت مدیره ذکر شد، اما هرگز به بازار راه پیدا نکرد. دلیل اینکه شرکت‌های چینی به جای کار گرافیک 3090 که قبلاً با حافظه 24 گیگابایت عرضه شده است، نسخه RTX 3080 را انتخاب می‌کنند، بسیار ساده است، تهیه کارت گرافیک RTX 3080 بسیار ارزان تر است.

گرافیک‌های استخراج رمز ارز سابق اکنون برای ساخت کارت‌های GeForce RTX 3080 استفاده می‌شوند
کارت گرافیک RTX 3080 با 20 گیگابایت حافظه؛ منبع: Various

علاوه بر این، می‌توان آن را به راحتی به 20 گیگابایت حافظه از طریق برخی از تغییرات فیزیکی و نرم‌افزاری شناخته شده، تغییر داد. مدرها قبلاً نشان داده‌اند که چگونه می‌توانند این کار را انجام دهند و ما قبلاً در یک سال گذشته چنین کارت‌ گرافیک‌هایی را در بازار چین با قیمت حدود 600 دلار دیده‌ایم. این کارت‌ها صرفاً برای استخراج رمز ارز به بازار عرضه شده بودند و قیمت‌گذاری آن‌ها در آن زمان شگفت‌آور نبود. با این حال، با تحریم‌های جدید آمریکا، دسترسی به کارت‌های گرافیکی RTX با حافظه بالا باعث افزایش قیمت می‌شود، بنابراین این مدل خاص در حال حاضر به قیمت حدود 900 دلار فروخته می‌شود.
نسخه RTX 3080 تنها کارت گرافیکی نیست که هدف قرار گرفته است، نسخه Radeon RX 580 که در ابتدا با حافظه 8 گیگابایت عرضه شده بود، با دو برابر ظرفیت نیز یافت می‌شود. این کارت‌ها حتی جدید نیستند، بلکه مدل‌های استفاده شده با حافظه ارتقاء یافته هستند. این شرکت حتی این واقعیت را در صفحه رسمی فروش کارت گرافیک‌های مذکور پنهان نمی‌کند.

بیشتر بخوانید ...   معرفی مودم نتربیت NW-431F با پشتیبانی از شبکه 4G
گرافیک‌های استخراج رمز ارز سابق اکنون برای ساخت کارت‌های GeForce RTX 3080 استفاده می‌شوند
کارت گرافیک RX 580 شانزده گیگابایتی، منبع: AliExpress

افزایش ناگهانی تعداد این دو کارت گرافیک فقط می‌تواند به یک منبع نسبت داد، که آن هم مزارع قدیمی استخراج رمز ارز است. این کارت‌ها پاکسازی می‌شوند، گاهی اوقات جدا شده و دوباره کنار هم قرار می‌گیرند. آنها شبیه کارت‌های جدید به نظر می‌رسند، اما ممکن است پردازنده‌های گرافیکی و تراشه‌های حافظه قدیمی داشته باشند که احتمال دارد در هر زمانی از کار بیفتند. با این حال، این شرکت‌ها اکنون در صورت بروز مشکل، ضمانت دو ساله ارائه خواهند داد، اما ادعا کردن در این رابطه مشکل است.
در حال حاضر باید انتظار داشت که گزینه‌های بیشتری از چنین مدل‌های عجیبی ظاهر شود، زیرا شرکت‌های چینی همواره ایده‌های جدید را بررسی می‌کنند. به علاوه، کارت گرافیک‌های RTX موبایلی که به بازار دسکتاپ راه پیدا می‌کنند نیز نباید کسی را شگفت‌زده کند.
در مورد تنظیمات حافظه غیرعادی در کارت گرافیک‌های فعلی و رسمی، همانطور که قبلاً گفته شد، تا زمانی که گیمرها آگاه باشند که این کارت‌ها استخراج کننده‌ها رمز ارز سابق با هزینه کمتر هستند، فضای کمی برای بحث وجود دارد.  با این حال، عمل جداسازی کارت‌ گرافیک‌های کاملاً جدید برای استفاده مجدد از قطعات آنها توسط شرکت‌ها، موضوعی است که باید توسط کمپانی انویدیا و شرکای هیئت مدیره که این کارت‌های گرافیکی را تامین می‌کنند، به سرعت مورد بررسی قرار گیرد.

بدون امتیاز