کامپیوتر و سخت افزار

کروشال حافظه های رم DDR5 6000 MHz Pro DIMM را عرضه می کند

زمانی که کروشال برند گیمینگ Ballistix خود را کنار گذاشت، مشخص نبود که آیا این شرکت قصد دارد محصولات پیشرفته‌تری را در آینده عرضه کند یا خیر؟ البته آنها هیچگاه در مورد این موضوع اظهار نظری نکردند. اردیبهشت امسال بود که کروشال سری Pro خود را عرضه کرد، که البته آن قدرها هم حرفه‌ای به نظر نمی‌رسیدند، حداقل از دید کسانی که سطح توقع متفاوتی از سخت افزارهای رده بالا دارند. این موضوع تا حد زیادی به دلیل پایبندی این شرکت به مشخصات JEDEC بود، که این شرکت حتی در برخی از ماژول‌های DDR5 5600 MHz خود به کار برده بود. موضوعی که احتمالا کروشال با عرضه حافظه‌های DDR5 6000 MHz سعی در اصلاح آن دارد.

آموزش بهینه سازی تایمینگ‌ رم DDR5 6000MHz CL40 چیپ سامسونگ

فرکانس 6000 مگاهرتز تنها با استفاده از 1.1 ولت انرژی

اما حالا بعد از حدود شش ماه، به نظر می‌رسد که کروشال در حال آماده شدن برای ارائه برخی ماژول‌های حافظه رم با کارایی بالاتر با استفاده از ماژول جدید DDR5 6000 MHz خودش است، اگرچه در زمان عرضه، این محصول تنها در یک کیت دو ماژوله 24 گیگابایتی در دسترس خواهند بود. هرچند کروشال مشخصات آن را JEDEC عنوان کرده است، اما به نظر می‌رسد زمان‌بندی این ماژول 48-48-48 یا کمی سخت‌تر از مشخصات اولیه JEDEC باشد، یا شاهد هم JEDEC را پیش از این به روز رسانی کرده است.

بیشتر بخوانید ...   نمایش خنک کننده گرافیک های نسل بعدی MSI و PNY - بیش از 4 اسلات
کروشال DDR5 6000 MHz

درست است که هیچ ویژگی‌ خاصی در مورد این ماژول‌ها نشان دهنده‌ی رده حرفه‌ای آنها نیست، اما یک نکته وجود دارد که آنها را در مقابل رقبا متمایز می‌کند و آن وجود فرکانس 6000 مگاهرتز تنها با استفاده از 1.1 ولت انرژی است، در حالی که اکثر DIMM‌های 6000 مگاهرتز موجود در بازار امروز با 1.35 ولت به بالا کار می‌کنند. این بدان معناست که ممکن است پتانسیل بالایی برای بهینه‌سازی این ماژول‌ها وجود داشته باشد، چیزی که تنها پس از انتشار بررسی‌های مختلف از آن مشخص می‌شود.

کروشال برای کیت 48 گیگابایتی قیمت 166.99 دلار را در نظر گرفته است، که در مقایسه با رقبا چندان قیمت مناسبی به نظر نمی‌رسد، زیرا در حال حاضر می‌توان یک کیت مشابه را با قیمتی حدود 115 دلار یا حتی کم‌تر از آن تهیه کرد. باید دید کروشال برای جبران این فاصله قیمتی برنامه‌ی خاصی دارد یا خیر.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز