کامپیوتر و سخت افزار

کاهش مصرف انرژی در کارت گرافیک AMD با فعال کردن VRR

کاربران همیشه از مصرف بالای کارت‌های گرافیک Radeon در زمانی که کارت‌ها در حالت بیکار هستند، شکایت داشتند. این مشکل به خصوص در مورد تنظیمات چند مانیتوری که با نرخ تازه‌سازی بالا اجرا می‌شوند بسیار بدتر بود. همانطور که توسط ComputerBase محاسبه شده، چنین سیستم‌هایی می‌توانند تا بیش از 100 وات برق نیاز داشته باشند که بسیار بیشتر از برق مورد نیاز برای سری GeForce است. اما حالا آنها متوجه وجود یک راه حل برای کاهش مصرف انرژی در کارت گرافیک های AMD با فعال کردن VRR شده‌اند.

AMD در سکوت: آیا HYPR-RX کنسل شده یا فقط تاخیر دارد؟

نرخ به روزرسانی تاثیر زیادی بر روی مصرف انرژی دارد

گروه ComputerBase اخیراً به سخت‌افزار و نرم‌افزار مانیتورینگ قدرت جدید (Powenetics 2) روی آورده‌اند که آنها را ملزم کرده دوباره تمام کارت‌های گرافیک را مورد بررسی قرار دهند تا داده‌های دقیق‌تری برای آزمایش فعلی ارائه کنند. در تمام این آزمایش‌ها، از یک مانیتور برای آزمایش استفاده شد که از نرخ تجدید متغیر (VRR) پشتیبانی می‌کند. همانطور که مشخص است، پردازنده‌های گرافیکی Radeon AMD هنگام اتصال به چنین مانیتورهایی انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کنند، اما ممکن است همیشه اینطور نباشد.

تنظیم VRR (که با عنوان Adaptive Sync، FreeSync یا G-Sync نیز شناخته می‌شود) در درایورهای Windows و AMD موجود است. درایورهای AMD اکنون می‌توانند این ویژگی را به صورت خودکار فعال کنند. همین امر باعث شد که تیم ComputerBase کشف کند که فعال کردن حالت VRR می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر کاهش مصرف انرژی پردازنده‌های گرافیکی Radeon در حالت بیکار داشته باشد:

کاهش مصرف انرژی کارت گرافیک AMD
[…] به جای بیش از 100 وات {در حالت} “بیکار” روی دسکتاپ تحت Ultra HD در 144 هرتز، Radeon RX 7900 XTX ناگهان تنها به 24 وات در سیستم نیاز داشت که کمتر از یک پنجم مقدار اندازه‌گیری شده قبلی است.

پس از سردرگمی اولیه، به سرعت مشخص شد که کدام تابع مسئول “از دست دادن عملکرد” ناگهانی است: نرخ نوسازی متغیر. زیرا اگر دوباره عملکرد درایور را خاموش کنید، مصرف برق روی دسکتاپ 4K در 144 هرتز ناگهان دوباره به 104 وات افزایش یافت. این نه تنها در سیستم آزمایشی با نمایشگر Ultra HD کار می‌کرد، بلکه می‌توان این رفتار را در رایانه‌ای کاملاً متفاوت با نمایشگر VRR متفاوت نیز بازتولید کرد.

— Wolfgang Andermahr, ComputerBase

فعال سازی VRR نتایج بهتری را در استفاده از مانیتور تک و دوگانه در زمانی که سیستم بیکار است و تنها پنجره‌ها جابجا می‌شوند نشان می‌دهد. با این حال، به نظر می‌رسد هیچ تغییر مهمی بر روی پخش ویدیو در حالت SDR وجود ندارد. مهم نیست که صفحه نمایش از رزولوشن 4K استفاده می‌کند، آنچه مهم‌تر است نرخ به روز‌رسانی آن است.

بیشتر بخوانید ...   کارت گرافیک دسکتاپ RTX 4050 6GB در ماه ژوئن عرضه می‌شود

تا زمانی که VRR فعال باشد، بیشترین تفاوت را می‌توان با راه‌اندازی مانیتور تک و دوگانه 144 هرتز مشاهده کرد و با سری Radeon RX 7900 جفت شد. پس از راه‌اندازی VRR حتی شاهد مصرف کمتری نسبت به مدل‌های انویدیا RTX 4080 در این مرحله هستیم. علاوه بر این، تنها معماری RDNA3 نیست که نتایج بهتری را نشان می‌دهد، بلکه مدل‌های قدیمی‌تر Radeon 6000 نیز نتایج بهتری را نشان می‌دهد، اما در اینجا تفاوت بسیار کمتر است.

در نهایت، زمانی که سری Radeon 7900 با مانیتورهای با تازه‌سازی بالا کار می‌کنند، پیشرفت‌های عمده‌ای حاصل می‌شود، اما مانیتور سازگار با VRR مورد نیاز است. این گزارش نتیجه می‌گیرد که این الزام برای پردازنده‌های گرافیکی انویدیا و اینتل آنطور که باید ضروری نیست. گروه ComputerBase برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با AMD در تماس است، اما تا این لحظه این شرکت هنوز هیچ توضیح رسمی ارائه نکرده است.

مطالب مرتبط:

امتیاز: 1.0 از 5 (1 رای)