کامپیوتر و سخت افزار

کارت گرافیک AMD Radeon RX 8000 RDNA 4 با پردازنده گرافیکی پرچمدار Navi 48 XTX!


به نظر می‌رسد کارت گرافیک پرچمدار نسل بعدی شرکت AMD در خانواده Radeon RX 8000 RDNA 4 با استفاده از پردازنده گرافیکی Navi 48 XTX مشاهده شده است.

در حالی که شایعات حاکی از آن است که شرکت AMD امسال هیچ کارت گرافیک Radeon RX 8000 را تحت مجموعه RDNA 4 خود به بازار عرضه نمی‌کند، به نظر می‌رسد که این شرکت قبلاً ارسال بردهای مرجع اولیه و نمونه‌های گرافیکی مربوطه را به آزمایشگاه‌های مهندسی خود آغاز کرده است. این اطلاعات را می‌توان در آخرین بارنامه‌های منتشر شده از سوی nbd.ltd تایید کرد، جایی که این کارت گرافیک با چندین PCB جدید مشاهده شده است.

استفاده از فناوری نود پردازشی سامسونگ

همانطور که گفته شد، این اطلاعات وجود کارت گرافیک دسکتاپ AMD Radeon RX 8000 با پردازنده گرافیکی Navi 48 XTX را تایید می‌کند. این محصول با نام REVB-PRE ذکر شده است که به یک برد ارزیابی مرجع با استفاده از سیلیکون A0 اشاره دارد. به علاوه، نام کمپانی سامسونگ نیز به همراه تاریخ تولید این کارت گرافیک ذکر شده است که احتمالا نشان می‌دهد این نسخه مبتنی بر فناوری نود پردازشی سامسونگ یا استفاده از حافظه GDDR6 این کمپانی باشد (احتمال اولی بیشتر است). این کارت گرافیک در سه ماهه دوم سال 2024 تولید شد، بنابراین یک برد بسیار جدید است.

یک محصول پیشرفته با پشتیبانی از پرچم‌دار گرافیکی RDNA 4

علاوه بر کارت گرافیک، ذکر نام پردازنده گرافیکی AMD Navi 48 XTX تأیید می‌کند که این یک محصول پیشرفته است و از پرچم‌دار گرافیکی RDNA 4 استفاده خواهد کرد. پردازنده گرافیکی Navi 48 بالاترین رده تراشه در میان دو پردازنده گرافیکی RDNA 4 محسوب می‌شود که تاکنون تایید شده‌اند، نسخه دیگر Navi 44 است. پردازنده‌های گرافیکی Navi 48 قبلاً در خانواده GFX1201 فهرست شده‌اند در حالی که پردازنده‌های گرافیکی Navi 44 تحت خانواده GFX1200 قرار گرفته‌اند.

کارت گرافیک AMD Radeon RX 8000 RDNA 4 با پردازنده گرافیکی پرچمدار Navi 48 XTX!

کارت گرافیک پرچمدار AMD Radeon RX 8000 با شناسه PCB کاملاً جدید

بارنامه‌ها همچنین حداقل به چهار PCB برای خانواده پردازنده‌های گرافیکی RDNA 4 جدید شرکت AMD اشاره کرده‌اند که شامل موارد زیر است:

  • 102-G28211
  • 102-G28501
  • 102-G28201
  • 102-C48701

لازم است اشاره کرد که PCB مورد استفاده توسط پردازنده گرافیکی «AMD Navi 48 XTX «Navi 48 به طور خاص با عنوان 102-G28201 ذکر شده است. بر اساس آنچه تاکنون در مورد پردازنده گرافیکی AMD Navi 48 برای سری کارت‌های گرافیک Radeon RX 8000 می‌دانیم، این تراشه دارای معماری نو با موتور کاملاً جدید ری‌تریسینگ است که بسیار با پردازنده‌های گرافیکی RDNA 3 متفاوت خواهد بود. این موتور جدید RT برای شرکت AMD حیاتی است زیرا کنسول‌های نسل بعدی سونی و مایکروسافت را با استفاده از بلوک RT یکسان تامین می‌کند. به علاوه باید افزایش زیادی در عملکرد RT ایجاد کند، چیزی که کارت‌های RDNA موجود در مقایسه با خط تولید کمپانی انویدیا و حتی پردازنده‌های گرافیکی Arc شرکت اینتل، فاقد آن هستند.

علاوه بر آن، انتظار می‌رود پردازنده‌های گرافیکی AMD Navi 48 XTX RDNA 4 عملکردی مشابه تراشه‌های Navi 31 (XL/XT) موجود داشته باشند و در عین حال بهره‌وری انرژی بهتری را ارائه دهند. همچنین قیمت این پردازنده‌های گرافیک بسیار پایین‌تر از گرافیک‌های برتر RDNA 3 خواهند بود، بنابراین می‌توانید انتظار داشته که سری Navi 31 Radeon RX 7900 در حدود 500 دلار آمریکا یا کمتر قیمت‌گذاری شوند.

پشتیبانی از حافظه‌های GDDR7 در Radeon RX 8000

در رابطه با حافظه باید یادآوری کرد که، شرکت AMD به تازگی در بیانیه مطبوعاتی Micron اعلام کرد که مشتاقانه از حافظه‌های GDDR7 استفاده می‌کند تا تجربه بازی‌ها را واقعی‌تر کند، بنابراین ممکن است به استاندارد حافظه نسل بعدی برای خانواده گرافیک‌های RDNA 4 اشاره داشته باشد. گزارش‌های دیگر استفاده از حافظه 18 گیگابیت در ثانیه GDDR7 را برای تمام مدل‌های RX 8000 پیشنهاد کرده‌اند. شرکت AMD در سخنرانی اصلی خود در رویداد Computex چیز زیادی در مورد جنبه‌های کارت گرافیک Radeon RX Gaming خود فاش نکرد، با این وجود می‌توانیم همانطور که به زمان عرضه نزدیک‌تر می‌شویم، منتظر رونمایی‌های بیشتر در این مورد، در اواخر سال جاری میلادی باشیم.

مطالب مرتبط:

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)