کامپیوتر و سخت افزار

پردازنده Meteor Lake Core Ultra 7 اینتل با 16 هسته و کلاک 5.0 گیگاهرتز مشاهده شد!

در طول هفته گذشته، اطلاعات متعددی در مورد سری جدید پردازنده‌های اینتل، Meteor Lake Core Ultra 7 که قرار است اواخر امسال منتشر شود، به بیرون درز کرد. درمیان اطلاعات جدید، مشخص شده است که اینتل قصد دارد یک نام‌گذاری جدید برای این سری معرفی کند، که احتمالاً سری موبایلی آینده خود را با نام Core Ultra 100H نامگذاری می‌کند. این رویکرد نامگذاری نشان دهنده تفاوت اساسی با نمونه‌های مهندسی قبلی 1000H است.

نامگذاری جدید نشان دهنده تغییرات و پیشرفت‌های قابل‌توجهی در پردازنده‌های بعدی اینتل است. با نامگذاری “Core Ultra 100H”، به‌نظر می‌رسد اینتل قصد دارد که توانایی‌ها و عملکرد بالای پردازنده‌های جدید خود را برجسته کند. علاوه بر این، این نامگذاری نشان می‌دهد که اینتل در تلاش است تا با رقابت با سایر همنوعان خود در صنعت پردازنده‌ها، محصولاتی با قدرت و کارایی بیشتری ارائه دهد.

اطلاعات بیشتر درباره سری موبایل “Core Ultra 100H” هنوز منتشر نشده است، اما با توجه به نامگذاری جدید، می‌توان پیش‌بینی کرد که این سری از پردازنده‌ها با ویژگی‌های منحصر به فرد و عملکرد بالا عرضه خواهد شد. این ممکن است شامل پیشرفت‌هایی درزمینه سرعت، کارایی گرافیکی و مصرف انرژی باشد.

با این حال، باید توجه داشت که این اطلاعات هنوز تأیید نشده‌ است و باید منتظر تأیید رسمی اینتل باشیم. همچنین، ممکن است نامگذاری نهایی محصولات اینتل متفاوت باشد و تغییراتی درطول زمان صورت بگیرد. بنابراین، بهتر است منتظر اطلاعات رسمی اینتل باشیم تا دقیق‌تر بتوانیم درباره پردازنده‌های جدید آن‌ها بحث کنیم.

با این وجود، تعداد قابل توجهی از این نمونه‌های 1000H هنوز توسط شرکای هیئت مدیره و همچنین خود اینتل در حال آزمایش هستند. اخیراً پردازنده‌ای با نام Core Ultra 1002H مشاهده شده است که در واقع یک پردازنده جدید نیست. احتمالاً این نمونه پیش‌تولید، متناظر با نسخه بازاریابی شده توسط اینتل به عنوان Core Ultra 165H خواهد بود.

بیشتر بخوانید ...   بنچمارک فاش شده از CPU لپ تاپ AMD Ryzen 9 7945HX3D عملکرد عالی آن را نشان می دهد

ویژگی‌های پردازنده Meteor Lake Core Ultra 7

این پردازنده شامل 6 هسته پرقدرت (P) و 10 هسته کم‌مصرف (E) است که دو تا از آن‌ها در SoC قرار دارند. مشخصات آن با نمونه 165H همخوانی دارد و سرعت بوست آن به 4.988 گیگاهرتز (بنابراین 5.0 گیگاهرتز) می‌رسد.

پردازنده Meteor Lake Core Ultra 7 اینتل با 16 هسته و کلاک 5.0 گیگاهرتز مشاهده شد!
Intel Core Ultra 7 1002H (165H)

با توجه به نامگذاری متمایز و تست آن بر روی پلتفرم مرجع اینتل، این احتمال وجود دارد که این پردازنده یک نمونه مورد تایید باشد که اغلب با استفاده از قوانین نامگذاری متفاوت مشخص می‌شود. در حالی که 165H و 1002H ممکن است ایده‌آل به‌نظر نرسند. مورد اول به‌عنوان یک SKU سطح بالاتر در سری Core Ultra آینده مناسب‌تر به‌نظر می‌رسد.

از نظر عملکرد، این پردازنده امتیاز 2439 را در بنچمارک تک هسته‌ای Geekbench V6 به دست آورده است. که آن را به بالاترین امتیاز درمیان تمام پردازنده‌های Meteor Lake که تاکنون وجود داشته می‌رساند. از نظر عملکرد چند هسته‌ای، اگرچه شاهد نتایج برتر بوده‌ایم، اختلاف تنها 1.4٪ است که در محدوده خطای مجاز قرار دارد.

پردازنده Meteor Lake Core Ultra 7 اینتل با 16 هسته و کلاک 5.0 گیگاهرتز مشاهده شد!

به گفته منابع، سری Core Ultra 7 1002H به خط تولید اضافه شده‌ است. اما باید توضیح دهیم که این مدل در فروشگاه‌ها عرضه نخواهد شد. در صورتی که Core Ultra 7 165H واقعاً بر اساس نمونه پیش‌تولید باشد، باید انتظار داشت که سرعت پایه آن 3.4 گیگاهرتز باشد. این عدد کمی کمتر از سرعت پایه مدل 155H با 3.8 گیگاهرتز است.

پردازنده Meteor Lake Core Ultra 7 اینتل با 16 هسته و کلاک 5.0 گیگاهرتز مشاهده شد!

اینتل تصمیم دارد سری پردازنده‌های Meteor Lake خود را در رویداد Innovation 2023 هفته آینده معرفی کند.

بدون امتیاز