کامپیوتر و سخت افزار

پردازنده AMD Ryzen Threadripper PRO 7975X با 32 هسته Zen4 مشاهده شد

پلتفرم Ryzen Threadripper PRO 7975X نسل بعدی که توسط AMD ساخته شده است، قرار است پیشرفت‌های قابل توجهی را درمقایسه با نسخه‌های قبلی خود داشته باشد. این پیشرفت‌ها علاوه بر بهبود معماری، شامل استفاده از استانداردهای مدرن مانند DDR5 و PCIe Gen5 نیز می‌شود.

استفاده از DDR5 به طور کلی سرعت و عملکرد سیستم را افزایش می‌دهد و باعث افزایش سرعت انتقال داده‌ها بین پردازنده و حافظه می‌شود. همچنین، استفاده از PCIe Gen5 نیز سرعت انتقال داده‌ها را در سیستم افزایش می‌دهد و به کاربران این امکان را می‌دهد که به دستگاه‌هایی با پهنای باند بالا متصل شوند.

علاوه‌بر پیشرفت‌های معماری و استفاده از استانداردهای جدید، پلتفرم Threadripper نسل بعدی نیاز به سوکت جدیدی دارد که قرار است با مادربردهای TRX50 عرضه شود. این به کاربران امکان می‌دهد سیستم‌های قدیمی خود را با استفاده از پردازنده‌های جدید ارتقا دهند.

با‌توجه به اطلاعات فاش‌شده، AMD پلتفرم Threadripper نسل بعدی, ارائه‌ای قدرتمند و پیشرفته در دسته High-End دسکتاپ (HEDT) که بر اساس معماری Zen4 است، را به نمایش می‌گذارد. این اطلاعات در مجموع تایید می‌کنند که سری‌های آینده، ارتقای قابل توجهی را درمقایسه با سری Threadripper 5000 مبتنی بر Zen3 نشان می‌دهند.

ویژگی‌های پردازنده AMD Ryzen Threadripper PRO 7975X

تاکنون دو سیستم کاری با استفاده از این پردازنده‌ها مشاهده شده است: HP Z6 G5 Workstation و Dell Precision 7875. دومی، به‌ویژه، در وبسایت بنچمارک SiSoftware ظاهر شده است و دو پیکربندی SKU را به نمایش می‌گذارد. یکی از آنها دارای پردازنده Threadripper PRO 7995WX با 96 هسته است که مدل پرچمدار با بوست کلاک 5.1 گیگاهرتز است. در حالی که دیگری Threadripper PRO 7975WX بوده که تایید شده دارای 32 هسته است.

در مجموع، سیستم‌های کاری HP Z6 G5 Workstation و Dell Precision 7875 با استفاده از پردازنده‌های Threadripper PRO عملکرد قوی و قابلیت پردازش بالا را به کاربران ارائه می‌دهند. این سیستم‌ها مناسب برای کاربردهایی هستند که نیازمند قدرت پردازشی بالا و کارایی عالی هستند.

بیشتر بخوانید ...   انویدیا معماری Ada Lovelace Next در سال 2025 معرفی می کند
پردازنده AMD Ryzen Threadripper PRO 7975X با 32 هسته Zen4 مشاهده شد
AMD Threadripper PRO 7975WX

به نظر می رسد در خواندن بوست کلاک 7975WX توسط نرم افزار اختلاف وجود داشته باشد. با این وجود، نشان می‌دهد که CPU ممکن است با یک کلاک پایه 4.0 گیگاهرتزی عرضه شود. این کمی کمتر از 7955WX است که 16 هسته را با 4.5 گیگاهرتز ارائه می‌دهد . در مورد حافظه نیز، شایعات حاکی از این است که پردازنده دارای 32 مگابایت کش L2 و 4×32 مگابایت کش L3 است.

قرائت TDP گزارش شده نیز احتمالاً نادرست است، زیرا انتظار می‌رود پلتفرم جدید Zen4 HEDT به 350 وات برق نیاز داشته باشد. با این حال، پردازنده‌هایی با هسته‌های کمتر ممکن است کمی نیاز به انرژی کمتری داشته باشند. اگرچه مطمئناً کمتر از Ryzen 9 7950X مبتنی بر بازی نخواهد بود.

پردازنده AMD Ryzen Threadripper PRO 7975X با 32 هسته Zen4 مشاهده شد
AMD Threadripper PRO 7975WX

جزئیات عرضه این محصول

اکنون پیش‌بینی می‌شود که خط تولید شامل چهار مدل از 16 تا 96 هسته باشد. شایان ذکر است که اطلاعات فاش شده همه این قطعات را پوشش نداده‌ است، که نشان می‌دهد بعضی از مدل‌های پردازنده ممکن است انحصاری و برای سازندگان خاص باشند یا اصلاً بخشی از برنامه عرضه نباشند. با این وجود، با پیکربندی‌هایی که حداکثر 96 هسته را ارائه می‌دهند، به‌نظر می‌رسد AMD آماده پاسخگویی به طیف گسترده ای از نیازهای بازار است، حتی شاید بیشتر از سری Ryzen 7000 دسکتاپ.

در مورد تاریخ عرضه، شایعات حاکی از آن است که AMD قصد دارد نسل بعدی Threadripper خود را در سه ماهه چهارم رونمایی کند. این بدان معناست که ما هنوز تقریباً سه هفته (حداقل) تا عرضه آن فاصله داریم.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)