کامپیوتر و سخت افزار

پردازنده AMD Ryzen Al 9 365 Zen5 قبل از عرضه تست شد!


به نظر می‌رسد که APU مورد انتظار 10 هسته‌ای AMD Ryzen Al 9 365 Strix Point یک پیش نمایش اولیه دریافت کرده است، دیوید هوانگ ادعا می‌کند یک نسخه از APU Strix Point شرکت AMD، که معماری نسل بعدی لپتاپ‌ها و Mini PCهای بخش مصرف کننده خواهد بود را، پیش از عرضه به بازار تست کرده است.

در حالی که تاریخ عرضه رسمی این محصول هنوز اعلام نشده است، کمپانی AMD و شرکای آن قصد دارند اولین لپتاپ‌های مجهز به این تراشه‌ها را ماه آینده معرفی کنند. برخی از داده‌های اولیه نشان می‌دهند که تعدادی از این لپتاپ‌ها ممکن است تا تاریخ 15 جولای در دسترس قرار گیرند. با این حال، ما در رابطه با جزئیاتی در مورد شرایط سیستم آزمایش‌شده، مانند حداکثر توان مصرفی (فقط به 54 وات اشاره شده است) یا اینکه آیا تراشه مورد استفاده در تست‌ها نسخه اولیه، واجد شرایط یا نسخه نهایی بوده است، اطلاعی نداریم.
این بررسی بر پیشرفت‌های معماری تمرکز دارد و مقایسه‌های سطح بالایی را بین سری Zen3، Zen4 و Zen5 ارائه می‌کند. علاوه بر این، دیوید هوانگ یک تست جداگانه برای Zen5c، هسته متراکم موجود در سری جدید APU را نیز انجام داده است.

به طور رسمی، تنها دو تراشه در ماه آینده به بازار می‌شوند که شامل نسخه‌های Ryzen Al 9 HX 370 و Ryzen Al 9 365 خواهد بود و مورد دوم در حال آزمایش است. پردازنده Ryzen Al 9 365 دارای 10 هسته است در حالی که نسخه HX 370 از 12 هسته پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، تغییراتی در بخش گرافیک این پردازنده‌ها وجود دارد. مدل 365 هسته‌های گرافیکی کمتری خواهد داشت، با این حال آزمایش گرافیکی برای این بررسی اولیه خارج از محدوده بود. پردازنده Ryzen Al 9 365 دارای حداکثر فرکانس بوست 5.0 گیگاهرتز است که از چهار هسته Zen5 و شش هسته Zen5c استفاده می‌کند. این تراشه فقط 100 مگاهرتز کندتر از نسخه HX 370 است. اگرچه شرکت AMD کلاک هسته Zen5c را تایید نکرده است، دیوید هوانگ اشاره می‌کند آزمایش اولیه نشان داده است که هسته Zen5 فرکانس 3.3 گیگاهرتز را ارائه می‌دهد، به علاوه هر دو هسته در فرکانس‌های مربوطه بدون تأثیر بر یکدیگر کار می‌کنند.
به علاوه باید اشاره کرد که محصول تست شده از حافظه LPDDR5X با نرخ 7500 MT/s به همراه ظرفیت 32 گیگابایت پشتیبانی می‌کند.

خلاصه مقایسه IPC معماری Zen5 با Zen4

  • SPEC CPU 2017 (4.8 گیگاهرتز): 109.71 درصد
  • Geekbench 6 تک هسته‌ای (کل): 115.28 درصد
  • Geekbench 5 تک هسته‌ای (کل): 117.66 درصد

نتایج تست پردازنده‌های Ryzen Al 9 365 Strix Point شرکت AMD

در تست‌های SPEC CPU، تمام پردازنده‌ها روی فرکانس 4.8 گیگاهرتز قفل شدند (برای هسته‌های کلاسیک). این نشان می‌دهد که معماری Zen5 نسبت به Zen4 حدود 22 درصد پیشرفت نسبی دارد. در همین حال، در ارزیابی عملکرد تک هسته‌ای بنچمارک Geekbench 6، معماری Zen5 حدود 15 درصد افزایش IPC را نسبت به Zen4 نشان می‌دهد. از سوی دیگر در بنچمارک Geekbench 5 نیز این مقدار به 17.6 درصد افزایش یافته است.

باید اشاره کرد، شرکت AMD ادعا می‌کند که IPC به میزان 16 درصد در مقایسه با معماری Zen4 افزایش یافته است، بنابراین داده‌های دیوید در این محدوده قرار می‌گیرد.

پردازنده AMD Ryzen Al 9 365 Zen5 قبل از عرضه تست شد!

این بررسی بیشتر به مقایسه تأخیرهای بین هسته‌ای، ویژگی‌های ریزمعماری، واکشی دستورالعمل، رمزگشایی و حافظه کش میکرو عملیات می‌پردازد. برای کسانی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد معماری هسته‌های Zen5 هستند، قطعا خواندن جالبی است، اگرچه این جزئیات ممکن است برای کاربران روزمره ضروری نباشد. اما اگر علاقه مند هستید، لینک زیر را بررسی کنید.

بررسی انجام شده بیشتری، به مقایسه بین تاخیرات داخلی هسته‌ها، ویژگی‌های میکرومعماری، بازیابی دستورالعمل‌ها، رمزگشایی و حافظه میکرو-عملیات می‌پردازد. لازم به ذکر است این مطلب برای کسانی که علاقه‌مند به کسب آگاهی بیشتر در مورد هسته‌های Zen5 هستند، قطعاً جالب خواهد بود، اما این جزئیات ممکن است برای کاربران روزمره ضروری نباشد.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)