کامپیوتر و سخت افزار

پردازنده AMD Medusa Ryzen Client دارای هسته‌های گرافیکی یکپارچه Zen 6 و RDNA 5 است

بر اساس گزارش‌های جدید، پردازنده های نسل بعدی Medusa Ryzen Client شرکت AMD دارای چیپ‌های جدید Zen 6 و هسته‌های گرافیکی یکپارچه RDNA 5 خواهند بود.

این اطلاعات از سوی @Olrak_29 منتشر شده که گفته است Medusa، نام رمز پردازنده‌های Ryzen کلاینت نسل بعدی شرکت AMD، دارای دو معماری اصلی کاملاً جدید خواهد بود. بخش پردازنده دارای معماری نسل بعدی Zen 6 خواهد بود در حالی که بخش گرافیکی دارای معماری گرافیکی یکپارچه RDNA 5 است. افشاگری‌های جدید پیش از تولید انبوه پردازنده‌های AMD Zen 5 نیروانا و Zen 5C Prometheus هستند که انتظار می‌رود اواخر امسال به بازار عرضه شوند.

مدوسا دارای RDNA 5 iGPU است و از معماری RDNA 4 صرف نظر می‌کند.

_منتشر شده از سوی اورست (@Olrak29_) در تاریخ 19 فوریه 2024

معماری و تکنولوژی پیشرو چیپ‌های گرافیکی Zen 6 و RDNA 5 شرکت AMD

اطلاعات کمی در مورد معماری چیپ‌های گرافیکی Zen 6 و RDNA 5 نسل بعدی شرکت AMD وجود دارد زیرا هنوز پردازنده‌های گرافیکی Zen 5 و RDNA 4 به بازار عرضه نشده‌اند، با این وجود طبق اطلاعات اخیر، به نظر می‌رسد که معماری Zen 6 ارتقاء معماری بزرگ‌تری خواهد داشت. علاوه بر آن، خود پردازنده به همراه یک طرح بسته‌بندی جدید با استفاده از اتصالات 2.5D تقویت شده به بازار خواهد آمد که پهنای باند بسیار بالاتری را فراهم می‌کند و به از بین بردن برخی از مشکلات اتصال و تاخیر CCD/IOD که در مجموعه فعلی رایج است، کمک خواهد کرد

از گزارش‌های قبلی، می‌دانیم که هسته Zen 6 با نام رمز Morpheus، احتمالاً از فناوری پردازش 2 نانومتری بهره می‌برد. در همین حال، معماری RDNA 5 بیشتر بر روی بازار علاقه‌مندان حرفه‌ای و با تجربه (enthusiast market) تمرکز خواهد داشت در حالی که نسخه RDNA 4 بیشتر بخش‌های بازی‌های معمولی و پیشرفته را هدف قرار می‌دهد.

پردازنده AMD Medusa Ryzen Client دارای هسته‌های گرافیکی یکپارچه Zen 6 و RDNA 5 است
پردازنده AMD Medusa Ryzen Client دارای هسته‌های گرافیکی یکپارچه Zen 6 و RDNA 5 است

گزارش‌های قبلی نشان داده‌اند که معماری RDNA 4 به بخش‌های سطح بالا علاقه‌مندان حرفه‌ای نخواهد رسید که در حال حاضر تحت سلطه سری Radeon RX 7900 هستند. شایعاتی در رابطه با خط تولید محصولات RDNA 4 راجع به کاهش تنظیمات دای‌های سطح بالا با کاربردهای مختلف و تمرکز فعلی بر روی طراحی‌های ترکیب شده کاهش یافته وجود دارد. در زیر ویژگی های مورد انتظار خانواده پردازنده های Ryzen client Medusa شرکت AMD آمده است:

  • معماری پردازنده Zen 6 (2 نانومتری مورد انتظار)
  • استفاده از هسته‌های پردازنده Morpheus
  • معماری گرافیکی RDNA 5 (یکپارچه)
  • اتصال تراشه 2.5 بعدی (برای CCD/IOD)
  • بازه زمانی عرضه به بازار در اواخر سال 2025 / اوایل سال 2026

آینده پردازنده های AMD Medusa Ryzen Client و پلتفرم AM5: آیا تغییراتی در راه است؟

پردازنده‌های AMD Medusa Ryzen Client هنوز مدت زیادی تا عرضه شدن به بازار فاصله دارند. ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که آنها در اواخر سال 2025 یا اواسط سال 2026 رونمایی شوند و جالب است که ببینیم آیا شرکتAMD تا آن زمان به پلتفرم AM5 خود برای بخش دسکتاپ پایبند خواهد ماند یا خیر. این شرکت به یک برنامه برای استفاده از پلتفرم AM5 تا سال 2025 متعهد شده است و پردازنده Medusa ممکن است آخرین نسخه پردازنده کلاینت Ryzen برای این پلتفرم باشد، اما اگر نیاز به انتقال به قابلیت‌های I/O بهتر وجود داشته باشد، ممکن است عمر مفید آن تمدید یا کاهش یابد.

بدون امتیاز