کامپیوتر و سخت افزار

پردازنده گرافیکی نسل بعدی Falcon Shores اینتل با توان 1500 افشا شد


همانطور که در طول رویداد ISC 24 فاش شد، نسل بعدی پردازنده گرافیکی Falcon Shores کمپانی اینتل، یک جانور تشنه قدرت با توان مصرفی بسیار بالا خواهد بود.

بنابراین، پردازنده‌های گرافیکی Falcon Shores کمپانی اینتل در سال 2025 وارد بازار می‌شوند و دارای بیشترین توان مصرفی در مسابقه شتاب‌دهنده هوش مصنوعی خواهند بود.

در طول رویداد ISC 24، کمپانی اینتل و شرکای آن به طور اتفاقی ارقام مصرف انرژی را برای پردازنده‌های گرافیکی Falcon Shores جدید خود منتشر کردند که ادامه‌ای برای شتاب‌دهنده Gaudi 3 خواهد بود. در حالی که خط تولید شتاب‌دهنده‌های Gaudi به بخش هوش مصنوعی اختصاص داده شده است، به نظر می‌رسد شرکت اینتل با ارائه گرافیک‌های استاندارد HPC و AI خود، یک گام به عقب برداشته است. باید اشاره کرد که به تازگی گزارش شده بود، چگونه شرکت اینتل به خط تولید اولین پردازنده گرافیکی HPC واقعی خود، یعنی Ponte Vecchio پایان داده است.

اکنون همه نگاه‌ها به تراشه‌های Falcon Shores دوخته شده است که اولین IP واقعی گرافیکی مبتنی بر معماری نسل بعدی Xe خواهند بود. در حالی که ما هنوز منتظر دریافت جزئیات دقیق از Falcon Shores هستیم، اما قطعا این پردازنده گرافیکی تغییرات زیادی نسبت به طراحی اولیه خود داشته است.

در ابتدا به عنوان یک XPU برنامه ریزی شده بود که قرار بود ترکیبی از هر دو پردازنده x86 و هسته‌های گرافیکی شبیه به APU Instinct MI300A طراحی شده توسط کمپانی AMD باشد، طراحی این محصول بعداً فقط به هسته‌های گرافیکی تنزل یافت. کمپانی اینتل تا کنون تایید کرده است که تراشه‌های Falcon Shores بهترین مهارت هوش مصنوعی Gaudi را به کار خواهد گرفت و آن را با معماری گرافیکی نسل بعدی Xe برای HPC و بارهای کاری سنگین دیگر ترکیب خواهد کرد. این پردازنده گرافیکی جدید همچنین توسط یک اکوسیستم نرم افزاری قوی به شکل oneAPI پشتیبانی خواهد شد.

بر اساس اطلاعاتی که در رویداد ISC 24 فاش شد، گزارش شده است که پردازنده‌های گرافیکی Falcon Shores شرکت اینتل دارای حداکثر توان مصرفی (TDP) تا 1500 وات خواهد بود. این TDP بسیار بالاتر از پیکربندی پردازنده گرافیکی Blackwell AI پرچمدار کمپانی انویدیا است. توان این تراشه‌های گرافیکی برابر 700 وات، 1000 وات و حداکثر 1200 وات است. حتی توان شتاب‌دهنده‌های Instinct MI300X و MI300A شرکت AMD نیز به ترتیب 750 وات و 760 وات هستند.

پردازنده گرافیکی نسل بعدی Falcon Shores اینتل با توان 1500 افشا شد

پیش بینی عملکرد شرکت اینتل یک چیز است و مصرف انرژی یک چیز دیگر. در نمایشگاه تجاری، توان 1500 وات مورد نظر شرکت اینتل برای تراشه‌های Falcon Shore تنها در یک غرفه ذکر نشده است. گفته می‌شود که اینتل از همان ابتدا استفاده از خنک کننده هوایی (air-cooled) برای تراشه‌های Falcon Shores را رد کرده است.

از طریق Computerbase

واضح است که با چنین توان‌های مصرفی بالایی، نیاز به خنک کننده در پردازنده‌های گرافیکی Falcon Shores نیز بسیار زیاد خواهد بود. گزارش شده است که کمپانی اینتل و شرکای آن قصد دارند برای این تراشه خنک کننده مایع را ارائه دهند و به نظر می‌رسد که (در حال حاضر) هیچ نسخه‌ای با خنک کننده هوایی برنامه ریزی نشده است. احتمال دارد که توان مصرفی 1500 وات، مربوط به پیکربندی برتر باشد و ممکن است طراحی‌های استاندارد به همراه خنک کننده هوایی یا غیرفعال در محدوده 1000 وات وجود داشته باشد، با این وجود هنوز یک سال تا معرفی این پردازنده گرافیکی HPC فاصله داریم پس در آینده اطلاعات بیشتری در این رابطه منتشر خواهد شد.

باید دید که آیا عملکرد نمایشگرهای گرافیکی مجهز به تراشه‌های Falcon Shores برای تضمین چنین افزایشی در TDPها کافی است یا خیر. در حال حاضر، شرکت انویدیا مایل‌ها جلوتر از شتاب دهنده‌های Gaudi 2 کمپانی اینتل است و معماری Gaudi 3 ممکن است تغییر چندانی در آن ایجاد نکند. این تراشه‌های جدید، جایگزین مناسبی برای کسانی هستند که نمی‌توانند مبلغ هنگفتی را برای پردازنده‌های گرافیکی هوش مصنوعی کمپانی انویدیا که چندین هزار دلار قیمت دارند بپردازند، با این وجود اکثر فروشندگان به سادگی از محصولات انویدیا استفاده می‌کنند زیرا دارای عملکرد و نرم افزار مناسب برای برآورده کردن خواسته‌های مشتریان هستند.

شرکت اینتل عملکرد عالی را نسبت به قیمت نشان داده است، با این حال با وجود تمام تلاش‌های این کمپانی، انتظار می‌رود کل درآمد آنها از شتاب دهنده‌های Gaudi در سال 2024 فقط 500 میلیون دلار باشد که در مقایسه با آنچه کمپانی انویدیا به دست می‌آورد، رقم ناچیزی است. حتی انتظار می‌رود شرکت AMD حدود 7 برابر بیشتر از شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی خود درآمد کسب کند، بنابراین بیایید ببینیم که آیا پردازنده گرافیکی Falcon Shores تراشه‌ای خواهد بود که کمپانی اینتل را در لیگ‌های بزرگ هوش مصنوعی به پیش ببرد یا خیر.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)