کامپیوتر و سخت افزار

پردازنده های Raptor Lake Refresh همچنان نسل سیزدهمی خواهند بود


اسناد و اطلاعاتی که تا به این لحظه منتشر شده‌اند، اطلاعات دقیقی درباره الگوی نام‌گذاری نسل آینده پردازنده‌های اینتل نمی‌دهند. اما به تازگی یک سری اطلاعات جدید منتشر شده که درباره الگوی نام‌گذاری پردازنده‌های جدید Core اینتل نظیر پردازنده های Raptor Lake Refresh و Meteor Lake، ابهامات ما را برطرف می‌کنند.

پردازنده های Raptor Lake Refresh

چارتی که به تازگی منتشر شده، درباره پشتیبانی سخت افزاری OpenVPL است و در این لیست، پردازنده‌های Meteor Lake اینتل به عنوان نسل چهاردهم پردازنده‌های Core آمده‌اند. درست است که هیچ نام مستقیمی از پردازنده های Raptor Lake Refresh آورده نشده، اما نام Raptor Lake فقط برای پردازنده‌های نسل سیزدهمی Core استفاده شده است. با این حساب، پردازنده‌های نسل چهاردهمی اینتل قرار نیست بر پایه معماری Raptor Lake باشند و پردازنده‌های Raptor Lake Refresh، همچنان نسل سیزدهمی به حساب می‌آیند. البته ممکن است تیم مارکتینگ شرکت اینتل در لحظات آخر تصمیم خود را عوض کند.

نسل بعدی پردازنده‌های دسکتاپ Core اینتل یعنی پردازنده های Raptor Lake Refresh به احتمال زیاد الگوی نام‌گذاری شبیه پردازنده‌های لپ تاپ اینتل خواهند داشت، مثلاً ممکن است شاهد عرضه پردازنده‌ای به نام Core i9 13950K یا چیزی شبیه این باشیم.

به تازگی یک نقشه راه نیز از اینتل منتشر شده و طبق این نقشه راه، پردازنده‌های Raptor Lake-Refresh فقط برای پلتفرم‌های دسکتاپ عرضه می‌شوند و نه لپ تاپ. از همه مهم‌تر، مادربردهای سری 700 اینتل بدون تغییر و همین گونه که هستند باقی خواهند ماند. با این حساب، اینتل برای پلتفرم LGA 1700 دو نسل اصلی و یک نسل فرعی پردازنده خواهد داشت.

با در نظر گرفتن این نقشه راه، شرکت اینتل باید تا پایان سه‌ماهه سوم امسال پردازنده‌های دسکتاپ Raptor Lake Refresh را عرضه کند.

مطالب مرتبط

بدون امتیاز