کامپیوتر و سخت افزار

پردازنده های گیمینگ اینتل Arrow Lake در پاییز آینده عرضه می‌شوند

اینتل اعلام کرده است که نسل بعدی پردازنده گیمنیگ خود یعنی Arrow Lake را در اواخر پاییز سال آینده عرضه خواهد کرد و این در حالی است که پردازنده‌های Lunar Lake یک ارتقای عمده در IPC و NPU را نشان خواهند داد.

اینتل از 18 پردازنده دسکتاپی نسل چهاردهم در نمایشگاه CES رونمایی کرد

شتاب دهنده‌های هوش مصنوعی نیز بخشی از پردازنده ‌های گیمینگ Arrow Lake خواهد بود

سری پردازنده‌های مرکزی Arrow Lake اینتل را می‌توان دنباله‌روی خانواده Meteor Lake دانست که زیر مجموعه Core Ultra Series 2 قرار خواهند گرفت. این پردازنده‌های نسل بعدی هم برای رایانه‌های رومیزی (PC) و هم برای لپ‌تاپ‌ها عرضه می‌شوند و عمدتاً بر روی کاربرد گیمینگ تمرکز خواهند کرد و آنچه اینتل از آن به عنوان «اولین پردازنده گیم با شتاب‌دهنده هوش مصنوعی» یاد می‌کند، ارائه می‌کند. انتظار می‌رود این پردازنده‌ها اواخر سال جاری میلادی در پاییز 2024 وارد بازار شوند.

عرضه پردازنده اینتل Arrow Lake

در ادامه نیز اینتل قابلیت‌های نسل بعدی پردازنده‌های مرکزی Lunar Lake خود را که قرار است در سال 2024 عرضه شوند، به اشتراک گذاشته است. این تراشه‌ها معماری هسته‌ی CPU کاملاً جدیدی خواهند داشت و پیشرفت‌های قابل‌توجهی در بخش IPC یا کامپیوتر صنعتی را ارائه می‌کنند. علاوه بر این، اینتل همچنین گفت که پردازنده‌های Lunar Lake عملکرد NPU را بیش از 3 برابر سریع‌تر ارائه می‌کنند که مشابه ادعای AMD است که به بهبود 3 برابری در شتاب هوش مصنوعی NPU با APUهای Strix Point نسل بعدی خود اشاره کرده است.

عرضه پردازنده اینتل Arrow Lake

با جمع‌بندی اطلاعاتی که تا به الان به دست آورده‌ایم، حالا می‌دانیم که پردازنده‌های Arrow Lake اینتل هم برای دسکتاپ (Arrow Lake-S / LGA 1851) و هم برای لپ‌تاپ‌ها (Arrow Lake-H/HX/U) عرضه می‌شوند. این تراشه‌ها بخش رده بالا را تامین می‌کنند و در نهایت جایگزین پردازنده‌های مرکزی نسل سیزدهم و چهاردهم موجود Raptor Lake می‌شوند و در عین حال برای پلتفرم‌های اصلی که در حال حاضر توسط پردازنده‌های Core Ultra Series 1 اینتل Meteor Lake تغذیه می‌شوند، جایگزین می‌شوند. این تراشه‌ها دارای Lion Cove P-Core و ترکیبی از هسته‌های الکترونیکی Skymont/Crestmont هستند، در حالی که سمت پردازنده‌های گرافیکی با معماری گرافیکی کمی تنظیم‌شده تا در نهایت با عنوان “+Alchemist+ “Xe-LPG عرضه شود. علاوه بر این، پردازنده‌های Arrow Lake تقریباً همزمان با پردازنده‌های Granite Ridge (AM5 Desktop) و Strix Point (Notebook) بر اساس معماری هسته Zen 5 از AMD بر روی دسکتاپ و نوت‌بوک مستقر خواهند شد.

بیشتر بخوانید ...   مشخصات کارت گرافیک انویدیا GeForce RTX 4060 Ti، تقویت کلاک تا 2580 مگاهرتز

در همین حال، پردازنده‌های مرکزی Lunar Lake اینتل بر اساس معماری هسته ارتقا یافته با Skymont به عنوان طراحی E-Core عرضه خواهند شد. این تراشه‌ها دارای NPU سریع‌تر و همچنین یک iGPU کاملاً جدید در قالب معماری Battlemage “Xe2-LPG” خواهند بود.

عرضه پردازنده اینتل Arrow Lake

اجرای ما بر روی این محصول عالی بوده است و خوشحالیم که بگوییم در حال حاضر در حال ارسال سیستم‌ها برای شرکا هستیم. در حال اجرا است، بسیار خوب عمل می‌کند و Lunar Lake واقعاً سطح بعدی عملکرد هوش مصنوعی برای رایانه های شخصی باریک و سبک است.

اینتل

تراشه نشان داده شده توسط اینتل بسیار شبیه به بسته حافظه Meteor Lake است که سال گذشته شاهد آن بودیم که با دو ماژول DRAM در کنار قالب اصلی تراشه که از چندین کاشی به شکل چیپلت تشکیل شده است. پیش از ین نیز گفته شده بود که CPUهای Lunar Lake افزایش عملکرد/وات بسیار زیادی را ارائه می‌کنند و عمدتاً در اواخر سال 2024 نوت‌بوک‌های باریک و سبک را هدف قرار خواهند داد.

مطالب مرتبط:

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)