کامپیوتر و سخت افزار

پردازنده های لپ تاپ Ryzen 8000 Zen 5 دیده شدند

به تازگی صفحه یوتیوب Moores Law is Dead اطلاعات تازه‌ای از معماری Zen 5 شرکت AMD به دست آورده است. این اطلاعات که مربوط به APU های Ryzen 8000 Zen 5 هستند، جزئی‌ترین اطلاعاتی هستند که تا به امروز از این معماری منتشر شده‌اند. تا پیش از این، هیچ جزئیات فنی خاصی از این معماری منتشر نشده بود.

پردازنده های Ryzen 8000 Zen 5

همان‌طور که گفتیم، شاهد انتشار اولین جزئیات فنی از معماری Zen 5 هستیم. این جزئیات شامل اطلاعاتی در حد تعداد هسته و حتی نوع گرافیک داخلی APU های Ryzen 8000 Zen 5 هستند. بگذارید یا معماری گرافیکی شروع کنیم. اینطور که به نظر می‌رسد، شرکت AMD قصد دارد معماری RDNA 3.5 را برای این پردازنده‌ها توسعه دهد که یک نسخه بهبودیافته از نسل فعلی معماری RDNA به حساب می‌آید.
پیش از این می‌دانستیم که شرکت AMD دارد روی APU های سری Strix Point کار می‌کند. حال می‌دانیم که این پردازنده‌ها تا 12 هسته دارند. تیم قرمز روی یک پردازنده قوی‌تر به نام Strix Halo هم کار می‌کند که ممکن است Sarlak نیز نام بگیرد. این پردازنده قرار است طراحی چیپلتی 16 هسته‌ای داشته باشد. گرافیک داخلی RDNA 3.5 پردازنده Halo Strix نیز قرار است به 16 واحد CU مجهز بشود (4 تا بیشتر از نسل فعلی گرافیک RDNA3). در طرف دیگر، پردازنده Strix Halo در گرافیک داخلی خود 40 واحد CU خواهد داشت.
پردازنده‌ Halo/Starlak تیم قرمز قرار است قدرتمندترین APU مخصوص لپ تاپ این شرکت برای سال 2024 باشد. این پردازنده رقیب مستقیم پردازنده‌های سری M اینتل محسوب می‌شود و به احتمال زیاد آن را در لپ تاپ‌های رده بالایی خواهیم دید که به گرافیک مجزا دیگر نیازی ندارند.
اینطور که گفته شده نسخه پرچمدار APU های Strix با 40 واحد گرافیکی CU رقیب مستقیم کارت گرافیک RTX 4070 Max-Q محسوب می‌شود. البته نسخه‌هایی از این گرافیک داخلی با 32، 24 و 20 واحد CU نیز توسعه پیدا می‌کنند که به رقابت با کارت‌های RTX 4060 و RTX 4050 انویدیا خواهند پرداخت.

مهم‌تر از هر چیز، در خصوص جایگزین پردازنده‌های Dragon Range با نام Fire Range نیز اطلاعات تازه‌ای منتشر شده است. این پردازنده‌ها پردازنده‌های پرچمدار مخصوص لپ تاپ شرکت AMD هستند و قرار است تا 16 هسته داشته باشند، درست به اندازه پردازنده‌های Dragon Range. گرافیک داخلی پردازنده‌های Fire Range پیش از این RDNA 3 اعلام شده بود، ولی حالا به RDNA 2 تغییر پیدا کرده است. پردازنده‌های سری Range با پسوند HX در اصل پردازنده‌های دسکتاپ هستند که برای استفاده در لپ تاپ بهینه شده‌اند. شرکت AMD می‌تواند به راحتی این پردازنده‌ها را با چیپلت‌های Zen 5 ارتقا بدهد و چیپلت IOD که شامل گرافیک داخلی است را بدون تغییر نگه دارد.

بیشتر بخوانید ...   اولین SSD با فناوری حفاظت در مقابل باج افزار با هوش مصنوعی

مطالب مرتبط

بدون امتیاز