کامپیوتر و سخت افزار

پردازنده‌های Arrow Lake-S ES2 اینتل افزایش 15 درصدی در عملکرد چند رشته‌ای را ارائه می‌دهند


بر اساس گزارش‌ها، نمونه‌های مهندسی پردازنده Arrow Lake-S شرکت اینتل در مقایسه با تراشه‌های Raptor Lake تا 15 درصد افزایش عملکرد را در بخش چند رشته‌ای به نمایش می‌گذارند.

مدتی پیش شاهد تخمین‌هایی در رابطه با عملکرد پردازنده‌های دسکتاپ Arrow Lake-S شرکت اینتل بوده‌ایم. اکنون، @Jaykihn ارقام جدیدی را به اشتراک گذاشته است که بر اساس نمونه‌های مهندسی اولیه، یا به‌طور دقیق‌تر نسخه ES2 هستند. با این حال نکته مهمی که وجود دارد این است که، اعداد جدید بر اساس نمونه‌های واقعی هستند نه تخمین‌هایی که سال گذشته دیدیم.

باید اشاره کرد که پردازنده دسکتاپ Arrow Lake-S ES2 شرکت اینتل که در این تست استفاده شد یک نسخه مهندسی با پیکربندی 8+16 بود که در برابر تراشه Raptor Lake با مشخصات مشابه (نسل سیزدهم) با 250 وات توان مصرفی ارزیابی شده است. توجه داشته باشید که این حداکثر توان مصرفی نهایی نیست، بلکه برای ارزیابی حداکثر پتانسیل تراشه‌ها در یک TDP تنظیم شده استفاده می‌شود. منابع معتبر در این رابطه گفته‌اند که حداکثر توان مصرفی تراشه‌های Arrow Lake-S کمتر از پردازنده‌های نسل چهاردهم (Raptor Lake-S Refresh) خواهد بود.

نمونه‌های اولیه Arrow Lake-S: تا ٪3 سریعتر در بخش تک هسته‌ای و 15٪ سریعتر در بخش چند رشته‌ای

در رابطه با عملکرد پردازنده‌های دسکتاپ Arrow Lake-S ES2 کمپانی اینتل می‌توان گفت که این تراشه در بخش تک هسته‌ای و چند رشته‌ای به ترتیب 3 و 15 درصد افزایش را به نمایش گذاشته است. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که افزایش عملکرد در بخش تک هسته‌ای در پردازنده Arrow Lake-S ES2 حاصل از افزایش عملکرد خود هسته نیست (IPC)، بلکه مربوط به ارتقا کلی پردازنده است.

پردازنده‌های Arrow Lake-S ES2 اینتل افزایش 15 درصدی در عملکرد چند رشته‌ای را ارائه می‌دهند

ما در حال حاضر از رقم دقیق IPC برای هسته‌های Lion Cove و Skymont موجود در پردازنده‌های Arrow Lake-S شرکت اینتل اطلاعی نداریم، با این وجود برای تراشه‌های Lunar Lake، هسته Lion Cove حدود 14 درصد بهبود را ارائه می‌کند در حالی که گفته می‌شود Skymont Core نسبت به RaptorCove حدود 2 درصد افزایش عملکرد دارد که دلیل آن در پیکربندی LP-E نهفته است.

  • Arrow Lake-S vs Raptor Lake-S (8/16 / 250W / ES2 vs Retail) = افزایش 3 درصدی در عملکرد تک هسته‌ای
  • Arrow Lake-S vs Raptor Lake-S (8/16 / 250W / ES2 vs Retail) = افزایش 15 درصدی در عملکرد چند رشته‌ای

با بازبینی نمونه QS (Qualification Sample) که مرحله بعدی پس از ES2/Beta است، حتی می‌توانیم شاهد نتایج بهتری تا حدود 5 درصد در عملکرد تک هسته‌ای و نزدیک به 20 درصد در تست‌های چند رشته‌ای باشیم، علاوه بر آن باید اشاره کرد که این نمونه‌ها نیز تراشه‌های نهایی PRQ (Production) نیستند. پیش از این، اطلاعاتی فاش شده بود مبنی بر اینکه پیکربندی‌های برتر پردازنده Arrow Lake-S شرکت اینتل با حداکثر فرکانس 5.5 گیگاهرتز در حالت ES رتبه‌بندی شده‌اند، در حالی که آخرین سیلیکون در بالاترین کلاک با فرکانس 5.7 گیگاهرتز کار می‌کند.

اگر پردازنده‌های Arrow Lake-S توانایی افزایش عملکرد تک هسته‌ای تا 5 درصد یا بیشتر را داشته باشند و همچنین بتوانند عملکرد چند رشته‌ای را تا 20 درصد بالاتر ببرند، در آن صورت می‌توان گفت که پردازنده‌های Arrow Lake-S نسبت به پردازنده‌های نسل 13 و 14 Raptor Lake یک پیشرفت قابل توجه را ارائه خواهند کرد. البته باید بدانید که در حال حاضر این فقط یک شایعه است، با این وجود ما می‌توانیم به زودی شاهد انتشار اطلاعات بیشتری در این رابطه باشیم زیرا شرکت اینتل می‌خواهد نبردی داغ با پردازنده‌های Ryzen 9000 جدید کمپانی AMD بر اساس معماری هسته‌ای Zen 5 ارائه دهد که در ماه‌ها آینده به بازار عرضه می‌شود. انتظار می‌رود معماری Zen 5 اواخر این ماه میلادی روانه بازار شود، در حالی که پردازنده‌های دسکتاپ Arrow Lake-S شرکت اینتل به همراه مادربردهای جدید Z890 در ماه اکتبر عرضه خواهند شد.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)