کامپیوتر و سخت افزار

پردازنده‌های گرافیکی Blackwell GeForce RTX 50 از فرآیند 3 نانومتری TSMC استفاده می‌کنند


انتظار می‌رود، کارت گرافیک‌های نسل بعدی شرکت انویدیا، یعنی GeForce RTX 50 مبتنی بر معماری هسته Blackwell با پشتیبانی از استاندارد DisplayPort 2.1 عرضه شود. اطلاعات جدید منتشر شده توسط Kopite7kimi نشان می‌دهد، شرکت انویدیا در حال آماده سازی کارت گرافیک‌های مبتنی بر Blackwell خود است که توسط مجموعه GeForce RTX 50 گیمینگ استفاده می‌شوند و بر اساس فرآیند 3nm TSMC ساخته خواهند شد.

اگر مقایسه‌ای بین فرآیند N5 (نوع 5 نانومتری 4N بهینه شده برای شرکت انویدیا) انجام دهیم، آخرین فناوری فرآیند 3 نانومتری کاهش 25 تا 30 درصدی توان، 10 تا 15 درصد عملکرد اضافی در هر ترانزیستور، 42 درصد کاهش در فضا و افزایش تراکم 1.7 برابری را ارائه می‌دهد. این پیشرفت‌های قابل توجهی نسبت به گره فعلی 5 نانومتری است که عملکرد فوق‌العاده‌ای در هر وات (کارایی) را در خط تولید کارت گرافیک موجود GeForce RTX 40 Ada Lovelace ارائه می‌دهد. بنابراین تنها می‌توانیم انتظار داشته باشیم که شرکت انویدیا کارایی محصولات خود نسبت به رقبا را به طور فزاینده افزایش دهد.

پردازنده‌های گرافیکی Blackwell  GeForce  RTX 50 از فرآیند 3 نانومتری TSMC استفاده می‌کنند

مشخصات پردازنده‌های گرافیکی GeForce RTX 50 مبتنی بر معماری هسته Blackwell که به زودی عرضه می‌شوند

همچنین انتظار می‌رود که پردازنده‌های گرافیکی Blackwell مبتنی بر HPC/AI شرکت انویدیا از گره فرآیند 3 نانومتری TSMC به همراه آخرین حافظه HBM3e استفاده کنند. در همین حال، همانطور که اخیراً حدس زده می‌شد، کارت گرافیک‌های متمرکز بر گیمینگ شرکت انویدیا از حافظه GDDR7 استفاده خواهند کرد. این اولین بار پس از چند سال است که هر دو طرف خانواده‌های HPC و Gaming دارای قرارداد نامگذاری یکسان هستند.

علاوه بر فناوری فرآیند گره، انتظار می‌رود که شرکت انویدیا از فناوری DisplayPort 2.1 در کارت‌های گرافیک نسل بعدی خود استفاده کند که آن را با کارت‌های گرافیک Radeon RX 7000 شرکت AMD که از سال گذشته این فناوری را ارائه می‌دهند، همسان می‌کند. عدم حضور DP 2.1 در کارت‌های گرافیک GeForce RTX 40 یک نقص بزرگ بود، اما به نظر می‌رسد که شرکت انویدیا در معماری گرافیکی آینده خود از آخرین فناوری‌ها پشتیبانی خواهد کرد.

تغییرات فیزیکی برای کارت گرافیک‌های سری RTX 50 ممکن است بیشتر گسترش یابد، زیرا پیش‌بینی می‌شود این سری همچنین دارای یک رابط PCIe Gen5 و یک اتصال 16 پین به روز شده به نام 12V 2×6 باشد. مشخص نیست که آیا مدل‌های میان‌رده تا سطح مبتدی به استفاده از کانکتور استاندارد 8 پین ادامه خواهند داد یا خیر، اما نبود کانکتور 6 پین در کارت گرافیک سری RTX 40 احتمالاً اولین گام برای رهایی از استاندارد قدیمی در این محصولات بود.

در مورد عرضه، انتظار می‌رود که معماری کارت گرافیک GeForce RTX 50 مبتنی بر معماری هسته Blackwell شرکت انویدیا یا در اواخر سال 2024 یا در اوایل سال 2025 رونمایی شود.

کارت گرافیک‌های GeForce شرکت انویدیا:

پردازنده‌های گرافیکی Blackwell  GeForce  RTX 50 از فرآیند 3 نانومتری TSMC استفاده می‌کنند

بدون امتیاز