کامپیوتر و سخت افزار

ولتاژ بسیار بالا در پردازنده AMD Ryzen 7000 هنگام حالت بیکار


یکی از حالت‌هایی که پردازنده مرکزی در آن قرار می‌گیرد، حالت بیکار یا Idle است. حالا به گزارش wccftech پردازنده های AMD Ryzen 7000 و Ryzen 7000X3D حتی زمانی که در حالت بیکار قرار می‌گیرند، باز هم ولتاژ بسیار بالا را دارند نکته قابل توجه‌ای است. این چیزی است که توسط Hardware Busters و Igor’s Lab کشف شده است.

ثبت نوسان ولتاژ در حالت بیکار تا دو برابر توان مصرفی پردازنده

اگرچه AMD علت اصلی مشکلات فرسودگی را که در حال حاضر بر حالت چندین کاربر در پردازنده‌های Ryzen 7000 / Ryzen 7000X3D کشف کرده است، اما برخی از رسانه‌های فناوری با انجام تحقیقاتی در این زمینه توانسته‌اند که چیزهای جالبی را جالبی کشف کنند. به نظر می‌رسد آزمایش انجام شده توسط Hardware Busters و Igor’s Lab نشان می‌دهد که در حالت بیکار یا آماده به کار، آخرین تراشه‌های AM5 توان بسیار بالایی تولید می‌کنند که ممکن است به مشکل فرسودگی مرتبط نباشد، اما باز هم باید توسط AMD و شرکای آن در به روز رسانی‌های آینده BIOS مورد توجه قرار گیرد.

این آزمایش با استفاده از سیستم Powenetics v2 برای تست انجام شد که امکان اندازه‌گیری کامل توان از جمله در حالت گذرا را فراهم می‌کند. حالت گذرا برای مدت طولانی موضوع بوده است، اما فشار اخیر ATX 3.0 باعث شده است که مورد توجه قرار گیرد زیرا اکثر تولیدکنندگان منبع تغذیه نشان دادند که چگونه استانداردهای جدیدتری برای مقابله با این مشخصات گذرا بالا طراحی شده است که می‌تواند تا 4 برابر مصرف معمولی و بار قدرت باشد.

برای آزمایش، انواع پردازنده‌های AMD Ryzen 7000 و Ryzen 7000X3D مورد بررسی قرار گرفتند و شدیدترین مورد از این جهش‌های گذرا بالا در CPU Ryzen 9 7950X3D مشاهده شد. این پردازنده مرکزی یک جرعه مصرف برق بیکار 130.04 وات (در حالت پیک) مصرف کرد که بالاتر از توان مصرفی اسمی 120 وات و همچنین بسیار بالاتر از میانگین حالت بیکار آن که در حدود 50 وات قرار دارد است.

ولتاژ بسیار بالا در پردازنده AMD

همچنین پردازنده‌ی AMD Ryzen 9 7900X در اوج مصرف انرژی در حالت بیکار 109.005 وات مصرف کرد که تقریباً دو برابر میانگین مصرف بیکار آن یعنی 63.798 وات است. Non-X Ryzen 9 7900 نیز پیک بیکار 95 واتی داشت در حالی که میانگین مصرف بیکار حدود 48 وات است.

اگر از من بپرسید چیز مهمی نخواهد بود!

من پردازنده‌های فوق را در سه مادربرد ایسوس، MSI و گیگابایت تست کردم. جزئیات بیشتری در مورد سیستم‌های تست در بررسی‌های مربوطه پیدا خواهید کرد، و تا کنون، من توجه زیادی به خواندن IDLE (حالت بیکار) نکرده‌ام، زیرا با هیچ مشکلی مواجه نشده‌ام. اما همانطور که به نظر می‌رسد، برخی اوقات نوسانات برق رخ داده است، و به لطف سیستم Powenetics، که من 24/7 در سیستم‌های آزمایشی خود وصل کرده‌ام و گزارش‌هایی که نگه می‌دارم، اکنون که این مشکل ظاهر شد آنها را پیدا کردم.

اگرچه همانطور که کاربران Reddit و YT گزارش دادند با هیچ قطعه سوخته‌ای مواجه نشدم، اما در مدت زمان کوتاهی، یعنی 15 تا 20 دقیقه که مصرف انرژی را در حالت بیکار اندازه‌گیری می‌کنم، این جهش‌ها در پردازنده 7950X3D رخ می‌دهد. ممکن است در طول دوره‌های طولانی مدت بیکاری، پیک‌های بالاتری نیز وجود داشته باشد. از زمانی که سازندگان ماردبردها شروع به انتشار BIOS برای مقابله با این مشکل کردند، اگر از من بپرسید چیز مهمی نخواهد بود. من قبلاً با برخی از مخاطبین صنعت خود صحبت کرده‌ام که به من گفتند که نرخ RMA سری 7000 کمتر از سری 5000 است، بنابراین اجازه ندهید این داستان‌ها مانع از دریافت یک CPU جدید از AMD شود.

Hardware Busters

بنابراین وجود این ولتاژ بسیار بالا در پردازنده AMD برای کسانی که قبلاً از پردازنده AMD Ryzen 7000 یا 7000X3D استفاده می‌کنند، این موضوع نباید چندان نگران کننده باشد زیرا AMD در حال آماده سازی یک سیستم عامل جدید AGESA 1.0.0.7 BIOS با تعداد زیادی تنظیم قدرت و بهینه سازی های دیگر است که باید چندین مشکل را برطرف کند. برای رفع این مشکل ممکن است لازم باشد مدتی صبر کنید زیرا مدیریت حافظه، زمان راه‌اندازی و محافظت در برابر فرسودگی از اهمیت بیشتری برخوردار است. منتظر بروزرسانی های بیشتری در آینده باشید.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز