کامپیوتر و سخت افزار

هزینه سرسام‌آور سامسونگ در 2023 برای تراشه گوشی های هوشمند

هزینه تراشه های گوشی های هوشمند شرکت سامسونگ به آرامی در حال افزایش است تا جایی که شرکت کره‌ای اکنون ناچار است، ویژگی‌هایی که با محصولات گلکسی خود عرضه می‌کند را به خطر بیندازد. به دلیل وابستگی شدید به شرکت‌های خارجی مانند کمپانی کوالکام و چیپست‌های اسنپدراگون (Snapdragon)، هزینه‌های شرکت سامسونگ تنها امسال به تنهایی به حدود 7 میلیارد دلار رسیده است که نسبت به 2.3 میلیارد دلاری که در سال 2019 پرداخت کرده بود، بیش از 200 درصد افزایش یافته است.

افزایش مداوم در هزینه‌های چیپست‌های گوشی‌های هوشمند سامسونگ همچنین توضیح می‌دهد که چرا این شرکت در ارتقاء مشخصات سری پرچمدار گلکسی S خود عقب مانده است. توسعه چیپست‌های گوشی‌های هوشمند بهبود یافته در فرآیندهای تولید پیشرفته، یک تلاش پرهزینه است و طبق آماری که توسط Revegnus در X به اشتراک گذاشته شده است، شرکت سامسونگ در حال تجربه کردن شرایط سختی است. سال گذشته، این کمپانی مجبور شد صورت‌حساب 7.1 میلیارد دلاری را برای هزینه‌های چیپست گوشی‌های هوشمند بپردازد. با توجه به اینکه این رقم در سال 2023 تاکنون به 6.943 میلیارد دلار رسیده است، می‌توان فرض کرد که این شرکت در سال جاری حدود 10 درصد هزینه بیشتری پرداخت خواهد کرد و انتظار می‌رود این افزایش در سال 2024 نیز اتفاق بیفتد.

ناگفته نماند که این هزینه‌ها را نمی‌توان دوام آورد مگر اینکه شرکت سامسونگ راه حل کارآمدی ارائه کند که وابستگی خود به کمپانی کوالکام را کاهش دهد و از محصول داخلی خود یعنی مجموعه Exynos استفاده کند. این افزایش هزینه همچنین توضیح می‌دهد که چرا شرکت سامسونگ کماکان در تجهیز محصولات پرچمدار گلکسی اس خود با مشخصات چشمگیر، به ویژه در مورد حافظه RAM، از رقبا عقب مانده است.

در حالی که رقابت فقط با معرفی اسنپدراگون 8 نسل 3 ادامه نمی‌یابد، بلکه با قیمت پایین‌تری به فروش می‌رسد و دارای 24 گیگابایت رم است.

براساس شایعات قبلی، این شرکت دوباره سری گلکسی اس 24 را به 12 گیگابایت رم محدود می‌کند، در حالی که رقبا نه تنها با انتشار محصولات با Snapdragon 8 Gen 3 پیشرو هستند، بلکه با قیمت پایین‌تر و با 24 گیگابایت رم عرضه می‌شوند، که جدیدترین ورودی OnePlus 12 است. می‌توان ادعا کرد که شرکت سامسونگ نسبت به رقبای اندرویدی دیگر، حجم بیشتری از محصولات خود را به بازار می‌فرستد، اما محموله‌های این غول کره‌ای نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری نداشته است.

بیشتر بخوانید ...   MSI مشخصات پردازنده نسل چهاردهم اینتل را فاش کرد، به طور میانگین 3 درصد سریعتر از نسل سیزدهم
هزینه سرسام‌آور سامسونگ در 2023 برای تراشه گوشی های هوشمند

به گفته Revegnus (@Tech_Reve): میزان هزینه‌هایی که شرکت سامسونگ برای خرید پردازنده‌های اپلیکیشن گوشی هوشمند صرف می‌کند، در طول سال‌ها افزایش یافته است.

از اوایل سال 2023 تا سه ماهه سوم، شرکت سامسونگ 6.943 میلیارد دلار برای پردازنده‌های اپلیکیشن گوشی هوشمند پرداخت کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10.4 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

افزایش هزینه های سامسونگ برای تهیه تراشه های گوشی در آینده

احتمالاً این وضعیت در آینده هم بهبودی نخواهد داشت، زیرا شایعات حاکی از این است که پردازنده Snapdragon 8 Gen 3 احتمالاً گرانتر از نسخه Snapdragon 8 Gen 2 خواهد بود، که پیش‌تر برای شرکای گوشی Qualcomm به طور دور از انتظاری قیمت‌گذاری شده بود زیرا قیمت تمام شده آن برای کل بسته 160 دلار بود. همچنین، شرکت کوالکام قبلاً اشاره کرده است، با ورود تراشه Snapdragon 8 Gen 4 سال آینده با هسته‌های سفارشی Oryon خود،که گرانتر از Snapdragon 8 Gen 3 خواهد بود بار دیگر به حاشیه سود شرکت سامسونگ آسیب وارد خواهد شد.

نمی‌توان به اندازه کافی مطمئن بود که این شرکت باید توسعه چیپست اگزینوس خود را تا کجا پیش ببرد. زیرا ساخت SoC هایی در حد رقبا به شرکت سامسونگ اجازه می‌دهد تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند. اگر این شرکت نتواند راه خود را برای دورزدن این مانع پیدا کند، همچنان با این چرخه معیوب روبرو خواهد شد و ممکن است لحظه‌ای فرا برسد که مصرف‌کنندگان جذابیت چندانی در دستگاه‌های گلکسی اس آینده پیدا نکنند و همین امر ارزش برند را کاهش می‌دهد.

بدون امتیاز