کامپیوتر و سخت افزار

منتظر کارت گرافیک ASRock Radeon RX 7900 Creator با کانکتور 12V-2X6 باشید


به نظر می‌رسد شرکت ASRock نام کارت گرافیک های جدید خود را که قبلاً با عنوان‌های RX 7900 XTX WS و RX 7900 XT WS شناخته می‌شدند، به سری Creator تغییر داده است. این محصولات که ماه گذشته معرفی شدند، در سیستم‌هایی به کار می‌روند که از چند کارت گرافیک به صورت همزمان استفاده می‌کنند، علاوه بر آن برای استنباط هوش مصنوعی، هوش مصنوعی مولد و برنامه‌های ایستگاه کاری حرفه‌ای بسیار ایده‌آل هستند.
علاوه بر این باید اشاره کرد که بر اساس بیانیه رسمی Computex هر دو کارت گرافیک دارای یک خنک کننده از نوع دمنده هستند، همچنین از اسلات دوگانه و یک محفظه بخار پشتیبانی خواهند کرد.

مشخصات کارت گرافیک Radeon RX 7900 Creator شرکت ASRock

نکته مهم این است که سری Creator اولین کارت‌های گرافیکی Radeon شرکت ASRock (و اولین در جهان) هستند که با کانکتور برق جدید 16 پین (12 ولت-2X6) تغذیه می‌شوند. این کانکتور قبلاً به صورت اختصاصی برای سری GeForce RTX 40 استفاده می‌شد. با این وجود هنوز تایید نشده است که آیا شرکت ASRock این کارت‌های گرافیک را با آداپتور آپشنال عرضه خواهد کرد یا خیر. باید اشاره کرد که در حال حاضر، تمام کارت گرافیک‌های سری RTX 40 با چنین کابلی تجهیز شده‌اند.

کارت‌های گرافیکی شرکت ASRock بر اساس نسخه‌های مصرف‌کننده (بازی) Navi 31 طراحی شده‌اند. نسخه RX 7900 XTX دارای تعداد هسته‌های مشابه با مدل Radeon PRO W7900 است با این وجود به نصف ظرفیت حافظه (24 گیگابایت در مقابل 48 گیگابایت) مجهز خواهد بود و مانند مدل PRO از استاندارد DisplayPort 2.1 در حالت UHBR20 کامل پشتیبانی نمی‌کند. در بسیاری از موارد، به خصوص برای هوش مصنوعی مولد، می‌توان با تغییر به مدل‌های Radeon RX در هزینه‌ها صرفه جویی کرد و شرکت ASRock نیز به خوبی از این واقعیت آگاه است.

شرکت ASRock هنوز قیمت کارت گرافیک‌های سری Creator خود را تایید نکرده است. این شرکت در حال آماده‌سازی برای معرفی این محصولات جدید از طریق وب‌سایت خود است، با این وجود تا این لحظه اطلاعات بیشتری در این رابطه وجود ندارد.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)