کامپیوتر و سخت افزار

معماری نسل بعدی Blackwell انویدیا بین بخش مرکز داده و گیمینگ مشترک خواهد بود


شایعات جدید در مورد معماری نسل بعدی Blackwell انویدیا به اولین طراحی MCM این شرکت اشاره دارد. معماری پردازنده گرافیکی آینده انویدیا با کد Blackwell قرار است که جانشین Ada Lovelace خواهد بود. برخلاف معماری Hopper و Ada، معماری Blackwell قرار است برای هر دو هدف مرکز داده و پردازنده‌های گرافیکی رده مصرف‌کننده عمومی یا همان گیمینگ در نظر گرفته شود. انویدیا در حال آماده شدن برای معرفی چندین پردازنده گرافیکی است، آن هم بدون اینکه تغییرات عمده‌ای در تعداد هسته‌ها ایجاد شود، اما نکات مهم دیگری از جمله تغییر ساختار قابل توجه در معماری GPU وجود خواهد داشت.

انویدیا X04 را از سری پردازنده گرافیکی GB20X خود حدف خواهد کرد

معماری Blackwell انویدیا یادآور اهداف AMD با سری Instinct MI300

کد «Blackwell» در نظر گرفته شده برای این معماری توسط یک افشاگر معتبر به نام kopite7kimi در سال 2021 فاش شد که به طور مداوم اطلاعاتی را در مورد این مجموعه به اشتراک می‌گذاشت. با این حال، بخش مصرف کنندگان عمومی نباید توقع داشته باشند که این پردازنده به سرعت در دسترس آنها قرار بگیرد. باید توجه داشت که سری RTX 40 انویدیا حتی هنوز اولین سالگرد عرضه خود را جشن نگرفته است و ارائه‌های این شرکت نشان می‌دهد که هیچ برنامه‌ای برای به‌روزرسانی معماری این بخش تا سال 2025 وجود ندارد.

طبق آخرین سری توییت‌های Kopite، انتظار نمی‌رود Blackwell افزایش قابل‌توجهی در تعداد هسته‌ها داشته باشد. در حالی که هنوز مشخص نیست که آیا این به هر دو سری مرکز داده و گیمنیگ مربوط می شود، اما پیش‌بینی می‌شود که تعداد هسته‌های Blackwell نسبت به نسل‌های قبلی بدون تغییر باقی بماند، در حالی که خوشه‌های پردازنده گرافیکی زیربنایی دستخوش تغییرات ساختاری قابل توجهی خواهند شد. Kopite در حال حاضر جزئیات بیشتری را فاش نکرده است، اما گفته می‌شود که پردازنده گرافیکی GB100 ممکن است دو برابر GB102 هسته‌های بیشتری داشته باشد، هر دوی آنها GPUS ویژه مرکز داده هستند.

معماری نسل بعدی Blackwell انویدیا

اگرچه تعداد واحدها (مانند GPCها یا TPCها) در Blackwell به طور قابل توجهی افزایش نمی‌یابد، {اما} تغییرات قابل توجهی در ساختار واحد آن وجود دارد.

— kopite7kimi (@kopite7kimi) September 18, 2023

علاوه بر این، به GB100، پردازنده گرافیکی مرکز داده برای Blackwell نیز اشاره شده است که از طراحی ماژول چند تراشه (MCM) استفاده می‌کند. این نشان می‌دهد که NVIDIA از تکنیک‌های بسته‌بندی پیشرفته استفاده می‌کند و اجزای GPU را به قالب‌های جداگانه تقسیم می‌کند. هرچند تعداد و پیکربندی خاص این قالب‌ها هنوز مشخص نشده است، اما این رویکرد به انویدیا انعطاف‌پذیری بیشتری در سفارشی‌سازی تراشه‌ها برای مصرف‌کنندگان می‌دهد و به نوعی یادآور اهداف AMD با سری Instinct MI300 است.

معماری نسل بعدی Blackwell انویدیا

پس از درام‌های GA100 و GH100، به نظر می‌رسد که GB100 بالاخره قرار است از MCM استفاده کند.

— kopite7kimi (@kopite7kimi) September 18, 2023

در حالی که مشخصات دقیق Blackwell هنوز در دسترس نیست، اما شرکت گیگابایت، به عنوان ارائه‌دهنده اکوسیستم‌های انویدیا HPC، بار دیگر افزایش مصرف انرژی را پیش‌بینی کرده است، که نشان دهنده ادامه مسیر انویدیا در افزایش نیاز به انرژی در محصولات قوی‌تر آنهاست.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز