کامپیوتر و سخت افزار

معرفی کارت گرافیک GeForce RTX 4060 ایسوس: دارای سه فن و پروفایل کم

شرکت ایسوس از یک کارت گرافیک جدید با فرم فاکتور پایین رونمایی کرد. کارت گرافیک GeForce RTX 4060 از شرکت ایسوس دارای یک چیپ گرافیکی AD107 400 است، و از 3072 هسته CUDA و 8 گیگابایت حافظه GDDR6 پشتیبانی می‌کند. برخلاف دیگر مدل‌های سفارشی RTX 4060، این کارت گرافیک به دلیل خوبی از ارائه اورکلاک کارخانه خودداری می‌کند.

شرکت ایسوس به جای اینکه در این کارت گرافیک عملکرد را هدف قرار دهد، توجه خود را به سمت طراحی متناسب با سیستم‌های کوچکتر معطوف کرده است. کارت‌های گرافیک با پروفایل کم مدرن بیشتر در حوزه محصولات حرفه‌ای قرار می‌گیرند. کارت گرافیک با پروفایل کم دارای ارتفاع کمتری نسبت به قطعات استاندارد است. این نوع طراحی برای استفاده در کیس‌های کامپیوتر با فضای محدود یا سیستم‌های کامپیوتری کوچک مناسب است. اخیراً شرکت گیگابایت تلاش‌هایی برای بازگرداندن این طراحی به بازار بازی انجام داده است. آنها یک طراحی خلاقانه با مشخصات پایین ارائه کردند که سه فن کوچکتر را در خود جای داده است. جالب اینجاست که به نظر می‌رسد شرکت ایسوس نیز از این رویکرد الهام گرفته است:

معرفی کارت گرافیک GeForce RTX 4060: دارای سه فن و پروفایل کم
معرفی کارت گرافیک GeForce RTX 4060 شرکت ایسوس: دارای سه فن و پروفایل کم؛ منبع تصویر: شرکت ایسوس

مشخصات کارت گرافیک GeForce RTX 4060 شرکت ایسوس

کارت گرافیک GeForce RTX 4060 LP BRK دارای طراحی سفارشی با سه فن نصب شده بر روی یک هیت سینک نسبتا بزرگ است. توجه به این نکته مهم است که این طراحی به دو اسلات نیاز دارد که به طور بالقوه کسانی را که در انتظار پیکربندی با مشخصات پایین و تک اسلات هستند را ناامید می‌کند. با این حال، بسیار مهم است که به خوانندگان خود یادآوری کنیم که کارت گرافیک RTX 4060 یک مدل با حداکثر توان مصرفی 75 واتی نیست، بلکه یک مدل 115 واتی است. در نتیجه حداقل به یک کانکتور برق خارجی نیاز خواهد داشت که در این مورد یک اتصال 8 پین است.

کارت گرافیک GeForce RTX 4060 LP؛ منبع تصویر: شرکت گیگابایت

طراحی شرکت گیگابایت نیز بسیار شبیه به کارت گرافیک کمپانی ایسوس است، تا جایی که همان قابلیت خروجی نمایشگر را ارائه می‌دهد. هر دو کارت گرافیک مجهز به دو HDMI 2.1 و دو DisplayPort 1.4a هستند که امکان اتصال همزمان چهار صفحه نمایش را فراهم خواهند کرد. شرکت ایسوس بها تمام شده کارت گرافیک خود را تایید نکرده است، در حالی که مدل ساخته شده توسط کمپانی گیگابایت در حال حاضر با قیمت 325 دلار در وبسایت آمازون فهرست شده است. این احتمال وجود دارد که قیمت کارت گرافیک شرکت ایسوس مشابه محصول کمپانی گیگابایت باشد و دلیل آن به عملکرد کارت برنمی‌گردد، بلکه به ویژگی‌هایی مربوط می‌شود که چنین طراحی را به ارمغان می‌آورد و همچنین در برخی موارد امکان استفاده از HTPC (سینمای خانگی) یا مینی پی‌سی را فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید ...   پردازنده گرافیکی بازی RTX 4090 D برای چین از اورکلاک پشتیبانی نمی‌کند

بدون امتیاز