کامپیوتر و سخت افزار

مجموعه دستورالعمل های نسل بعدی AVX10 اینتل از گنو اسمبلر پشتیبانی می کند

پیشرفت‌های اینتل با مجموعه دستورالعمل‌های AVX (Advanced Vector Extensions) قطعا راهگشای آینده است و حالا به نقل از وب سایت wccftech نسل بعدی AVX10 شروع به پشتیبانی در گنو اسمبلر (GNU Assembler) کرده است.

اینتل از تاندربولت 5 رونمایی کرد: پهنای باند 120 گیگابیت ، شارژ 240 وات، 8K تا 540 هرتز

دستورالعمل‌های نسل بعدی AVX10 اینتل چیست و کجا کاربرد دارد؟

قبل از ورود به اصل ماجرا، باید بدانیم که دستورالعمل‌های AVX چه چیزی هستند و چه کاربردی دارند. طبیعتا این موضوع برای یک کاربر معمولی، چندان جذاب به نظر نمی‌رسد، اما این مجموعه دستورالعمل‌ها برای حرفه ای‌ها، به ویژه در صنعت HPC، بسیار حیاتی هستند. آنها عملیات ممیز شناور و بردار بسیار موازی را فعال می‌کنند که منجر به بهبود عملکرد قابل توجهی در بارهای کاری محاسباتی مختلف می‌شود. در حالی که حتی همان دستورالعمل‌های قبلی AVX-512 عملکرد بسیار مناسبی را به ارمغان می‌آوردند، نسل جدید AVX-10 آماده است تا پردازنده‌های مرکزی آینده را در بارهای کاری مربوط به این موضوع، وارد سطح جدیدی کند.

یکی دیگر از جنبه‌های مهم دیگری که انتشار AVX10 را برای پردازنده‌های اینتل حیاتی می‌کند، پذیرش دستورالعمل برای کار با هر دو هسته P/E است که در معماری هیبریدی اینتل وجود دارد. استفاده از هر دو نوع هسته منجر به یک جهش بزرگ در عملکرد نیز می‌شود.

AVX10 اینتل گنو اسمبلر پشتیبانی

فورونیکس گزارش می‌دهد که پس از اعلام اولیه این موضوع، توسعه AVX-10 در کامپایلر GCC آغاز شده است و اکنون ما در نهایت شاهد هستیم که “بیت‌های” مخصوص مجموعه دستورالعمل جدید AVX10 اینتل یا به عبارت دقیق‌تر (AVX 10.1) در گنو اسمبلر توسط یک منبع باز از شرکت آلمانی SUSE آپلود شده است و از این پس امکان پشتیبانی از آن نیز وجود دارد. در ادامه صحبت توسعه دهنده آن را خواهیم داشت:

از آنجایی که این فقط یک نام تجاری مجدد از برخی ویژگی‌های AVX512* است، کد کمی برای اضافه کردن وجود دارد.

جنبه اصلی در اینجا موارد آزمایشی جدید است. برای اینکه بتوان از برخی از تست‌های موجود مجددا استفاده کرد، تعدادی از آنها نیاز به تنظیم نمادهای شروع خود دارند. توجه داشته باشید که تست‌های 256 و 128 بیتی می‌خواهند در اینجا اضافه شوند، زیرا باید فوراً کار کنند. متعاقباً آنها محدودیت‌های طول برداری را به دست خواهند آورد.

جان بیلیچ از شرکت SUSE

در حالی که می‌دانیم این یک خبر در مورد پیشرفت فوق العاده نیست، اما همین گام‌های کوچک مانند این در ادامه می‌توانند تحولات بزرگی را به وجود بیاورند. مجموعه دستورالعمل جدید AVX-10 می‌تواند عملکرد مناسبی را در برنامه‌های محاسباتی برای پردازنده‌های نسل بعدی به ارمغان بیاورد و همچنین می‌تواند با پردازنده Meteor Lake اینتل نیز همراه باشد، که کارایی این پردازنده را در دنیای صنعت به شدت گسترش می‌دهد. ولی به هر حال باید صبر کرد تا دید که دستورالعمل AVX-10 ارتقاء یافته نسبت به نسل‌های قبلی، در دنیای واقعی چه عملکردی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید ...   دیپ کول خنک کننده پردازنده مرکزی ASSASSIN IV را روانه بازار کرد

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز