کامپیوتر و سخت افزار

سوپر تراشه GH200 انویدیا: انقلابی در عملکرد PC های بالا رده دسکتاپ!


کامپیوتر دسکتاپ نهایی رده بالا با قدرت تراشه NVIDIA GH200 و دو منبع تغذیه 2000 واتی، یک انتخاب عالی برای کاربران حرفه‌ای است. این سیستم با بها تمام شده 47.5 هزار یورو، به فروش می‌رسد که بیش از 10 کامپیوتر بازی قیمت دارد.
همانطور که نام فروشگاه ممکن است نشان دهد (GPTShop)، سیستم مجهز به پردازنده GH200 شرکت انویدیا، برای بازی و همچنین برای یک سیستم ورک استیشن معمولی طراحی نشده است. گفتنیست که PC GH200 دسکتاپ برای اجرای مدل‌های زبان بزرگ به صورت محلی طراحی شده است. این کار به لطف 480 گیگابایت حافظه LPDDR5X که پیش‌تر روی سیستم نصب شده و 96 گیگابایت حافظه HBM3 (یا حتی 144 گیگابایت HBMe) موجود در گرافیک امکان پذیر است. به طور کلی، با این سیستم 576 تا 624 گیگابایت حافظه در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

مشخصات PC های دسکتاپ بالا رده با تراشه GH200 شرکت انویدیا

این سیستم بر اساس پردازنده جدید شرکت انویدیا به نام GH200 Grace Hopper طراحی شده که به تنهایی دارای 72 هسته ARM است (این شرکت دارای نسخه 144 هسته‌ای نیز می‌باشد). همچنین این برد پردازشگر با شتاب دهنده اختصاصی NVIDIA H100 مجهز شده است. لازم به ذکر است که این سیستم به قدرت زیادی نیاز دارد، از این رو، PC مجهز به منبع تغذیه دوگانه 2000 واتی و گزینه‌های توسعه مختلف برای ذخیره‌سازی یا اتصال (شامل NVIDIA Bluefield/Connect X) است. شرکت ادعا می‌کند که سوپر کامپیوتر دسکتاپ آن‌ها قادر به ارائه 67 ترافلاپس عملکرد محاسبات دقیق دوگانه (double precision)، تا 989 ترافلاپس برای محاسبات TF32، همچنین 1979 ترافلاپس برای محاسبات FP16 و 3958 ترافلاپس برای محاسبات FP8 و INT8 است. این اعداد نشان دهنده قدرت و عملکرد بالای این سوپرکامپیوتر در پردازش‌های مختلف است.

شایان ذکر است که فورونیکس قبلاً این PC خاص را آزمایش کرده، زیرا این شرکت دسترسی از راه دور به رسانه‌ها را برای آزمایش سریع امکان پذیر کرده است. این گزارش نشان می‌دهد که این محصول از سیستم عامل AArch64 استفاده می‌کند و به نظر می‌رسد که این سیستم ممکن است هنوز به طور کامل برای پردازنده شرکت انویدیا بهینه نشده باشد.

سوپر تراشه GH200 انویدیا: انقلابی در عملکرد PC های بالا رده دسکتاپ
کامپیوتر دسکتاپ GH200، منبع:GPTShop

سیستم‌های دسکتاپ مجهز به تراشه GH200 شرکت انویدیا اکنون آماده ارسال هستند، اما احتمالا مشتریان باید آنها را برای استفاده خاص خود پیکربندی کنند. همچنین گزینه‌های خنک کننده مایع برای کسانی که انتظار حرارت بهتری دارند یا قصد دارند از این سیستم‌ها به طور گسترده برای بارهای کاری طولانی مدت استفاده کنند، در دسترس قرار دارد.

بدون امتیاز