کامپیوتر و سخت افزار

دیلید کردن APU AMD Ryzen 7 8700G، دما را به اندازه 25 درجه کاهش می‌دهد

پردازنده‌های APU Ryzen 7 8700G از شرکت AMD توسط یک متخصص سخت‌افزار با نام Der8auer دیلید شده است که دای آن و همچنین کاهش قابل توجه دما را به نمایش می‌گذارد.

دیلیدینگ (Delidding) پردازنده یک روش استفاده شده توسط چندین مصرف‌کننده است که شامل برداشتن IHS (Integrated Heat Spreader) پردازنده و استفاده از نوع پریمیوم ترمال پیست مانند مایع فلزی می‌شود. این کار عمدتاً برای دستیابی به دمای پایین‌تر در مورد بارهای کاری پر استرس انجام می‌شود، اما Der8auer شهرت دارد که هر پردازنده پرچمدار جدیدی که منتشر می‌شود را دیلید کند، مانند آنچه که با پردازنده Core i9-14900K کمپانی اینتل دیدیم. این بار، او تصمیم گرفته است روی APU Ryzen 7 8700G شرکت AMD آزمایش کند و باید گفت که روند کلی این فرآیند بسیار جالب است.

دیلید کردن APU AMD Ryzen 7 8700G، دما را به اندازه 25 درجه کاهش می‌دهد
دیلید کردن APU AMD Ryzen 7 8700G، دما را به اندازه 25 درجه کاهش می‌دهد، منبع تصویر: Der8auer

فرآیند دیلید کردن APU AMD Ryzen 7 8700G:

برای شروع این فرآیند، Der8auer از ابزار دیلیدینگ از Thermal Grizzly استفاده کرد و خوشبختانه علیرغم طراحی برای سری Ryzen 7000، کاملاً کار کرد. این به این دلیل است که پردازنده‌های Ryzen 7000 و Ryzen 8000G ابعاد IHS و تراشه یکسانی دارند و تنها تفاوت میان آن‌ها در PCB است.

پس از حذف IHS، مقایسه‌ای با پردازنده Ryzen 9 7900X شرکت AMD انجام شد و همانطور که انتظار می‌رفت، APU Ryzen 7 8700G هیچ CCD یا دای ورودی/خروجی نداشت، که مشابه چیزی است که در یک سری موبایلی خواهیم دید. APU های شرکت AMD دارای طراحی یکپارچه با تمام هسته‌ها و I/O در یک قالب هستند. علاوه بر این، پردازنده AMD Ryzen 7 8700G APU دارای طراحی لحیم شده نیست و به جای آن از یک لایه TIM بین IHS و دای استفاده می‌کند. برای جبران ارتفاع کمتر دای، شرکت AMD ارتفاع مرکزی IHS را افزایش داده است تا این کار را انجام دهد.

بیشتر بخوانید ...   iGPU اینتل Meteor Lake Xe-LPG رقیب جدی در برابر Radeon 780M

سپس Der8auer به اندازه‌گیری ارتفاع دای پردازنده Ryzen 7 8700G APU شرکت AMD پرداخت و به طور جالب، این ارتفاع حدود 0.5 میلیمتر ثبت شد که نشان می‌دهد محصولات موجود دایرکت دای با پردازنده‌های Hawk Point APU کار نخواهند کرد زیرا برای سری Ryzen 7000 طراحی شده‌اند که ارتفاع دای آن‌ها 0.8 میلیمتر است. با این حال، با نگاهی گسترده‌تر خواهیم فهمید، دیلید کردن APU پتانسیل زیادی در فروش بازار ندارد، علاوه بر آن Der8auer اشاره کرده است که احتمالاً ابزار دایرکت دای سازگار با Hawk Point APU را منتشر نخواهد کرد.

دیلید کردن APU AMD Ryzen 7 8700G، دما را به اندازه 25 درجه کاهش می‌دهد
منبع تصویر: Der8auer

در ادامه Der8auer با استفاده از پد حرارتی گرافن Kryosheet از شرکت Thermal Grizzly، آزمایشی روی عملکرد حرارتی پردازنده AMD Ryzen 7 8700G انجام داد و پس از بررسی نتایج بنچمارک مصنوعی، با میانگین کاهش حدود 10 درجه، افت قابل توجه دما با استفاده از Kryosheet مشاهده شد.

دیلید کردن APU AMD Ryzen 7 8700G، دما را به اندازه 25 درجه کاهش می‌دهد
منبع تصویر: Der8auer

پس از استفاده از پد حرارتی گرافن، فلز مایع به کار گرفته شد و نتایج به دست آمده بسیار قابل تحسین بودند، زیرا کاهش دما با استفاده از فلز مایع بسیار بیشتر از آن چیزی بود که با پدهای حرارتی گرافن دیدیم.

دیلید کردن APU AMD Ryzen 7 8700G، دما را به اندازه 25 درجه کاهش می‌دهد
منبع تصویر: Der8auer

نتیجه‌گیری: افزایش کارایی و کاهش حرارت

فرایند دیلید کردن APU واقعاً جالب بود با این وجود باید بدانید که این پیاده‌سازی زمانی که از یک خنک‌کننده مناسب استفاده می‌کنید، بهره چندانی نخواهد داشت، با این وجود دیلید کردن زمانی مفید خواهد بود که بخواهید APU خود را در یک فضای کوچک‌تر با محدودیت‌هایی مربوط به استفاده از خنک‌کننده قرار دهید. دیلید کردن AMD Ryzen 7 8700G APU توانست حرارت را تا 25 درجه کاهش دهد و همچنین سرعت کلاک را افزایش خواهد داد که پتانسیل‌های موجود در این فرآیند را نشان می‌دهد.

بدون امتیاز