کامپیوتر و سخت افزار

حافظه نسل بعدی HBM4 افزایش چشم گیری در پهنای باند خواهد داشت

به نقل از وب سایت DigiTimes ادعا کرده است که HBM4 افزایش پهنای باند خواهد داشت که می‌تواند به اندازه گذرگاه حافظه تا 2048 بیت برسد که می‌تواند در آینده پتانسیل بسیار زیادی را برای پردازنده‌های گرافیکی و بخش هوش مصنوعی ایجاد کند. به این ترتیب نسل بعدی حافظه HBM می‌تواند شاهد جهش بزرگی در پهنای باند حافظه با افزایش 2 برابری باشد. از نظر تأثیر آن بر روی صنعت، تنها کافیست که به این موضوع توجه کنید که حافظه HBM از سال 2015 هیچ پیشرفتی در رابط حافظه نداشته است.

انویدیا از تراشه GH200 Grace Hopper SuperChip با حافظه HBM3e رونمایی کرد

یک پیشرفت عالی برای تحول در صنعت هوش مصنوعی

در حالی که روی کاغذ، این توسعه عالی به نظر می‌رسد، اما مطمئناً با خود اما و اگرهای زیادی به همراه خواهد داشت، که عمدتاً مربوط به نحوه مدیریت نرخ انتقال داده و تغییرات لازم در پشته‌های حافظه جداگانه است. در حال حاضر، این صنعت شاهد ادغام HBM3e با جدیدترین پردازنده‌های گرافیکی هوش مصنوعی است که می‌تواند به پهنای باند 5 ترابایت بر ثانیه در هر تراشه برسد و عملکرد مناسبی را در پردازنده‌های گرافیکی بسیار محبوب H100 AI انویدیا به ارمغان بیاورد.

افزایش پهنای باند  HBM4

ظاهرا اولین بار DigiTimes این توسعه را گزارش کرده است، که در آن ادعا شده است سامسونگ و SK Hynix در حال حرکت به سمت یکپارچه سازی پورت‌های “2000 I/O” در استاندارد حافظه HBM4 نسل بعدی خود هستند. به زبان ساده، این یعنی که این فرآیند دارای قابلیت‌های محاسباتی بسیار بزرگ‌تری همراه با پشتیبانی از LLM‌های بسیار بزرگ‌تر است که عاملی کلیدی در رویکرد نسل بعدی توسعه genAI است. البته باید توجه داشت که این موضوع، هنوز به صورت رسمی از سوی هیچ یک از این شرکت‌ها اعلام نشده است، که احتمالا دلیل آن می‌تواند مسیر طولانی برای رسیدن به نقطه مورد نظر باشد.

بیشتر بخوانید ...   احتمال عرضه 25 محصول از سری پردازنده نسل چهاردهم اینتل

صنعت هوش مصنوعی در حال حاضر در یک تغییر اساسی قرار دارد و قابلیت‌های genAI در برنامه‌های مصرف‌کننده تزریق می‌شود که غول‌های فناوری را به سمت یک “مسابقه” آشکار سوق داده است. این اتفاق، در نهایت با تقاضای بسیار زیادی برای پردازنده‌های گرافیکی هوش مصنوعی همراه بوده است که به HBM به عنوان یک جزء اصلی نیاز دارند و در حال حاضر، تولیدکنندگان حافظه بر عرضه کافی متمرکز شده‌اند. هرچند که به همین واسطه و نیاز روزافزون صنعت هوش مصنوعی، نوآوری‌ها در بازار HBM قریب‌الوقوع هستند، اما با این حال، حداقل در سال‌های آینده به زودی رخ نخواهند داد، مگر اینکه چیزی وجود داشته باشد که ما هنوز از آن آگاه نباشیم.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز