کامپیوتر و سخت افزار

جنگ تراشه‌های گوشی‌های هوشمند:‌‌ مدل‌های میان رده با اسنپدراگون 8 نسل 3 و دایمنسیتی 9300

برای بقیه سال، انتظار می‌رود تعداد زیادی از گوشی‌های هوشمند با کیفیت بالا و توانایی‌های برتر اندروید با پردازنده‌های اسنپدراگون 8 نسل 3 و دایمنسیتی 9300 تولید شود، اما بر اساس یک منبع اطلاعاتی، شرکت‌ها به استراتژی متفاوتی روی آورده‌اند که بر طبق آن قصد دارند به همان اندازه از همین چیپست‌ها برای دستگاه‌های هوشمند ارزان‌تر میان رده خود استفاده کنند. این امر ممکن است به سودآوری تولیدکنندگان آسیب بزند، اما نشان می‌دهد که این شرکت‌ها چقدر مشتاق هستند تا سهم بازار جهانی خود را افزایش دهند، حتی اگر نتیجه به طور ناچیز به سود آن‌ها باشد.

در نیمه دوم سال 2024، مدل‌های میان رده با چیپست اسنپدراگون 8 نسل 3 دایمنسیتی 9300 به بازار عرضه خواهند شد

بر اساس یک پست در وب‌سایت Weibo، از منبع Digital Chat Station اشاره کرده است که جنگ چیپست بین شرکت‌های کوالکام و مدیاتک داغ شده است. قبلاً، تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند از چیپست‌های بالا رده تنها در محصولات محبوب خود استفاده می‌کردند. اما اکنون، این شرکت‌ها به آرامی محبوبیت مدل‌های میان رده را هنگامی که با چیپست‌هایی مانند Snapdragon 8 Gen 3 و Dimensity 9300 همراه می‌شوند، درک می‌کنند. متأسفانه، منبع به طور خاص نام شرکت‌هایی که دستگاه‌های خود را با این چیپست‌ها به بازار عرضه خواهند کرد، ذکر نکرده است.

با توجه به روند عرضه‌های قبلی، شرکت شیائومی احتمالاً یکی از آن‌هاست، زیرا این شرکت چینی معروف به تولید گوشی‌های هوشمندی است که مشخصات سخت‌افزاری آن‌ها با محصولات پرچمدار رقبا همخوانی دارد و در عین حال با قیمتی بسیار کمتر نسبت به آن‌ها به فروش می‌رسد.

Digital Chat Station اعلام کرده است که موجی از مدل‌های نامعلوم میان رده در ماه‌های ژوئن و جولای به بازار خواهد آمد که باعث افزایش رقابت و ارائه گزینه‌های متعدد به مصرف‌کنندگان می‌شود. از آنجایی که تراشه‌های Snapdragon 8 Gen 3 و Dimensity 9300 به صورت گسترده تولید می‌شوند و از فرآیند N4P شرکت TSMC استفاده می‌کنند، هزینه تولید آن‌ها بالا است که باعث افزایش قیمت دستگاه‌های گوشی همراه می‌شود تا مارجین کاهش یافته خود را جبران کنند.

بیشتر بخوانید ...   افزایش دو برابری قیمت GeForce RTX 4090 در چین به دلیل ممنوعیت صادرات ایالات متحده
جنگ تراشه‌های گوشی‌های هوشمند:‌‌ مدل‌های میان رده با اسنپدراگون 8 نسل 3 و دایمنسیتی 9300

تحولات در بازار چیپ‌های گوشی همراه

به نظر می‌رسد چیپ Snapdragon 8 Gen 3 بها تمام شده بالاتری نسبت به تراشه Snapdragon 8 Gen 2 داشته باشد، که قیمت تخمینی آن حدود 160 دلار برای هر واحد است. با این حال، اگر بازار گوشی‌های هوشمند میان رده به شدت رونق بگیرد، کوالکام ممکن است قیمت‌های خود را تغییر دهد و این موضوع باعث فشار اضافی بر کمپانی MediaTek می‌شود تا با همان روش‌های رقابتی خود ادامه دهد. تحلیلگران پیش‌تر تراشه Dimensity 9300 را تحسین کرده بودند و آن را قدرتمندترین چیپست فعلی گوشی‌های هوشمند می‌دانستند و باور داشتند که شرکت نیمه‌هادی فابلس (fabless) تایوانی فرصت دارد تا سهم بازار جهانی خود را تا 35 درصد در سال جاری افزایش دهد.

به نظر می‌رسد رقابت بین کمپانی‌های کوالکام و MediaTek در یک چهارم پایانی سال تشدید شود، زیرا گفته می‌شود که هر دو شرکت اولین چیپست‌های 3 نانومتری خود یعنی Snapdragon 8 Gen 4 و Dimensity 9400 را معرفی خواهند کرد. اگر مدل‌های میان رده آینده به شدت محبوب شوند، دلیلی وجود نخواهد داشت که تولیدکنندگان این فرمول تجاری را در سال 2025 نیز تکرار نکنند.

بدون امتیاز